hytti kolisee

Scaniaaaaaaaaaaa

Mikäkohän voisi olla scanian hytissä väljänä, kun kolissee töyssyissä ja tien epätasaisuuksissa. malli on 470 124l "vesipää" rekkaveturi.Oisko puslat jo loppu. Ajettu vasta vajaa 500tkm. Kiitos.

8

5257

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 124

      Katoppa hytän taso ventiili josko vika olis siinä

    • tsero

      hanki uus auto se auttaa kummasti

    • stycke

      Tuo vesipää on sen verran raskas ohjaamo, että siinä voi jo noilla kilometreillä alkaa hytin iskarit olla tattisjamoro. Ne kannattaa katsoa, eivätkä ne maksa mirhamia. Ellei isäntä usko (ja ellet ole isäntä itte) niin pistä se ajamaan, lukitse penkistä ilmat pois niin kyllä se muutaman pohjaanlyönnin jälkeen uskoo ;-) Panostus hytin iskareihin ja penkkiin on panostus omaan tai kuljettajan selkään ja se panostus...tuottaa paljon säästöä tulevaisuudessa!!

      Jos muuten kuljettajasi tai oma alaselkäsi on kipeä, houkuttele uhri melomaan. Siitä jos innostuu niin tapahtuu kummia; itse en ole viiteen vuoteen päässyt sängystä noustessani suoristamaan selkääni ilman alaselän vihlaisevaa kipua. 2vk aktiivisen melontaharrastuksen jälkeen (n.100km) pääsen! Meinasi tulla tippa linssiin onnesta sinä aamuna kun huomasin tuon.

      Aurinko paistaa joka päivä, joskus se on vain sadepilven takana. Sadetta vastaan taas on kehitetty säähän soveltuvia vaatteita, sateestakin voi ihan aidosti nauttia.

    • En muista onko tässä hyttimallissa samallainen kiinnitys kuin 143 mallissa jossa kolinaa aiheuttaa hytin etupään kiinnitys.

      143ssa on etupäässä laakerointi 4kpl (ei puslia) ja näillä laakereilla on taipumus yksinkertaisesti hajota.

      Kokeileen sen pystyy kun laitto rautakangen tai vastaavan raudan sopivasti pultiin josta hytti taittuu kaadettaessa ja jonkun muun kiinteen kohdan väliin (useempaan autoon sen tehnyt mutta 4-5 vuotta aikaa, ei muista) välyksen kyllä huomaa (noin 1cm) saatto olla jokin muukin väli mistä väännettiin.

      Laakerin vaihto on sitten oma taiteenlajinsa.
      Hytin iskarit irti edestä.
      Jäähdytin irti hytistä ja roikkuun narun varassa etukenoon.
      Miellä on nosturit jolla nostetaan pelkästään renkaista, nämä laitetaan astin laudan alle ja nostetaan hyttiä pelkästään etupäästä.
      Pultit pois, lähtee sinne syylärin taakse.
      Jotain muutakin piti myös irrottaa ja laakerigoolinkien irrotus oli myös sitten oma hommansa.

      Hyttiä joutuu nostaa 30-50cm, joten millään pullotunkki virityksellä ei kannata yrittää.
      Ja goolinkitkin joutu muistaakseni otaan irti hitsaus ja massavasara tekniikalla.

      Hytin takaossassa on iskarin alapäässä sellaiset muovipuslat (harmaat) ne on usein kulunut, ne pystyy vaihtaan helposti, hytti ylös ja pultteja irti.

      Tämä tieto koskee mallia jossa lamput on siinä maskin vieressä, ne lamput on kanssa yksi kolinan aiheuttaja, ota kiinni ja ravista.

    • hytin

      etu iskareiden alapäässä olevat nivelet.tuntuvat olevan kulutus tavaraa kyseisissä autoissa.tai sitten poikittain olevan tangon kumipuslat on loppu.kummatkin on helppo itse vaihtaa.jälkimmäisessä tarvii saada koppia kohotettua vähän

    • rekkaeetu

      On lopussa. Kolina tulee siitä kun hytin ilmajouset lyö pohjaan monttuun ajaessa. Iskareiden vaihto ei ole iso homma, kannattaa vaihtaa kaikki samalla kertaa. Iskarit sijaitsevat ilmajousien sisällä ja kannattaa vaihtaessa muistaa kumitiivisteet, muuten tulee paineet läpi. Ilmajousia ei tarvitse vaihtaa elleivät vuoda. Tämä on yleinen "ongelma" nimenomaan vesipää scanioissa, hytin jouset ja iskarit on samoja kuin normihyttisissä eivätkä kestä hytin painoa. Ei niitä silti ihan joka vuosi tartte vaihtaa.

    • luurangot

      pois komerosta!

      • kokemusta on

        Tyhjät viina ja kaljapullot pois apumiehen lattialta niin johan lakkaa kolinat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1472
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      182
      1191
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      105
      1127
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      69
      835
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      822
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      771
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      49
      760
    8. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      741
    9. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      659
      693
    10. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      679
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      637
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      622
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      9
      615
    14. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      598
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      593
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      575
    17. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      561
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      553
    19. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      544
    20. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      32
      534
    Aihe