Kuka muistaa?

Vellupirinen

Juttelimme aamulla eukkoni kanssa mm. siitä, että taide on muutakin, kuin mitä se esittää.
Tuosta tulikin mieleeni heti kuvataideteos puhemiehestämme Paavo Lipposesta.
Juttuhan meni jotenkin niin, että Lipponen oli valmistautunut ottamaan vastaan taideteosta, jonka Kain Tapper oli hänestä tehnyt Lipposen 60-vuotissynttäreiden kunniaksi. Olen Tapperin kanssa täysin samaa mieltä siitä, että jos taiteella tulee olla sisältö, tulee Lipposesta mieleen ensiksi suuri ja seisova k..pä.

Siltähän se teos näyttikin ja luulen Lipposen olleen asiasta mielissään. Nyt etsin kuvaa eukolleni, mutta sitä ei mistään löytynyt. Auttakaa, jotta voin todistaa sen, että taiteella todella on sisältö.

8

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miili

      Kiitos

      • Vellupirinen

        Tuohan on muotokuva Lipposesta, enkä sitä tarkoittanut, vaan Tapperin veistosta, joka muistuttaa mulkkua. Kiitokset kuitenkin yrittämisestä.


      • kaskas
        Vellupirinen kirjoitti:

        Tuohan on muotokuva Lipposesta, enkä sitä tarkoittanut, vaan Tapperin veistosta, joka muistuttaa mulkkua. Kiitokset kuitenkin yrittämisestä.

        täytyypä yrittää uudestaan ettiä, jotenkin tuntuu siltä että aika mahdoton juttu käsittää että Tapper ois vaivautunu monessa muodossa työskentelemään moisen mulkun kimpussa, normi ihmisen psyyke kun horjuu pelkän kuvan näkemisen vuoksi...


    • kaskas

      Oman valtiomiehensä Tapper pääsi tekemään, kun häneltä pyydettiin muotokuvaa pääministeri Lipposesta. Tapperin veistos Lipposesta ei ole tavanomainen. Pääministerin kasvot puuttuvat. Hänestä muistuttavat vain leveät hartiat ja lievä takakeno.

      "Lipponen pyysi Kesärantaan. Hän sanoi, että nyt voi tulla ja hän voi istua mallina. Minä sanoin, että ei tarvitse. Veistos on jo melkein valmis. Fiksu mies, vaikka ihmetteli ensin. Sitten hän ilmoitti, että annetaan palaa. Ei muotokuvien tarvitse olla sellaisia kolme solmiota kiiltävällä pöydällä -tyyppisiä", Tapper sanoo.

      • Hube

        Minusta kyseessä on Lipposen muotokuva, joka on veistetty koivusta, pää muodoltaan kuin amerikkalainen jalkapallo. Pienet sammakot, pienet sammakot, ne lystikkäitä on, pienet sammakot, pienet sammakot, ne lystikkäitä on. Ei korvia, ei korvia, häntää elo niill' :,: Paavolla ei ollut myöskään silmiä, nenää eikä leukaa. Näin veistoksen luovutuksen tv:ssä. Luultavasti vietiin heti Suomen syvimpään kaivokseen seitsemän lukon taakse tai sitten Paavo pilkkoi sen saunan uuniin.


    • AROSUSI-09

      tämänkin propleeman ja pistin mailia Lipposelle itselleen,että mistäköhän löytyisi linkki missä voisi k.o teosta ihailla:)Nyt odotamme Paavo Tapion vastausta.

      • kaskas

        Ei oo sitten vaivautunu puhemies vastaamaan ja avittamaan, sillä tavalla....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe