Maistraatti

Niilo

Suunnittelen maistraatti häitä vuoden lopulle, ja haluaisin tietää miten kaava yleisesti menee. Eli mitä vihkimistilaisuudessa oikein tapahtuu? Mennään maistraattiin ja laitetaan nimet paperiin ja kysytään tahdonko? Ei kuulema montaa minuuttia kestä, mutta olisi kiva tietää muodollisuudet.

3

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty on

      Ensin haette esteettömyystodistuksen maistraatista, toimitusaika noin viikko. Helpompaa kun menette kumpikin yhtäaikaa niin ei tarvi todistajia, henkkarit mukaan sitten. Se todistus on voimassa sitten rajallisen ajan olikohan 4kk tai jotain.
      Sitten vaan varaatte ajan sinne. Henkikirjoittaja lukee vihkikaavan ja se on siinä, sormuksia voi vaihtaa jos haluaa. 2 todistajaa mukaan tai sitten todistajat talon puolesta. Ihan nätti tilaisuus kuitenkin ainakin meillä:) Saatte sitten vihkitodistuksen mukaan ja thats it. Eikä maksa muuten mitään.

      http://www.maistraatti.fi/

      • kokemusta minullakin

        Tarkennuksena sanoisin, että todistajia eli vieraita voi olla mukana enemmänkin kuin tuo 2, mutta se siis tarvitaan vähintään. Jos paljon aikoo kutsua väkeä, kannattaa kysyä vihkimisen suorittavasta maistraatista, että paljonko tilaan mahtuu väkeä.

        Ja omaa ohjelmaa saa olla, jos haluaa, mutta kaavaan sellaista ei sinänsä kuulu. Niistä (sormusvalat, musiikki tms.) kannattaa mainita vihkijälle etukäteen, että hän osaa pitää tauon sopivalla hetkellä.


    • ruutiritu

      Maistraatti vihkiminen on ihan simppeli....Jos niin haluaa. Tarvitaan 2 todistajaa, meille ne olivat kaaso ja bestman ja toimitus kesti n. 15min. Pukeuduttu oltiin juhlavasti koko löösi ja muitakin oli paikalla tukemassa päätöstämme. Kannattaa kysyä suoraan kyseisestä Maistraatista montako vierasta tilaisuuteen voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      135
      3756
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      335
      2915
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1815
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1568
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1059
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      37
      843
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      60
      815
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      734
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      678
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      54
      655
    Aihe