Tässä oon netissä lueskellu kaikkii juttui, ja varmaan on tää tääl jo lukenuki joskus, mut oon meittiny. Onhan se mahollista et Harry tarttee tappaa ennen ko Voldemort on kokonaa pois, se voi olla yks niist esineist/asioist mihin Voldemort on itteensä siirtäny. Tai siis se selittäs ne käärme jutut ja ne et miks niil on niin vahva side ja miks Harry tunsi voldemortin vihan yms. Tosin onhan niit varmaan muitaki selityksii, mut tällanen on vaa jääny mielee.
7. kirjasta
Lilppa
14880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minusta se ainakin on tosi varmaa et Harry on hirnyrkki. Sääli
Juu,en oo lukenu tätä kirjaa suomeks lainkaa, nyt äskettäin alotin mut joo,olis se tavallaan ehkä ihan loogista. tosin ei mun arvelit puoliverisen prinssinkään henkilöllisyydestä ihan yks yhteen menny.
...en kyllä usko ollenkaan tohon Harryn hirnyrkki jutskaan.. :/
olishan se toisaalt tavallaa hassuu koska sitä on koko ajan sanottu et voimien siirtyminen oli vahinko ja myös se et olishan se vieny vähän kauan aikaa ko tän siirtoloitsu systeemin tekeminen kuitenki ehkä kesti kauan. tiiän et on hassuu ajatel näin, mut kuitenkin. ja onhan siin se et ko voldemort ties sen ennustuksen.
Kukapa näitä tietää (paitsi Rowling)
Kumma kun ei eunukki! Siis mistä ne noita sanoja repii oikeen? Enkku versiossa tuo 'hirnyrkki' on 'horcrux'.
Joo ajattelin kans jo siin vaihees et Harry on semmonen horxu kun ne jutteli Dumppis ja Harry niistä Horxuista, sen Proffa Slughornin muiston jälkee ku ne oli sen kattonu.
SIIS KAIKKI TÄSMÄÄ MUUTEN, MUTTA!
Voldemort teki itsestään KUUSI horcruxia! Muistakaa tämä siitä kuudennesta kirjasta että Voldemortti oli jo tehnyt nämä Horxut ennen kuin koitti Harryn perhettä tappaa. Ja siihenhän tarvitsi jonkin sortin loitsun, jota Slughorn ei muistossaan halunnut Tompalle kertoa. Volkke oli siis tappaessaan Harrya tehnyt kuoleman kirouksen, ei sitä horcrux-loitsua. Tässä sivuvaikutuksena Harryyn siirtyi kaikkee siistii Waree ja skillejä hei! Näinhän se meni ainakin minun mielestäni.
Miksi voldemort sitten yrittää tappaa harryn jos tämä onkin hirnyrkki? Eikö hirnyrkki silloin tuhoutuisi?
Aattelin kanssa tuota. Tuskinpa se on hirnyrkki.. ei saa olla. :/
Itse asiassa eikö Dumbledoren epäilysten mukaan Harrysta olisi tullut viimeinen hirnyrkki, jolloin Voldemort olisi tehnyt siinä vaiheessa vasta 5 hirnyrkkiä. Naginista tuli, Dumbledoren epäilyksen mukaan, kuudes hirnyrkki nelos kirjassa sen tapettuaan jästi-Frankin.
Enkä usko Harryn olevan hirnyrkki. Missä välissä Voldemort olisi sen tehnyt?
En todellakaan usko että Harry olisi hirnyrkki... Aika epätodennäköistä kuitenkin koko juttu :)
Voldemort kyllä siirsi tavallaan osan itsestään Harryyn mutta kaikki tämä oli vain pientä vahinkoa mitä hän ei ollut ottanut lukuun ollenkaan. Tietääkseni ja ymmärtääkseni hirnyrkki valmistetaan huolella ja ammattitaidolla :)
Hirnyrkin luojalla täytyy olla valmiina jo kohde jonka tappamisestaan hän haluaa hirnyrkin luoda.
tämän on varmasti muutkin jo keksineet mut... jos voldu on tehny harrystä hirnykin minkä murhan hän on tehnyt?? Murhannut James ja Lily Potterin joten näin ollen harry vois olla hirnykki... ikävää mutta varsin todennäköistä koska mielestäni ei koskaan ole sanottu ettei ihminen voisi olla hirnykki itse en todellakaan toivo et potter kuolis!!
Hirnyrkki pitää tietääkseni "suunnitella" ennen kun sen voi luoda. Pitää siis tietää tarkalleen kenen tappamisen jälkeen sen aikoo luoda.
Dumbledorehan kirjoissa epäili että Voldemortin mielestä olisi liian "epävarmaa" laittaa elävä olento hirnyrkiksi koska eläväthän nyt voivat kuolla muuhunkin kuin kirouksiin :)
onhan hän-joka-jääköön-nimeämättä saattanut tehdä käärmeestään naginistakin hirnykin, dymbyn epäilysten mukaan.koska hän-joka-jääköön-nimeämättä hallitsee naginia jopa käärmesuuksi epätavallisen hyvin... tylsää vastailla näihin mutta pakko oikoa teidän ajatukset jotka ette oo lukenu kirjoja. tai ymmärrä niitä koska olette liian nuoria. anteeksi vain
Mutta Nagin on ELÄIN, Harry IHMINEN..