Olen huomannut, että palapelin kokoamiseen ja keskeneräisen säilyttämiseen on olemassa "palapeli-mattoja". Ilmeisesti nämä matot on valmistettu huovasta ja suurin mihin olen törmännyt on 1000 palan pelille.
Tarvitsisin isomman ja mietinkin, että onko kangaskaupasta saatava huopa yhtä hyvää? Onko kokemuksia?
mistä kunnon huopaa?
2
2596
Vastaukset
- Merika
En osaa varsinaiseen kysymykseesi vastata, mut Ravensburgerin palapelimatolla voi kasata 1500 palan palapelejä. Käypä kysymässä kangaskaupasta mikä on huovan metrihinta... saattaa tulla halvemmaksi ostaa valmis palapelimatto. Paitsi jos teet tosi isoa palapeliä. Käärimiseenhän tarvitset myös jonkun pitkulaisen putken tms., jolla on tarpeeksi suuri halkaisija. Ravensburgerin matto on tosi tiivistä huopaa, joka ei nukkaa lainkaan. Jos A4-kokoisen palan sitä laittaisi pystyasentoon, se pysyisi pystyssä, toisin kuin askarteluhuopa, jota useimmissa kangaskaupoissa on myynnissä.
- konehuopa
Onko kenelläkään kokemusta sellaisesta paksusta huovankaltaisesta, jota muinoin kutsuttiin konehuovaksi? Että mistä vielä saisi? Tuttavaperheen isäntä tykkäisi kyttyrää, jos leikkaisin sen autotallinoven talvieristeestä palan... Se on sellaista puolisen senttiä paksua ja jämäkkää tavaraa, joka ei vetele. Sen kun rullaa, niin pysyy tötteröllä, jonne sisälle mahtuu iso puolentoistalitran juomapullo. Vanhaa kamaa, tiedän. Toinen vaihtehto tulisi mieleen kokolattiamattohuopa. Messuesittelijät rullailee sellaista messuhallien lattialle. Onko liian paksua ja jäykkää? Ainakaan ei muljahda poikkeumaan, kun siirtelee. Tarviiko tötteröäkään sisälle, pelkän paperin vaan, ettei palat putoa.
Kertokaahan kokemuksianne, onko ihan hulluja ajatuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637