Maistraatti

Niilo

Suunnittelen maistraatti häitä vuoden lopulle, ja haluaisin tietää miten kaava yleisesti menee. Eli mitä vihkimistilaisuudessa oikein tapahtuu? Mennään maistraattiin ja laitetaan nimet paperiin ja kysytään tahdonko? Ei kuulema montaa minuuttia kestä, mutta olisi kiva tietää muodollisuudet.

3

1495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty on

      Ensin haette esteettömyystodistuksen maistraatista, toimitusaika noin viikko. Helpompaa kun menette kumpikin yhtäaikaa niin ei tarvi todistajia, henkkarit mukaan sitten. Se todistus on voimassa sitten rajallisen ajan olikohan 4kk tai jotain.
      Sitten vaan varaatte ajan sinne. Henkikirjoittaja lukee vihkikaavan ja se on siinä, sormuksia voi vaihtaa jos haluaa. 2 todistajaa mukaan tai sitten todistajat talon puolesta. Ihan nätti tilaisuus kuitenkin ainakin meillä:) Saatte sitten vihkitodistuksen mukaan ja thats it. Eikä maksa muuten mitään.

      http://www.maistraatti.fi/

      • kokemusta minullakin

        Tarkennuksena sanoisin, että todistajia eli vieraita voi olla mukana enemmänkin kuin tuo 2, mutta se siis tarvitaan vähintään. Jos paljon aikoo kutsua väkeä, kannattaa kysyä vihkimisen suorittavasta maistraatista, että paljonko tilaan mahtuu väkeä.

        Ja omaa ohjelmaa saa olla, jos haluaa, mutta kaavaan sellaista ei sinänsä kuulu. Niistä (sormusvalat, musiikki tms.) kannattaa mainita vihkijälle etukäteen, että hän osaa pitää tauon sopivalla hetkellä.


    • ruutiritu

      Maistraatti vihkiminen on ihan simppeli....Jos niin haluaa. Tarvitaan 2 todistajaa, meille ne olivat kaaso ja bestman ja toimitus kesti n. 15min. Pukeuduttu oltiin juhlavasti koko löösi ja muitakin oli paikalla tukemassa päätöstämme. Kannattaa kysyä suoraan kyseisestä Maistraatista montako vierasta tilaisuuteen voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      163
      2917
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      112
      2246
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      66
      1923
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      45
      1690
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1597
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      31
      1374
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      14
      1351
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      72
      1236
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      66
      1235
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      9
      961
    Aihe