Maistraatti

Niilo

Suunnittelen maistraatti häitä vuoden lopulle, ja haluaisin tietää miten kaava yleisesti menee. Eli mitä vihkimistilaisuudessa oikein tapahtuu? Mennään maistraattiin ja laitetaan nimet paperiin ja kysytään tahdonko? Ei kuulema montaa minuuttia kestä, mutta olisi kiva tietää muodollisuudet.

3

1394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty on

      Ensin haette esteettömyystodistuksen maistraatista, toimitusaika noin viikko. Helpompaa kun menette kumpikin yhtäaikaa niin ei tarvi todistajia, henkkarit mukaan sitten. Se todistus on voimassa sitten rajallisen ajan olikohan 4kk tai jotain.
      Sitten vaan varaatte ajan sinne. Henkikirjoittaja lukee vihkikaavan ja se on siinä, sormuksia voi vaihtaa jos haluaa. 2 todistajaa mukaan tai sitten todistajat talon puolesta. Ihan nätti tilaisuus kuitenkin ainakin meillä:) Saatte sitten vihkitodistuksen mukaan ja thats it. Eikä maksa muuten mitään.

      http://www.maistraatti.fi/

      • kokemusta minullakin

        Tarkennuksena sanoisin, että todistajia eli vieraita voi olla mukana enemmänkin kuin tuo 2, mutta se siis tarvitaan vähintään. Jos paljon aikoo kutsua väkeä, kannattaa kysyä vihkimisen suorittavasta maistraatista, että paljonko tilaan mahtuu väkeä.

        Ja omaa ohjelmaa saa olla, jos haluaa, mutta kaavaan sellaista ei sinänsä kuulu. Niistä (sormusvalat, musiikki tms.) kannattaa mainita vihkijälle etukäteen, että hän osaa pitää tauon sopivalla hetkellä.


    • ruutiritu

      Maistraatti vihkiminen on ihan simppeli....Jos niin haluaa. Tarvitaan 2 todistajaa, meille ne olivat kaaso ja bestman ja toimitus kesti n. 15min. Pukeuduttu oltiin juhlavasti koko löösi ja muitakin oli paikalla tukemassa päätöstämme. Kannattaa kysyä suoraan kyseisestä Maistraatista montako vierasta tilaisuuteen voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe