Hotelli Panorama Vilna

lomailija

Onko kukaan majoittunut kyseisessä hotellissa? Millainen oli? Oisin menossa tuonne parin vkon kuluttua...

2

2630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parasoonakki

      Kokemukset Gintaraksesta/Panoramasta ovat vuodelta 2004, jolloin hotelli valittiin keskeisen sijainin ja edullisten hintojen takia. Neljän hengen huoneissa yöpyminen maksoi siihen maailman aikaan n. 13 €/yö/nuppi. Taksikuskin mielipide Gintaraksesta oli ihan sujuvalla suomella lausuttu "paska hotelli".

      Hotelli oli kerrosvahteja lukuunottamatta tyylisuuntaukseltaan neuvostoliittolainen. Sisustukset 60-70-luvulta. Hissi jäi jumiin, ovien lukot eivät toimineet, huoneissa oli myös toinen WC, josta pytty oli varastettu. Periaatteessa kyllä täytti virkansa erinomaisesti. Paikalliset kerääntyivät 2. kerroksen tasanteelle "vetämään keittoa" ja sauhuttelemaan. Ala-aulassa oli valuutanvaihtopiste.

      En muista kuuluiko hintaan aamupalaa, mutten muistaakseni sellaista nauttinut yhtenäkään aamuna. Samassa talossa oli vielä kesällä 2003 neuvostohenkinen ravintola (ei stalovaja!), josta sai erittäin edulliseti hyviä pihvejä ja muita perusmättöjä. Palvelu oli ystävällistä ja tarjoilijattaret muutenkin mukavia. 2004 ko. restaurantti oli remontissa. Varmaankin nykyään siinä toimii jokin EUvostohenkinen ja mitään sanomaton kallis kuppila, josta saa huonoa palvelua ja tunnelman pilalle. Pihalla on muuten mäkmökkönen, josta voi mattimyöhäiset käydä nauttimassa ravitsevan aamupalan. Asemat 200m päässä.

      http://www.hotelgintaras.lt/

      • kui

        Tulimme juuri Vilnasta, jossa asuimme Panoramassa.
        Siisti hotelli, ystävällinen henkilökunta ja huoneesta loistava näköala yli vanhan kaupungin. Huone oli pieni, mutta emme siinä paljoa aikaa viettäneetkään.
        Aamiainen kuului hintaan, ei erikoinen mutta riittävä.
        Muuten Vilna (vanha kaupunki) oli positiivinen yllätys. Paljon huonokuntoisia taloja ja katuja, mutta joka puolella korjataan ja kunnostetaan ja paljon jo onkin kunnossa.
        Ihmiset ystävällisiä, nuoret osaavat englantia, ruoka edullista ja HYVÄÄ, olut hyvää ja halpaa.
        Hyvät kengät ovat tarpeelliset, ainakin me kävelimme paljon.
        Uuden kaupungin puolelle emme edes ehtineet ;)
        Kannattaisi varmaan käydä nyt, ennen kuin euro tulee sinnekin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      128
      7726
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      94
      7262
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      17
      6491
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6331
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5305
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe