Pakko mikä

pakko

Autolla maitse Espanjaan mennessä ei Ranskaa pysty kiertämään.
Sapettaa koko kansa. ( voi olla poikkeuksiakin )

Moottoritien infopisteessä äijä ei ole näkevinäänkään kun tervehdyksen jälkeen tarjoan englantia ja saksaa.
Ei suostu tulemaan edes luukulle vaikka pyörii joutilaana pömpelissään.

Nizzan lentokentän hotellivälityksessä ei norehko naisihminen ole ymmärtävinään muita kieliä kuin omaansa. Ilmeisesti lastemme mukanaolo hellytti ja nainen puhui parempaa englantia kuin minä.
Ym. kokemuksia riittävästi.

Varmasti muillakin.

Olemme käyneet autolla Espanjassa 15 kertaa ja taatusti pidän huolen ettei enää tarvitse yöpyä Ranskan puolella.
Tosin Etapeissa ja muissa halpishotskuissa kohtelu on ollut asiallista.
Periaatteessa olemme lopettaneet.
Samoin tankkaus, korkeintaan kerran.

Koppavaa sakkia fransut. Ranskaa opiskellut lapsukaisemme oli vuoden stipendiaattina siellä.
sama ylenkatse koska ei puhunut ranskaa riittävän hyvin.

Aikanaan hölmöyttämme kiertelimme siellä jonkin verran mutta mitta tuli täyteen!

4

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkustaja

      Onneksi on muitakin maita olemassa.

    • Silvu plee ja muuta turisti...

      Kylläpä sinulla on ikävää tuuria käynyt.

      Ranskassa 5kk asuneena en voi kyllä yhtyä mielipiteeseesi. Olisikohan ollut omassakin asenteessa korjaamisen varaa? :(

      Ranskalaiset ovat mukavia ihmisiä, ihan siinä missä muutkin eurooppalaiset. Suomessa saa monesti paljon tylympää palvelua ja happaman naaman kaupan päälle.

    • Tyytyväinen Ranskaan

      Vietimme kesälomaa eri puolilla Ranskaa kuukauden verran, eikä kertaakaan tullut minkäänlaista epäkohteliasta palvelua vastaan. Olemme vielä täysin ranskankieli-ummikkoja, joten oli pakko englannilla yrittää. Aina tulimme ymmärretyksi, joskus äärimmäisen huonollakin englannilla! Selkeästi jotkut näkivät tuskallista vaivaakin, että saivat viestinsä meille ranskaa ymmärtämättömille perille!

      Kävimme lähinnä Espanjan rajan tuntumassa Ranskan puolella, sekä keskeisessä Ranskassa. Ihana maa, Espanja on taas hirveää roskaseutua Ranskaan verrattuna! Ikinä ei Espanjaan!

      Luulen myös, että asenteesta on ollut kysymys... mekin opettelimme sanomaan päivää ja kiitos ranskaksi, opetimme sen myös alle 4-vuotiaillemme. Pienestä kiinni?

      • ummikkona Ranskaan

        Ummikkona muutimme Ranskaan yli kaksikymmentä vuotta sitten.Ei meilläkään ole juuri huonoa kokemuksia ollut.Päinvastoin, avuliaita ovat olleet alusta asti, kun kielitaidottomana kolmen pienen lapsen kanssa yritimme pärjätä käytännön asioista.

        Nyt kielitaitoisena ja useammalla puolella Ranskaa asuneena sanon, että sympaattinen kansa se on.Heitä on hemmoteltu kauniilla maisemilla ja hyvällä ruoalla ja viinillä. Ilmastokin on ihan meillyttävä.Tänne olen kotiutunut ja saanut paikallisista hyviä yustäviä.

        Se tylyys tulee ennemminkin Suomen lomilla vastaan, kun ihmiset töksäyttävät suustaan mitä sattuu ja antaa oven paukahtaa perässä tulevan naamalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe