Kuivaajista tietoa

Millaista kuivaajaa suosittelet turkkikoiralle ja mistä se kannattaa ostaa?

Pesemme koiran kahden kolmen viikon välein. Pesun jälkeen turkki on saatava ihan kuivaksi ja suoraksi tai muuten se menee takkuun. Puhalluksen tulee olla niin voimakas, että karva suoristuu samalla. Hiustenkuivaajalla ei tee käytännössä mitään.

Katselin netistä kuivaajia ja hinnat ovat 300€ ylöspäin.
6330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Todella kestäviä hiustenkuivaajia saa kampaamoista, esim. hairstoresta http://www.hairstore.fi/webstore/

Tavallisia kodinkoneliikkeistä tai marketeista saatavia ei kannata ostaa, ne eivät kestä paljon mitään.

Minä föönaan hiukseni joka päivä. Vuosikausia käytin kaupoista saatavia föönejä, ja ne menivät rikki aina alle vuodessa. Viimeksi ostin hairstoresta, ja se hiustenkuivaaja on kestänyt jo 4 vuotta!

Äänestä
  • Niin, en tiedä, ovatko nuo ihmisten hiustenkuivaajat tarpeeksi tehokkaita koirille. Oma koira kun ei sellaista tarvi.

    Äänestä

  • Äskeinen kirjoitti:

    Niin, en tiedä, ovatko nuo ihmisten hiustenkuivaajat tarpeeksi tehokkaita koirille. Oma koira kun ei sellaista tarvi.

    Ihmisille tarkoitetuilla kuivaajilla ei tee mitään tässä tapauksessa.

    Äänestä

Pulinoihin. Siellä on turkkirotujen tietäjiä. Kysy sieltä vaikka Sikralta. Hän tietää. On villis kasvattaja.

Äänestä
  • kiitos vinkistä!

    Äänestä

  • turkkikoira kirjoitti:

    kiitos vinkistä!

    Hankin juuri Metro -nimisen koirakuivaajan. Puhaltaa aina huoneilmaa, joten ei lämmintä kuten föönit. Ei tarvitse karstaa ollenkaan, vaan puhallus suoristaa turkin ja on muuten hyvä. Ainoa ongelma oli tosiaan hinta, mutta 300 euron panostus vaikka kymmeneksi vuodeksi ei tunnu pahalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turkkikoira kirjoitti:

Millaista kuivaajaa suosittelet turkkikoiralle ja mistä se kannattaa ostaa?

Pesemme koiran kahden kolmen viikon välein. Pesun jälkeen turkki on saatava ihan kuivaksi ja suoraksi tai muuten se menee takkuun. Puhalluksen tulee olla niin voimakas, että karva suoristuu samalla. Hiustenkuivaajalla ei tee käytännössä mitään.

Katselin netistä kuivaajia ja hinnat ovat 300€ ylöspäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu