Onko kukaan majoittunut kyseisessä hotellissa? Millainen oli? Oisin menossa tuonne parin vkon kuluttua...
Hotelli Panorama Vilna
2
2658
Vastaukset
- Parasoonakki
Kokemukset Gintaraksesta/Panoramasta ovat vuodelta 2004, jolloin hotelli valittiin keskeisen sijainin ja edullisten hintojen takia. Neljän hengen huoneissa yöpyminen maksoi siihen maailman aikaan n. 13 €/yö/nuppi. Taksikuskin mielipide Gintaraksesta oli ihan sujuvalla suomella lausuttu "paska hotelli".
Hotelli oli kerrosvahteja lukuunottamatta tyylisuuntaukseltaan neuvostoliittolainen. Sisustukset 60-70-luvulta. Hissi jäi jumiin, ovien lukot eivät toimineet, huoneissa oli myös toinen WC, josta pytty oli varastettu. Periaatteessa kyllä täytti virkansa erinomaisesti. Paikalliset kerääntyivät 2. kerroksen tasanteelle "vetämään keittoa" ja sauhuttelemaan. Ala-aulassa oli valuutanvaihtopiste.
En muista kuuluiko hintaan aamupalaa, mutten muistaakseni sellaista nauttinut yhtenäkään aamuna. Samassa talossa oli vielä kesällä 2003 neuvostohenkinen ravintola (ei stalovaja!), josta sai erittäin edulliseti hyviä pihvejä ja muita perusmättöjä. Palvelu oli ystävällistä ja tarjoilijattaret muutenkin mukavia. 2004 ko. restaurantti oli remontissa. Varmaankin nykyään siinä toimii jokin EUvostohenkinen ja mitään sanomaton kallis kuppila, josta saa huonoa palvelua ja tunnelman pilalle. Pihalla on muuten mäkmökkönen, josta voi mattimyöhäiset käydä nauttimassa ravitsevan aamupalan. Asemat 200m päässä.
http://www.hotelgintaras.lt/- kui
Tulimme juuri Vilnasta, jossa asuimme Panoramassa.
Siisti hotelli, ystävällinen henkilökunta ja huoneesta loistava näköala yli vanhan kaupungin. Huone oli pieni, mutta emme siinä paljoa aikaa viettäneetkään.
Aamiainen kuului hintaan, ei erikoinen mutta riittävä.
Muuten Vilna (vanha kaupunki) oli positiivinen yllätys. Paljon huonokuntoisia taloja ja katuja, mutta joka puolella korjataan ja kunnostetaan ja paljon jo onkin kunnossa.
Ihmiset ystävällisiä, nuoret osaavat englantia, ruoka edullista ja HYVÄÄ, olut hyvää ja halpaa.
Hyvät kengät ovat tarpeelliset, ainakin me kävelimme paljon.
Uuden kaupungin puolelle emme edes ehtineet ;)
Kannattaisi varmaan käydä nyt, ennen kuin euro tulee sinnekin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703