mistähän saisi edullisia lentoja

brasiliaan?

mistä kannattaa hankkia edullisimmat lennot brasiliaan puolen vuoden päähän?

9

1898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brasiliaan (Porto de Galinhas)

      Hei,
      Olen menossa Brasilian Porto de Galinhakseen ja olen käyttänyt useamman tuskaisen päivän netissä selaten eri mahdollisuuksia sekä lähettäen tarjouspyyntöjä monen eri maan matkatoimistoille. Asun Keski-Euroopassa joten vertasin lähtöjä myös Brysselistä, Pariisista, Frankfurtista. Ensin varoitus: Älä missään nimessä varaa lentoja Brasilian omasta lentoyhtiöstä Varigista, koska ovat konkurssiuhan alla, level 11 täkäläisittäin. Aikas varmaa ettei rahojaan saa takaisin. Täällä Saksassa matkatoimistot eivät enää saa myydä heidän lentojaan, lentojen peruutuksia on tullut paljon. Pakettimatkoja Recifeen ei käsittääkseni tehdä kuin Suomesta, joten paljon vaivan jälkeen halvin vaihtoehto pelkille lennoille oli yllätysyllätys Finnair, tuo turvallinen kotimainen. Aurinkomatkojen kautta kahden viikon reissu 1035 euroa (siis juuri pelkät lennot). Lähtö Tapaninpäivänä. Tämän jälkeen lentojen hinnat laskivat vielä n. satasella. Kyselin tosiaan monesta lentoyhtiöstä, TAP Portugal on toinen lentoyhtiö joka lentää paljon Brasiliaan, sieltä ko. tarjous oli 1.600 euroa. Air France, Lufthansa ja TAP eivät pärjänneet tässä kisassa, katselin heidän kauttaan lentoja myös Rio De Janeiroon ja Sao Pauloon, n. 1.400 euroa halvimmillaan. Joten tämän perusteella kehoittaisin vilkaisemaan myös Tjäreborgin ja Aurinkomatkojen "Pelkät lennot" -osion. Koitappa myös ihan ebookersin hakua ja katso mitä se antaa vastaukseksi. Myös se täytyy vielä mainita että sain jopa tarjouksia lentää New Yorkin kautta American airlinesilla, matkan kesto 27 tuntia, huhhuh... Paljon tee-se-itse-matkoja varanneena voin tässä kohtaa suositella lämpimästi kotimaista. Hyvää matkaa!!

      • brasiliaan.

        itsekin totesin finnairin olevan edullisin vertailuissa. kaveri oli kuulemma saanut viime vuonna jopa 800 eurolla menopaluulennot sao pauloon. nämä lennot oli varattu brasiliasta käsin joten siksi tullut paljon halvemmaksi. itsekin yritän kysellä brasiliassa olevalta kaverilta pystyisikö hän varaamaan halpoja lentoja. vältän kyllä siis Varingia, kiitos sinun :)


      • ???
        brasiliaan. kirjoitti:

        itsekin totesin finnairin olevan edullisin vertailuissa. kaveri oli kuulemma saanut viime vuonna jopa 800 eurolla menopaluulennot sao pauloon. nämä lennot oli varattu brasiliasta käsin joten siksi tullut paljon halvemmaksi. itsekin yritän kysellä brasiliassa olevalta kaverilta pystyisikö hän varaamaan halpoja lentoja. vältän kyllä siis Varingia, kiitos sinun :)

        ja mistäköhän lähtien finnair on lentänyt sao pauloon?ei ikinä


      • viestiäni oikein
        ??? kirjoitti:

        ja mistäköhän lähtien finnair on lentänyt sao pauloon?ei ikinä

        Minun viestissäni oli nimenomaan kyse lennoista Helsinki-Recife. Sisälukutaito kunniaan!


    • n.o.r

      Et kerro mistä minne, mutta tällainen:

      Helsingistä Sao Pauloon löysin www.expedia.com'lla lipun ajalle 24.01.2007 - 14.02.2007, hintaan 1086 USD = päivän kurssin mukaan 864 Eur. Reitti Hki- Amsterdam-SaoPaulo

      Pankaa paremmaksi.

    • Nasse---

      Kamalan halpoja lentoja sinnepäin tuskin saa - tai no. Riippuu kenelle mikäkin on halpa.

      Mutta me päästiin viime joulun aikaan Helsinki-Amsterdam-Sao Paulo ja takaisin 1090e! Taidettiin lentää Air Francella..

      • konnn

        klm lentää amsterdamista,ovat kyl samaa yhtiötä nykyään air francen kanssa


    • R-Repe

      Itse ostin kilroylta Hki-Rio hintaan 963 eur.
      Lennot Hki-Lontoo Finnairilla ja Lontoo-Rio (sao paolon kautta) TAM Linhas aereas, joka on kuulemma ihan hyvä brassi-yhtiö (uudehko airbus 330-kalusto).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4434
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      152
      2639
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2206
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1724
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1398
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1371
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      80
      1362
    Aihe