Ajattelin ottaa itselleni tuon Toivo liittymän. Rupesin noita hintoja katselemaan ja hieman ihmettelin tälläistä:
Puhelut dna Toivo-liittymään
Kotimaan lankaverkosta
arkisin klo 8-18 0,26/min paikallisverkkomaksu
muina aikoina 0,17/min paikallisverkkomaksu
Muista matkaviestinverkoista ko.operaattorin hinnaston mukainen hinta
Puhelun vastaanotto ulkomailla ulkomaanpuhelumaksu 5% laskutuslisä
http://www.dnafinland.fi/yksityisille/liittymat_ja_palvelut/gsm/hinnat_dna_toivo.shtml
Voiko tosiaan olla noin kallista soittaa lankapuhelimesta minulle?! Ja miten kummassa Dna voi sen hinnan määrätä?
Samoin ihmettelen, ettei tähän kk-maksuun sisälly edes soitot omaan vastaajaan.
Hintahan tässä (kk) ei muuten päätä huimaa, mutta kytkypuhelinta ajattelin.... Onko tää ihan huijausjuttu?
Puhelut dna Toivo-liittymään
Kotimaan lankaverkosta
arkisin klo 8-18 0,26/min paikallisverkkomaksu
muina aikoina 0,17/min paikallisverkkomaksu
Muista matkaviestinverkoista ko.operaattorin hinnaston mukainen hinta
Puhelun vastaanotto ulkomailla ulkomaanpuhelumaksu 5% laskutuslisä
http://www.dnafinland.fi/yksityisille/liittymat_ja_palvelut/gsm/hinnat_dna_toivo.shtml
Voiko tosiaan olla noin kallista soittaa lankapuhelimesta minulle?! Ja miten kummassa Dna voi sen hinnan määrätä?
Samoin ihmettelen, ettei tähän kk-maksuun sisälly edes soitot omaan vastaajaan.
Hintahan tässä (kk) ei muuten päätä huimaa, mutta kytkypuhelinta ajattelin.... Onko tää ihan huijausjuttu?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lankapuhelimesta se maksaa kaikilla operaattoreilla saman ei siinä ole eroja.
:Lankapuhelimesta se maksaa kaikilla operaattoreilla :saman ei siinä ole eroja.
VÄÄRIN !!
Matkapuhelimesta toiseen / lankaverkkoon nykyään
puhelut maksavat _samanverran_, tietysti
liittymästä riippuen. Lankaverkosta
matkaviestinverkkoon hinnan määrää gsm
operaattori, eli hinta on pvm + gsm lisä.
DNA nyt tekee rahaa sillä, että sillä on kovimmat
veloitukset laskevan liikenteen suhteen. GSM
puolella DNA on myöskin kallein 12.c min jonka
veloittaa muilta operaattoreilta. Toisaalta DNA
verkko on autio, vrt Sonera / Elisa, jonne
on enenmän liikennettä DNA verkosta päin. DNA
markkinaosuus on n. 15%. Nyt joskus syksyllä näkee
kuinka paljon $onera menetti asiakkaita kun korotteli hintojaan,
kun Ficora julkistaa uusimmat
markkinaluvut. $onerahan on jo lähes nyt yritys &
$uperrikkaiden liittymä, sekä eläkeläisten jotka
muusta ei tiedä / heidän liittymä jotka tarttee
kuuluvuutta.
Lankaverkosta gsm-puhelimeen soitettaessa on hinnat hinnastosta katsottuna kaikilla samat ei niissä ole mitään eroja taisi saunalahden päivähinta olla kallein.
:Lankaverkosta gsm-puhelimeen soitettaessa on
hinnat :hinnastosta katsottuna kaikilla samat ei
niissä ole mitään eroja taisi saunalahden
päivähinta olla kallein.
Lankaverkon laskeva: in=€ CHG=min
Elisa: (Ma - pe 8- 18) 0,26 pvm muuloin 0.17 pvm
Sonera (Ma - Pe 8 - 18) 0,24 pvm muuloin 0,16 pvm
DNA GoMobile (Ma - Pe 8 - 18) 0,26 pvm muuloin
0,17 pvm
Saunalahti (Ma - pe 8 - 18) 0,2629 pvm muuloin
0,166 pvm
.............
Hinnat ovat näemmä nousseet. $oneran tuntien
tasaavat hinnat sentilleen samoiksi sopivasti kun hinnastoja taas tarkistavat vaiko tekevätkö ihan
omat korotukset. Uudet hinnat, onko jo 0,30c pvm
ruuhkaaikaan, & 0,166 ei ruuhka-aikaan, vaiko aina
0,30c pvm ?
$onerahan tunnetusti tartee rahaa ulkomaille sekä swekoille osinkoa varten arvo euroja ja PALJON.
Lankaverkosta kännykkään soittelu on tosiaan oletuksena kallista.
Mutta: tuota kallista hintaa maksavat vain tyhmät ja/tai välinpitämättömät.
Fiksut ihmiset nimittäin jo tietävätkin, että tälläkin alallla on jo pitkään ollut kilpailua.
Mutta tuo kilpailuhyöty ei tule automaattisesti soittajan eduksi, vaan se pitää itse osata ottaa, ja siihen on 2 tapaa:
1. Tee ensisijaissopimus
tai
2. Käytä puhelukohtaista etuliitettä, jolla voit kilpailuttaa sen, kenen välittämänä puhelu lankaverkosta matkapuhelimeen menee.
Jos et tee kumpaakaan, maksat operaattorien kalliit oletushinnat, hinta on tällöin vastaanottajan gsm -operaattorin määärittelemä, johon lisätään paikallisverkkomaksu pvm.
Noissa sopimuksissa tai etuliitettä käyttämällä valitaan hinta, johon yleensä tulee lisäksi samainen pvm, jollei sopimusehdoissa tai hinnastossa nimenomaisesti toisin sanota.
Tällaisia ns. kokonaishinnoittelua käyttäviä sopimusmallejakin on muutamia, esim. Saunalahdella.
Saunalahti onkin tuossa lajissa perinteisesti ollut yksi edullisimpia operaattoreita, kysymys kuuluukin: kuinka kauan, sillä Elisa Saunalahden pääomistajana ja vallankäyttäjänä ei todellakaan ole tunnettu halvoista hinnoistaan !
Toistaiseksi siis halvalla menee esim. Saunalahden 90111 -tunnuksella, mutta tuo asia voi muuttua, jos ja kun Elisa Saunalahden pääomistajana haluaa lopettaa halvoilla hinnoilla kilpailun.
Jos näin käy, ja miksei muutenkin, silloin yksi edullinen vaihtoehto on TDC Song.
Kännykästä soitettaessa hinnat eivät myöskään ole itsestäänselvyys, vaan kannattaa katsoa oman liittymätyyppinsä hinnastoa!
ns. Tasahintaliittymillä puhelut ovat yleensä 6,9c/min, mutta muutakin hintaa löytyy, tässä muutama:
dna Helmi: dna:n liittymiin 2c/min, muualle 9c/min
Saunalahti Lanka: lankapuhelimiin 10c/puhelu 1c/min, muualle 9,9c/min
dna Aarre: 1500 minuuttia/kk dna -liittymiin 0,00/min, ylittävä osuus sekä puhelut muualle kuin dna -liittymiin 9c/min. kk-maksu 8,90 e/kk.
Kolumbus KF: yhteen kolumbus- tai elisaliittymään 0,00/min, muualle 6,9c/min, kk-maksu 6,95/kk
Soittosopimuksista:
Saunalahti:
http://saunalahti.fi/soittosopimus/
TDC Song:
http://www.994.fi/esvfeedback.asp?viewID=2418&camp=32306F3D
Sonerallakin on soittosopimus, mutta asiatonta on se, että Soneran tapauksessa edut saa vain tekemällä sopimuksen, samoja hintoja EI saa etuliitettä puhelukohtaisesti käyttämällä. Tämä on hyvä syy boikotoida Soneran palveluja.
Kannattaa huomata, että jos lankaliittymäsi on Elisa käyttöliittymä (6e/kk), niin tuo etuliite on ainoa vaihtoehto hintojen kilpailuttamiseen, sillä sopimusehtojen mukaisesti Elisalla on oikeus yksipuolisesti muuttaa käyttöliittymä perusliittymäksi (12e/kk), mikäli asiakas tekee kilpailijan kanssa ensisijaisvalintasopimuksen.
Sonera ei siksi ole edes vaihtoehto Elisa käyttöliitymäasiakkaille.
Kun Saunalahti on nyt osa Elisaa, tuo TDC Song voisi olla hyvä vaihtoehto. Valitettavasti TDC Songin asiakaspalvelu ei ole kovin asiantunteva, jäi epäselväksi:
a) lisätäänkö TDC Songin hintoihin pvm vai ovatko ne kokonaishintoja, kysymys koskee erityisesti etuliitteen käyttöä ilman sopimusta
b) jos pvm lisätään, kumman pvm: Elisan vai TDC Songin.
Mielestäni TDC Songin tulisi tuntea paremmin omat tuotteensa!
huijaus juttuja eli et ole edes ottamassa ko.liittymää. Kyllä ne puhelut maksaa aina lankapuhelimesta samanverran oli liittymä mikä vaan.Toivo on tekstariliittymä eli siihen ei kuulu mitään puheluita .
Mistä ihmeestä päättelet etten olisi ottamassa liittymää? Jos osaat lukea: kirjoitin että harkitsen sitä.
Ja lukivaikeuksiin vielä: toivo EI OLE tekstariliittymä, vaan siihen kuuluu VAIN 50 text ja 100 min puh...
Ihme idiootteja liikkeellä!