Ihmeellistä tuo perimä monen sukupolven takaa

soilike

Lähisukumme nuorimmainen, Kalle 1,5 v, oli kylässä luonani.

Katselimme seinällä olevia valokuvia suvun isistä ja äideistä.

Kallen äiti melkein kiljaisi , kun sanoi, etä kato nyt, tuolta ne Kallen terävät hörökorvat ovat peräisin.
Olivat kovasti ihmetelleet, kun ei suvussa muita ollut ilmennyt.

Isäni ja äitini kihlakuvasta se selveni,
v. 1935 otetussa kuvassa tulevan isäni tukka oli tietenkin ”brylcreemillä” kammattu ja
terävät hörökorvat hyvin eroittuvat.
Siis neljän polven takaa

12

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heimo

      ,,,

    • Anskuliini

      tummatukkainen myös mieheni on ruskeasilmäinen ja tummatukkainen, saimme tyttären jolla on ihan vaaleat hiukset ja muistuttaa ulkonäöltään tätiäni.

      • Catleija

        Minun mieheni oli punatukkainen ja minä itse tumma. Kellään kolmella lapsellamme ei ollut punaista tukkaa. Kahdella tummat ja yhdellä ristiveriset hiukset. Eikä kesakkoja kellään vaikka meillä molemmilla oli kesakkoja.
        Mutta mieheni tummatukkaisen siskon pojan lapset ovat kaikki punatukkaisia. Siskon poika oli vaalea.


      • Catleija
        Catleija kirjoitti:

        Minun mieheni oli punatukkainen ja minä itse tumma. Kellään kolmella lapsellamme ei ollut punaista tukkaa. Kahdella tummat ja yhdellä ristiveriset hiukset. Eikä kesakkoja kellään vaikka meillä molemmilla oli kesakkoja.
        Mutta mieheni tummatukkaisen siskon pojan lapset ovat kaikki punatukkaisia. Siskon poika oli vaalea.

        "Tiedon" mukaan sille Suomenlahden saarelle, jossa mieheni sukujuuret ovat, on rantautunut irlantilainen punatukkainen merimies. Siitä kuulema johtuu punatukkaisuus suvussa.


      • Catleija
        Catleija kirjoitti:

        "Tiedon" mukaan sille Suomenlahden saarelle, jossa mieheni sukujuuret ovat, on rantautunut irlantilainen punatukkainen merimies. Siitä kuulema johtuu punatukkaisuus suvussa.

        Irlantilaiset ovat tunnetusti musikaalista kansaa, mutta sitä geeniä ei miehelleni suotu. Hämmästyttävällä tarkkuudella hän pystyi "laulamaan" jok'ikisen nuotin vierestä vaikka ukko nooan.


    • maisisko

      On ne tosiaan kivoja nuo perimät. Poikani nuorimmaisella pojalla on samanlainen ruskea läntti korvassa, kuin minullakin.
      Kaikki ne periytyykin. Tai kunhan nyt edes jotain perivät.

      • soilike

        Hyvä, että sait nikkisi toimimaan
        Vaikka et suostunutkaan lähettämään sitä sadetta tänne.


    • tulevatki

      Kyl ne tulee kauempaa , viidakosta tietenkin.
      Näyttäisit jonkun apinan korvia niin ovat just.

      • Pottunenä

        Olenko oikeassa ,heitteletkö sinä tähän keskusteluun nuolia sieltä pöheiköstä? Aika oudosti kommentoit aiheeseen,vaikkakin sana on vapaa mielellä edetään.


    • ii-li

      Nuorempana saatoin selvästi nähdä, mitkä sormet ja kynnet ovat perimää isältä ja mitkä äidiltä. Tässä iässä ero ei ole enää niin selvä.

      Isällä oli pitkät sormet, joissa oli kapeat kynnet. Etusormia lukuunottamatta minulla on hänen sormensa. Etusormet ovat äidiltä. Paksut ja tylpät.

      Minua aina sanottiin enoni näköiseksi. Minusta eno oli ruma, enkä ollut ollenkaan ilahtunut tällaisesta vertailusta.

      Minusta tuntuu, että olen perinyt molempien vanhempieni sukujen rumat piirteet. Äidin suvulta perunanenän ja otsarypyt, isän suvulta kamalan makkaran, joka alkaa toisesta korvasta ja päätyy leuan alta toiseen korvaan. Tosin se ei vielä ole kehittynyt täyteen kukoistukseensa, mutta hyvä alku on jo olemassa. Parta vähän peittää sitä.

      Ruskeasilmäisillä ja tummatukkaisilla vanhemmilla voi aivan hyvin olla sinisilmäisiä, vaaleatukkaisia lapsia. Sen sijaan sinisilmäisillä vanhemmilla tuskin on ruskeasilmäisiä lapsia. Sitä nimitettiin koulussa Mendelin laiksi...

      • Jos lapsi on isänsä näköinen, on kyse perintötekijöistä. Jos taas talonmiehen näköinen, ovat ympäristötekijät vaikuttaneet.

        Turussa on Suomen slaavilaisin perimä johtuen 1800-luvulla perheisiin majoitetuista venäläisistä upseereista.

        Korppoon ja Utön tummatukkaisen perimän syynä taas on alueelle satoja vuosia sitten haaksirikkoutunut italialaisten munkkien alus ;-)


      • vaarivaari kirjoitti:

        Jos lapsi on isänsä näköinen, on kyse perintötekijöistä. Jos taas talonmiehen näköinen, ovat ympäristötekijät vaikuttaneet.

        Turussa on Suomen slaavilaisin perimä johtuen 1800-luvulla perheisiin majoitetuista venäläisistä upseereista.

        Korppoon ja Utön tummatukkaisen perimän syynä taas on alueelle satoja vuosia sitten haaksirikkoutunut italialaisten munkkien alus ;-)

        kannanotto pitkään aikaan!
        Terveisiä: Vaari vaarille :=)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe