Suomen futisotteluja selostetaan suorana Aasiaan
17.7.2006 07:07
Suomalaisissa jalkapallokatsomoissa on tällä kaudella ihmetelty mystisten kiinalaismiesten läsnäoloa liiga- ja divisioonapeleissä.
Ja nyt ei puhuta Allianssissa viime kaudella häärineestä Ye Zheuynistä, joka poistui maasta syksyllä vähin äänin.
Suomifutiksella on selvästi Kiinassa muitakin ystäviä.
Ilta-Sanomat on seurannut läpi kesän erikoista ilmiötä. Ainakin Espoossa, Helsingissä ja Tampereella muutamat samat kiinalaismiehet ovat istuneet lehtereillä koko ottelun ajan puhelimeen puhuen. Hyvin erillään muista katsojista, mahdollisimman vähän huomiota herättäen.
Heidät on silti huomattu.
IS jututti kesäkuun alussa Viikingit-PP-70-ottelun jälkeen yhtä kiinalaismiestä, joka kertoi tulleensa Suomeen keväällä opiskelemaan. Jalkapalloa hän sanoo katsovansa hyvin satunnaisesti. Kesällä hänet nähtiin kahden viikon aikana kuitenkin ainakin kuudessa ottelussa.
Mies kiistää, että hän selostaisi ottelutapahtumia jollekin vedonlyöntifirmalle.
- Olen pelissä, koska pidän jalkapallosta, hän perusteli läsnäoloaan.
Heti seuraavana päivänä sama henkilö oli Atlantis-Klubi-04-ottelussa. Ja sitä seuraavana selostamassa puhelimitse Veikkausliigaa Espoossa, jossa Honka voitti KooTeePeen 4-1.
Palloliiton ja Veikkausliigan johdossa suhtaudutaan asiaan varovaisen epäilevästi.
Sopupelit ei ohi
4
482
Vastaukset 4
- siniz
että jotain mätää on..
vai voiko esim. Honka olla muka niin hyvä, kun nyt oli viime pelissä kun H.Vuorinen takoi maaleja Bahnen taakse?? Haloo!!!- muurinen ulos
"vai voiko esim. Honka olla muka niin hyvä"
Voi.
- Hiihtokin
Mihinkään ei voi enää luottaa. No, onneksi on vielä jääkiekossa ja mäkihypyssä oltu sopuleimatta.
- lkjh
Suomen jalkapallosarjat ovat vedonlyöntiyhtiöiden kiinnostuksen kohteena, koska useimmat suuremmat jalkapallosarjat ovat tauolla kesän aikana. Kännykkään puhuvat kiinalaiset todennäköisesti selostavat ottelua jollekin live-vedonlyöntiä tarjoavalle yhtiölle. Tällaisissa tehtävissä toimii myös suomalaisia. Se että IS:n haastattelema kiinalainen ei myönnä sitä, voi johtua siitä, että hän ei ole varma toimintansa laillisuudesta Veikkauksen monopolista johtuen. Mielestäni IS:n harjoittama tunnistettavissa olevan katsojan leimaaminen rikolliseksi näin hatarilla perusteilla ei ole erityisen hyvää journalismia.
Sen sijaan allekirjoitan täysin otsikkosi "Sopupelit ei ohi". Vedonlyönnissä pyörivät rahat ovat suuria ja monien jalkapalloilijoiden tulot pieniä. Siksi pelaajia lahjotaan melkoisella varmuudella myös tulevaisuudessakin, vaikka Veikkausliigan pomot haluavat tämän imagosyistä kiistää. Alemmilla sarjatasoilla riski on todennäköisesti vielä suurempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j931470Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga941127- 42864
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden303790- 52696
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86696- 45671
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35651- 47637
- 28604