Ostin 60 -luvulla rak talon, jossa varttikatto. Kattoremontti on ilmeisesti tehty joskus, koska kaikki läpiviennit on nykyaikaisen näköisiä (muoviset). Ongelmana on varttilevyjen hapertuminen. Yhdestä levystä on jo joku astunut läpi ja muutkin tuntuvat aika heikoilta. Kysymys kuuluu: Saako mistään selville onko katteessa asbestia ja mitä maksaa ko materiaalin vieminen kaatopaikalle ???
ps. Onneksi varttikattoja ei enää tehdä
ps. Onneksi varttikattoja ei enää tehdä
Vastaukset 3
Vanhimmat
selviät paljon halvemmalla. Itsellänikin on varttilevyjä ja niitä myytin vielä alle 10 vuotta sitten eikä niissä ainakaan ole enää asbestia.
Varttikate on ongelmajäte.
Minerit tehtaalle soittaneen mukaan varttikatteessa on asbestia vuoteen 1988 saakka.
Keskustelusta ilmenee myös eri kuntien veloitukset viennistä kaatopaikalle,
50-180 €/tonni.
Joku ehdotti hautaamista maahan!
Useassa keskustelussa ehdotetaan rikkinäisen levyn vaihtamista uuteen,
sekä maalaamista?
Mutta mikä on katteesi ikä? saattaa olla yli 30 vuotta,
jota ehkei enään kannata korjata!
Täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=Varttikate
korjata. Hauraalta tuntuu koko katto. Mutta kai se asbesti on selvitettävä, että osaa viedä jätteet oikeaan paikkaan. Katto tuskin on 30 vuotta vanha koska 70 -luvulla ei vielä käytetty nykyaikaisia muovisia läpivientejä... ???
Kiitos vastauksista ja linkistä!