mistä kunnon huopaa?

Olen huomannut, että palapelin kokoamiseen ja keskeneräisen säilyttämiseen on olemassa "palapeli-mattoja". Ilmeisesti nämä matot on valmistettu huovasta ja suurin mihin olen törmännyt on 1000 palan pelille.
Tarvitsisin isomman ja mietinkin, että onko kangaskaupasta saatava huopa yhtä hyvää? Onko kokemuksia?
22606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En osaa varsinaiseen kysymykseesi vastata, mut Ravensburgerin palapelimatolla voi kasata 1500 palan palapelejä. Käypä kysymässä kangaskaupasta mikä on huovan metrihinta... saattaa tulla halvemmaksi ostaa valmis palapelimatto. Paitsi jos teet tosi isoa palapeliä. Käärimiseenhän tarvitset myös jonkun pitkulaisen putken tms., jolla on tarpeeksi suuri halkaisija. Ravensburgerin matto on tosi tiivistä huopaa, joka ei nukkaa lainkaan. Jos A4-kokoisen palan sitä laittaisi pystyasentoon, se pysyisi pystyssä, toisin kuin askarteluhuopa, jota useimmissa kangaskaupoissa on myynnissä.

Äänestä

Onko kenelläkään kokemusta sellaisesta paksusta huovankaltaisesta, jota muinoin kutsuttiin konehuovaksi? Että mistä vielä saisi? Tuttavaperheen isäntä tykkäisi kyttyrää, jos leikkaisin sen autotallinoven talvieristeestä palan... Se on sellaista puolisen senttiä paksua ja jämäkkää tavaraa, joka ei vetele. Sen kun rullaa, niin pysyy tötteröllä, jonne sisälle mahtuu iso puolentoistalitran juomapullo. Vanhaa kamaa, tiedän. Toinen vaihtehto tulisi mieleen kokolattiamattohuopa. Messuesittelijät rullailee sellaista messuhallien lattialle. Onko liian paksua ja jäykkää? Ainakaan ei muljahda poikkeumaan, kun siirtelee. Tarviiko tötteröäkään sisälle, pelkän paperin vaan, ettei palat putoa.
Kertokaahan kokemuksianne, onko ihan hulluja ajatuksia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palapelin kasaaja kirjoitti:

Olen huomannut, että palapelin kokoamiseen ja keskeneräisen säilyttämiseen on olemassa "palapeli-mattoja". Ilmeisesti nämä matot on valmistettu huovasta ja suurin mihin olen törmännyt on 1000 palan pelille.
Tarvitsisin isomman ja mietinkin, että onko kangaskaupasta saatava huopa yhtä hyvää? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu