hytti kolisee

Scaniaaaaaaaaaaa

Mikäkohän voisi olla scanian hytissä väljänä, kun kolissee töyssyissä ja tien epätasaisuuksissa. malli on 470 124l "vesipää" rekkaveturi.Oisko puslat jo loppu. Ajettu vasta vajaa 500tkm. Kiitos.

8

5069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 124

      Katoppa hytän taso ventiili josko vika olis siinä

    • tsero

      hanki uus auto se auttaa kummasti

    • stycke

      Tuo vesipää on sen verran raskas ohjaamo, että siinä voi jo noilla kilometreillä alkaa hytin iskarit olla tattisjamoro. Ne kannattaa katsoa, eivätkä ne maksa mirhamia. Ellei isäntä usko (ja ellet ole isäntä itte) niin pistä se ajamaan, lukitse penkistä ilmat pois niin kyllä se muutaman pohjaanlyönnin jälkeen uskoo ;-) Panostus hytin iskareihin ja penkkiin on panostus omaan tai kuljettajan selkään ja se panostus...tuottaa paljon säästöä tulevaisuudessa!!

      Jos muuten kuljettajasi tai oma alaselkäsi on kipeä, houkuttele uhri melomaan. Siitä jos innostuu niin tapahtuu kummia; itse en ole viiteen vuoteen päässyt sängystä noustessani suoristamaan selkääni ilman alaselän vihlaisevaa kipua. 2vk aktiivisen melontaharrastuksen jälkeen (n.100km) pääsen! Meinasi tulla tippa linssiin onnesta sinä aamuna kun huomasin tuon.

      Aurinko paistaa joka päivä, joskus se on vain sadepilven takana. Sadetta vastaan taas on kehitetty säähän soveltuvia vaatteita, sateestakin voi ihan aidosti nauttia.

    • En muista onko tässä hyttimallissa samallainen kiinnitys kuin 143 mallissa jossa kolinaa aiheuttaa hytin etupään kiinnitys.

      143ssa on etupäässä laakerointi 4kpl (ei puslia) ja näillä laakereilla on taipumus yksinkertaisesti hajota.

      Kokeileen sen pystyy kun laitto rautakangen tai vastaavan raudan sopivasti pultiin josta hytti taittuu kaadettaessa ja jonkun muun kiinteen kohdan väliin (useempaan autoon sen tehnyt mutta 4-5 vuotta aikaa, ei muista) välyksen kyllä huomaa (noin 1cm) saatto olla jokin muukin väli mistä väännettiin.

      Laakerin vaihto on sitten oma taiteenlajinsa.
      Hytin iskarit irti edestä.
      Jäähdytin irti hytistä ja roikkuun narun varassa etukenoon.
      Miellä on nosturit jolla nostetaan pelkästään renkaista, nämä laitetaan astin laudan alle ja nostetaan hyttiä pelkästään etupäästä.
      Pultit pois, lähtee sinne syylärin taakse.
      Jotain muutakin piti myös irrottaa ja laakerigoolinkien irrotus oli myös sitten oma hommansa.

      Hyttiä joutuu nostaa 30-50cm, joten millään pullotunkki virityksellä ei kannata yrittää.
      Ja goolinkitkin joutu muistaakseni otaan irti hitsaus ja massavasara tekniikalla.

      Hytin takaossassa on iskarin alapäässä sellaiset muovipuslat (harmaat) ne on usein kulunut, ne pystyy vaihtaan helposti, hytti ylös ja pultteja irti.

      Tämä tieto koskee mallia jossa lamput on siinä maskin vieressä, ne lamput on kanssa yksi kolinan aiheuttaja, ota kiinni ja ravista.

    • hytin

      etu iskareiden alapäässä olevat nivelet.tuntuvat olevan kulutus tavaraa kyseisissä autoissa.tai sitten poikittain olevan tangon kumipuslat on loppu.kummatkin on helppo itse vaihtaa.jälkimmäisessä tarvii saada koppia kohotettua vähän

    • rekkaeetu

      On lopussa. Kolina tulee siitä kun hytin ilmajouset lyö pohjaan monttuun ajaessa. Iskareiden vaihto ei ole iso homma, kannattaa vaihtaa kaikki samalla kertaa. Iskarit sijaitsevat ilmajousien sisällä ja kannattaa vaihtaessa muistaa kumitiivisteet, muuten tulee paineet läpi. Ilmajousia ei tarvitse vaihtaa elleivät vuoda. Tämä on yleinen "ongelma" nimenomaan vesipää scanioissa, hytin jouset ja iskarit on samoja kuin normihyttisissä eivätkä kestä hytin painoa. Ei niitä silti ihan joka vuosi tartte vaihtaa.

    • luurangot

      pois komerosta!

      • kokemusta on

        Tyhjät viina ja kaljapullot pois apumiehen lattialta niin johan lakkaa kolinat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4486
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      90
      3237
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1767
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1367
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1193
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1131
    8. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1129
    9. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1128
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1036
    Aihe