Maistraatti

Niilo

Suunnittelen maistraatti häitä vuoden lopulle, ja haluaisin tietää miten kaava yleisesti menee. Eli mitä vihkimistilaisuudessa oikein tapahtuu? Mennään maistraattiin ja laitetaan nimet paperiin ja kysytään tahdonko? Ei kuulema montaa minuuttia kestä, mutta olisi kiva tietää muodollisuudet.

3

1470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty on

      Ensin haette esteettömyystodistuksen maistraatista, toimitusaika noin viikko. Helpompaa kun menette kumpikin yhtäaikaa niin ei tarvi todistajia, henkkarit mukaan sitten. Se todistus on voimassa sitten rajallisen ajan olikohan 4kk tai jotain.
      Sitten vaan varaatte ajan sinne. Henkikirjoittaja lukee vihkikaavan ja se on siinä, sormuksia voi vaihtaa jos haluaa. 2 todistajaa mukaan tai sitten todistajat talon puolesta. Ihan nätti tilaisuus kuitenkin ainakin meillä:) Saatte sitten vihkitodistuksen mukaan ja thats it. Eikä maksa muuten mitään.

      http://www.maistraatti.fi/

      • kokemusta minullakin

        Tarkennuksena sanoisin, että todistajia eli vieraita voi olla mukana enemmänkin kuin tuo 2, mutta se siis tarvitaan vähintään. Jos paljon aikoo kutsua väkeä, kannattaa kysyä vihkimisen suorittavasta maistraatista, että paljonko tilaan mahtuu väkeä.

        Ja omaa ohjelmaa saa olla, jos haluaa, mutta kaavaan sellaista ei sinänsä kuulu. Niistä (sormusvalat, musiikki tms.) kannattaa mainita vihkijälle etukäteen, että hän osaa pitää tauon sopivalla hetkellä.


    • ruutiritu

      Maistraatti vihkiminen on ihan simppeli....Jos niin haluaa. Tarvitaan 2 todistajaa, meille ne olivat kaaso ja bestman ja toimitus kesti n. 15min. Pukeuduttu oltiin juhlavasti koko löösi ja muitakin oli paikalla tukemassa päätöstämme. Kannattaa kysyä suoraan kyseisestä Maistraatista montako vierasta tilaisuuteen voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3526
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3081
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2554
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      114
      2116
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1756
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1338
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1162
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      913
    Aihe