Lomalle?

Joko olette kesälomareissunne tehneet? Minulla loma ja mahdollinen matka ovat vielä edessä. Ulkomaille tekee mieli ja kohde voisi olla vähän erikoisempikin (ei välttämättä rantaloma, kaupunkikohdekin käy tai ihan mikä vaan). Kertoisitteko vinkkejä, missä olette olleet, oliko hyvä matka ja mikä matkan kohteessa teki teihin suurimman vaikutuksen?
4535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja aivan loistavat fiilikset!! Lomasuunnitelmiin kuuluu mm. viikonloppumatka Pariisin sykkivään metropoliin, mutta myös sitä perinteistä Suomen kiertelyä, mökillä käyntiä ja rannalla lojumista... uimista unohtamatta :D Liian suunnniteltu loma eip ole enää lomaa, mun mielestä. Chill out beibe :)

Äänestä

...halvalla haluat päästä ottaa äkkilähtö ja suunnata esim. turkkiin tai bulgariaan. Pääsee halvalla eikä paikanpäällä eläminen maksa juuri mitään!

Äänestä

Olen nytkin lomalla, yksi viikko takana kaksi jäljellä. Tämän loman vietän kokonaan kotimaassa ja teen pieniä retkiä ystävien luo, mökkeilen ja retkeilen.

Kesäkuun loman vietin Espanjassa.

Kivana kaupunkikohteena pidän esim. Lontoota. Kävin siellä viimeksi pari vuotta sitten ja kyseessä oli aivan spontaani neljän päivän matka, jonka sain edullisesti. No, Lontoossa kyllä kaikki oli aika kallista, kun keskusta-alueella liikui...

Äänestä
  • Tuli vielä mieleen yksi mielenkiintoinen rantalomakohde, jossa kävin kolme vuotta sitten: Palanga Liettuassa. Sinne pääsee edullisesti ja kaupunki on viehättävä. Lomakautena kyllä täynnä ihmisiä - ei siis mikään hiljaisen rauhan tyyssija.

    Ympäristössä on mielenkiintoisia retkeilykohteitakin, jos kaipaa vaihtelua rantakaupunkielämään, mm. viereisen kaupungin Klaipedan edustalla oleva dyynikannas (jonka nimeä en muista), joka on luonnonsuojelualueena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomalle... kirjoitti:

Joko olette kesälomareissunne tehneet? Minulla loma ja mahdollinen matka ovat vielä edessä. Ulkomaille tekee mieli ja kohde voisi olla vähän erikoisempikin (ei välttämättä rantaloma, kaupunkikohdekin käy tai ihan mikä vaan). Kertoisitteko vinkkejä, missä olette olleet, oliko hyvä matka ja mikä matkan kohteessa teki teihin suurimman vaikutuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu