2:den kuukauden ikäiset vauvat

Kertokaa kuinka teidän kahden kuukauden ikäiset vauvat nukkuvat,syövät ja kasvavat!
131352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

nukutaan noin 7-9 tunnin yö unet ilman heräämistä.
syöny 2viikkosesta pelkkää korvike maitoo. painoo melkein kuus kiloo. naureskelee, seurustelee ja viihtyy hyvin omissa oloissa (katselee leluja ja yrittää ottaa kiinni)

Äänestä
  • tuon täytyy olla vitsi

    Äänestä

siis 7 viikkoinen nukkuu yöllä ensin 5h pätkän, tankkaa ja sitten vähintään 3h pätkän. illalla tutitellaan tiettyyn aikaan omaan sänkyyn noin 30min, alkoi itse "haluta" omaan sänkyyn kk sitten(, siis ei missään muualla ollu hyvä olla). yöllä syönnin jälkeen nukahtaa itsekseen ilman ohjelmia..

päivällä nukkuu satunnaisesti 5min- 4h. koskaan ei etukäteen tiedä miten nyt nukutaan..

hyvin syökin, jopa uskomattomia määriä. on pulloruokinnalla, välillä menee 150ml kerralla. mitähän tämmöisen kuuluis syödä vuorokaudessa?

neuvolassa ei olla oltu reiluun kuukauteen. silmämääräsesti syntymästä pituutta tullu reipas 10 cm ja painaakin rutkasti enemmän.. vaatteet jäävät pieneksi, joten kasvaahan tämä kaveri.

Äänestä
  • painaa jo liki 6 kiloa, pituuttakin tullut rutkasti, tulee varmaan äitiinsä:) Päiväunia nukkuu miten sattuu, ei ole rytmiä. Illalla menee nukkumaan n. klo 22 ja yöllä syö klo 4-5 kerran ja sitten nukkuukin jonnekin aamu 8 saakka. Itse imetin hieman yli kuukauden ja siitä lähtien ollut korvikkeella ja velliä on ssanut myös jo monta viikkoa. Iloinen tyttö, tykkää leluista paljon, naureskelee ja jokeltelee.

    Äänestä

  • likka kirjoitti:

    painaa jo liki 6 kiloa, pituuttakin tullut rutkasti, tulee varmaan äitiinsä:) Päiväunia nukkuu miten sattuu, ei ole rytmiä. Illalla menee nukkumaan n. klo 22 ja yöllä syö klo 4-5 kerran ja sitten nukkuukin jonnekin aamu 8 saakka. Itse imetin hieman yli kuukauden ja siitä lähtien ollut korvikkeella ja velliä on ssanut myös jo monta viikkoa. Iloinen tyttö, tykkää leluista paljon, naureskelee ja jokeltelee.

    aloit antamaan velliä? meidän 7 viikkoinen neiti on viime päivät tankannut tissistä päivisin 2-3 tunnin välein ja välillä on joutunut antamaan korviketta. yöllä onneksi vielä tissi riittää...nukahtaa 22 aikoihin ja n.02 herää syömään ja sitten aamuyöstä parin tunnin välein. taitaa olla tissistä maito ehtymässä kun niin usein tankkailee...päivällä nukkuu miten milloinkin; joskus 3 tuntia putkeen ja joskus puolen tunnin päikkäreitä.

    Äänestä

Neitokainen nukkuu päivisin vähän, tykkää olla hereillä, jokellella ja naureskella. Rakastaa punkkaamista. 2kk neuvolaa ei vielä ole ollut, mutta tykyltä mimmiltä tuo tuntuu. Ja kasvanutkin vaatteistaan pihalle. Nukahtaa 24 korvilla ja heräilee viiden tienoilla syömään ja nukkuu sitten vielä 8-9.30.

Äänestä
  • oli joku 1kk ja viikko tai pari päälle, kun velliä ruvettiin antaan. Neuvolasta suosittelivat, kun tyttö söi jatkuvasti, öisinkin n. tunnin välein ja silti ei tuntunut olevan kylläinen. Ja hyvin on toiminut, ei ole koko ajan syömässä, kun saa mahan täytettä enempi. Eikä ole myöskään vatsavaivoja siitä tullut. Kunhan muistaa alottaa pienillä annoksilla maitoon sekotettuna ja pikkuhiljaa suurentaa annosta. Mutta kannattaa vaiks neuvolasta kysellä, vellin annon suositusikähän on 4kk->, mutta poikkeuksia löytyy:)

    Äänestä

meillä tyttö kävi neuvolassa 1½kk painoo oli 4040g ja pituutta oli 54cm. tyttö on kova kiljuun ja hymyilee paljon. yöt hän nukkuu hyvin, unille laitan 21-22 aikaan ja syömään hän heräilee 4-5 aikaan ja siit sit herää 8 aikaan. nyt on löytänyt noi kädet. mitkä on kovin mielenkiintoset. niin ja tytöllä ikää 2kk ja 1 päivä

Äänestä

meillä herätään 7-8 aikaan. sitten valvotaan johonkin yhdeksään(pikku tirsat) ja sitten 11-12 aikaan päiväunille. 3-4 tuntia nukkuu ja sitten taas 17-18 aikaan(pikku tirsat). 20-21 aikaan yöunille. yöllä herää 3-5 aikaan syömään. korviketta syö ja ikää 11 viikkoa. useasti tankkaa illalla maitoa, aamulla vähemmän.

Äänestä

Meillä herätään aamulla 6 aikoihin, syödään n. 150ml pullosta, jossa puolet maissivelliä ja puolet tuttelia, ja jatketaan samantien unia. Tätä sekoitusta on nyt syöty pari viikkoa.
Nukutaan 3-4 tuntia ja taas syödään samanlainen annos, sekä samantein takaisin nukkumaan. Nyt nukutaan 2,5-3 tuntia.
Herättyään syödään taas sama annos, ja sitten jo jaksetaan seurustellakkin noin tunnin verran ennen nukkumatti taas kutsuu.
Iltapäivällä tuossa 4-5 aikaan herätään ja syödään taas tuttu annos. Sitten killitellään, seurustellaan ja torkahdellaan klo 8 asti, jolloin syödään ja nukahdetaan n. tunniksi.
Sitten valvotaan puoli 11sta, jolloin syödään ja mennään yöunille, jotka kestavat siinä 6-8 tuntia.

Manta syntyi viikoilla 36 2 suunnitellulla sectiolla isokokoisuuden takia (4830g ja 53cm). Minulla diabetes.
Manta vietti ensimmäiset puolitoista viikkoa TAYSin lastenosastolla sokeritipassa ja kalkin puutteen takia. Siellä häneltä löytyi sydämestä myös pieni (2-3mm) reikä, jonka ei kuulemma pitäisi vaikuttaa elämään mitenkään. Reijän pitäisi sulkeutua pienuutensa takia 1v. mennessä.
Myös aorttaläppä on epämuodostunut. "Normaaleilla" ihmisillä läppä on jaettu kolmeen, Mantalla vain kahteen osaan.
Manta on iloinen äitin ja iskän murunen ja isosisko Elviiran silmäterä. Melkein aina tyytyväinen ja hyväntuulinen. Pari kertaa vahingossa kierähtänyt vattalta selälleen. Leluja tykkää katsella, ei vielä yritä ottaa niitä käteen.
Ja hyvä syömään!
2kuisena hänellä on kokoa 5380g ja 58cm.

Olisi hienoa, jos joku jonka lapsella sama aorttaläpän vika, voisi ottaa yhteyttä ja kertoa onko se jotenkin vaikuttanut elämään. Lääkärit kun eivät osanneet vielä tässä vaiheessa kertoa oikein mitään.
Meillä sydänkontrolli sairaalassa puolivuotiaana.


[email protected]

Äänestä
  • tuo Mantan koko oli siis 6 viikkoisena, ei 2 kuisena.

    Äänestä

Poikani menee nukkumaan illalla n.klo 22. nukkuu 4-6h.syö.nukkuu n.3h.sitten heräillään n.tunnin välein muutaman kerran syömään vähän ja sitten valvotaan 1-2 h, jonka jälkeen nukkuu n.30min-2h.Sen jälkeen uni/syöntirytmi vaihtelee päivästä riippuen.Mutta nuo yöt ja aamut menevät kyllä samalla tavalla joka päivä.Poika on pelkällä rintamaidolla."Ruokailujen" välissä poika tahtoo olla tissillä joinain päivinä melko useinkin(ottaa pienet "huikat" ja on tyytyväinen saadessaan äidiltä parasta mahdollista läheisyyttä)Näin meillä. :)

Äänestä
  • Meinasin kysyäkin, että onko täällä muita pelkällä rintamaidolla olevia 2kk ikäisiä ollenkaan, kunnes luin viestisi! Meillä nukutaan pisimmillään 4-5 tuntia iltayhdeksästä eteenpäin. Sen jälkeen vauva syö 2-3 tunnin välein. Nukkuu 1-2h päikkäreitä ja valvoo 1-2h kerrallaan. Meilläkin joskus käy niin, että poika haluaa tunnin päästä uudelleen syödä vähäsen, mutta silti uskon että rintamaito vielä riittää, koska poika pysyy kuitenkin tyytyväisenä tällä rytmillä ja kasvaa yli 300g viikossa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meja83 kirjoitti:

Kertokaa kuinka teidän kahden kuukauden ikäiset vauvat nukkuvat,syövät ja kasvavat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu