tummunut paneelikatto

Xena

Tässä kysellään nyt peukalo keskellä kämmentä asiasta josta ei mitään tietoa--kiinnostaa vain näin, naisena, sisutuksellisesta näkökulmasta;että: voiko tummuneelle paneelikatolle tehdä mitään,että siitä saa sellaisen valkolakatun näköisen? Siis ei mitään tietoa onko sisäkatto ennestään millään käsitelty..mutta ikävästi se on tummunut ja haluaisin siitä vaaleamman,ilman,että se kokonaan maalataan peittävällä valkoisella! Eli pitääkö katto jotenkin hioa läpeensä/onko sellaista lakkaa/petsiä/maalia,joka kävisi suoraan kattoon ilman välivaiheita,ja jättäisi siis puun syyt näkyviin mutta antaisi himmeän valkoisen pinnan;)?

3

1754

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tolleroinen

      epäilen, että ei ole. kuultolakkaus onnistuu parhaiten uuteen puuhun, vanhasta paneelista "kuultaa" eli näkyy tosi reippaasti kaikki oksakohdat ym läpi. Joko maalaat reippaasti monella kerroksella ihan vaaleaksi tai jätät kuin on nyt... näin mulle kerrottu. jos maalaat valkoiseksi, alle kannattaa vissiin laittaa joku aine, joka estää esim. rasvan ja nikotiinin (jos niitä puussa on) tulemisen myöhemmin läpi.

      • siku

        Vanhasta ei saa uuden näköistä kuin maalaamalla moneen kertaan. Jos lakkaat välivaiheita ei voi jättää pois tulee rumannäköistä eikä välttämättä pysykkään.


    • jos mieltä kaivertaa

      Ainahan voi paneloinnin uusia , ei se paneloinnin
      uusiminen nyt niin mahdottoman suuri juttu ole.
      Pari päivää siinä menee ( olohuone) niin sinulla on uusi kuultolakattu katto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      315
      1293
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1267
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      1009
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      978
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      920
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      909
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      772
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      704
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      611
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      597
    Aihe