Suunnittelen maistraatti häitä vuoden lopulle, ja haluaisin tietää miten kaava yleisesti menee. Eli mitä vihkimistilaisuudessa oikein tapahtuu? Mennään maistraattiin ja laitetaan nimet paperiin ja kysytään tahdonko? Ei kuulema montaa minuuttia kestä, mutta olisi kiva tietää muodollisuudet.
Maistraatti
3
1482
Vastaukset
- käyty on
Ensin haette esteettömyystodistuksen maistraatista, toimitusaika noin viikko. Helpompaa kun menette kumpikin yhtäaikaa niin ei tarvi todistajia, henkkarit mukaan sitten. Se todistus on voimassa sitten rajallisen ajan olikohan 4kk tai jotain.
Sitten vaan varaatte ajan sinne. Henkikirjoittaja lukee vihkikaavan ja se on siinä, sormuksia voi vaihtaa jos haluaa. 2 todistajaa mukaan tai sitten todistajat talon puolesta. Ihan nätti tilaisuus kuitenkin ainakin meillä:) Saatte sitten vihkitodistuksen mukaan ja thats it. Eikä maksa muuten mitään.
http://www.maistraatti.fi/- kokemusta minullakin
Tarkennuksena sanoisin, että todistajia eli vieraita voi olla mukana enemmänkin kuin tuo 2, mutta se siis tarvitaan vähintään. Jos paljon aikoo kutsua väkeä, kannattaa kysyä vihkimisen suorittavasta maistraatista, että paljonko tilaan mahtuu väkeä.
Ja omaa ohjelmaa saa olla, jos haluaa, mutta kaavaan sellaista ei sinänsä kuulu. Niistä (sormusvalat, musiikki tms.) kannattaa mainita vihkijälle etukäteen, että hän osaa pitää tauon sopivalla hetkellä.
- ruutiritu
Maistraatti vihkiminen on ihan simppeli....Jos niin haluaa. Tarvitaan 2 todistajaa, meille ne olivat kaaso ja bestman ja toimitus kesti n. 15min. Pukeuduttu oltiin juhlavasti koko löösi ja muitakin oli paikalla tukemassa päätöstämme. Kannattaa kysyä suoraan kyseisestä Maistraatista montako vierasta tilaisuuteen voi tulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719807- 766800
- 286466
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996215Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436079Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045977- 635385
- 455110
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604440- 504040