Tietääkö kukaan miksi minulla ei lue kirjeessä millä varasijalla olen? siis lukee vain että olen varasijalla. eikö yleensä lue millä varasijalla jonotetaan=?
VARASIJA
MMTDK
91929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
itsellänikin..pitää kai soittaa mielenkiinnosta vaikka alin pisteraja on 7 pistettä ylempänä :D kiinnostais silti tietää montako tyyppiä mahtuu väliin
Huom! Tämä ei ole faktaa, mutta näin olen itse sen ymmärtänyt.
mutta jos pisteet on liian alhaiset (siis alle mahdollisen hyväksymisrajan) niin silloin ei ole edes varasijalla.
esim. alin mahdollinen pisteraja 24 (jolla voidaan ottaa sisään), sisään otetaan 10 opiskelijaa.
35 ylittänyt 24 pistettä ja heistä 10 parasta otetaan, loput varasijoille ja alle 24 pistettä saaneet vain 'hylätty'.
PS. ei ole tarkoitus masentaa...
Mä luulisin että MMTDK:n mitkään varasijat ei ole numeroituja ja varasijoilla on kaikki yli 10p(alin teoreettinen sisäänpääsyyn vaadittava pistemäärä tiedekunnan pääsykokeissa)ylittäneet paremmuusjärjestyksessä. tämä siis ei ole faktaa..
ei ainakaan kaikki yli 10p saaneet ollu varasijoilla. Itse olin toiseen ja toiseen en.
Onko kokemuksia miten on varasijoilta päässy maatalous-metsätieteelliseen? ei varmaan kovin moni peru paikkaansa?
niin, minne linjalle olette jonottamassa? joihinkin saattaa tulla moniakin peruutuksia...
elintarvike-ekonomiaan ja markkinointiin
soitapa sinne firmaan ja kysy tätä asiaa. Itse soitin kun sain tietää olevani varasijalla. Kysyin monesko olen ja sitten kysyin, että montako viime vuonna otettiin varasijalta. Näin voi hieman lievittää hermopainetta ja pystyy taas nukkumaan ensi yön yli ;)
pitää soittaa, mutta varasijalapussa kehotettiin kyselemään vasta 21.7. jälkeen