Mistä pieni pesukone?

pyykkäri mies

Tarkoitus olisi ostaa ahtaasen yksiöön pesukone. Moni tuttava väittää, että olisi olemassa erittäin pieniä, 2-3kg maksimitäytölle tehtyjä koneita, mutta en ole sellaista mistään löytänyt. Onko kellään tietoa tai kokemusta?
Toinen ongelma on liitännät. Vanha putkiverkko ei tarjoa minkäänlaisia mahdollisuuksia koneen omiin liitäntöihin, edellisellä asukkaalla on kuulemman ollut tuloletku suoraan hanaan ja viemäriletkun pää altaassa. Lieneekö kuinka turvallinen ja helposti rakennettava systeemi? Ainakin hanassa olevan letkun joutuu aina irroittamaan pesun jälkeen.
Kiitän etukäteen kaikkia jotka osaavat auttaa.

8

33798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyykkäävä poikamies
    • make

      Ainakin Candyllä, Electrolux/Elektrohelioksella/Zanussilla (sama kone eri merkki)löytyy pieni altaan alle sijoitettava kone. Konetta varten kannattaa asentaa erillinen vesihana (maksaa n. 80e jos putkimies tulee) ja lisäksi tuohon pesualtaan alapuolelle saa liitännän koneen poistoputkelle eikä sekään ole mikään kallis juttu.

    • koneita
    • pyykkäävä mies

      Hienoa, näyttää pieniä koneita siis olevan usealla valmistajalla. Pitänee lähteä kaupasta kyselemää, tuon electroluxin ehdinkin jo itsekin bongata aiemmin. Hanaa en taida saada, koska kämppä on vuokralla eikä omistaja vaikuta halukkaalta minkäänlaisiin muutoksiin, mutta ilmeisesti vesihanaan liitettävä systeemi on mahdollinen.

      • pyyKkäri myös

        Täällä myös samanlaista konetta kaipaillaan, siis pientä ja edestätäytettävää.

        Minkähänlaisia koneita olisi saatavilla ja mihin hintaan?

        Käyttökokemuksiakin saa kertoa.


    • NAAPURIAPU

      MIKSI koneista ei ilmoiteta mittoja = korkeus/leveys/syvyys??? Sehän on aivan oleellinen tieto, joa etsii PIENTÄ PESUKONETTA!!!!!!!!!!!!!

      • pesukonek

        hups siis tiskikone


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2658
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      204
      1682
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      74
      906
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      845
    Aihe