kun kissani on 16v-kolli. syö hyvin liikkuu tosin tottakai vähemmän kun aikaisemmin. Ongelmana on että ruvennut pissimään vähän minne sattuu. Esim kirjahylly, pöydälle matoille jne. Onko aika lopetuksen vai mikä?
Ei vaikuta että olisi kipeä. Ei muuta ongelmaa kuin edellä mainittu. Mitä itse tekisitte tai olette tehneet? Kiitos
Ei vaikuta että olisi kipeä. Ei muuta ongelmaa kuin edellä mainittu. Mitä itse tekisitte tai olette tehneet? Kiitos
Vastaukset 2
Vanhimmat
käydä eläinlääkärillä!
ensin tutkitaan, mikä vika kissalla on ja se jälkeen katsotaan mitkä on hoitomahdollisuudet ja jos niitä ei ole, on edessä lopetus.
kissallasi on todennäköisesti jokin virtsatulehdus. vie ainakin pissanäyte tutkitavaksi pikaisesti. virsatulehdus on kovin kivulias ja hoitamattomana se voi koitua kissalle kohtalokkaaksi. se voi myös kroonistua.
Virtsatulehdusta epäilen minäkin ja siksi välttelee kivun pelossa (oppinut yhdistämään laatikon virtsaamisesta syntyvään kipuun)laatikkoa. Ehdottomasti lääkäriin tutkimuksiin, parhaimmassa tapauksessa lääkityksen jälkeen teillä on vielä monta yhteistä vuotta jäljellä. :)