Mitä ao. "normaalikokoinen perheasunto" tarkoittaa käytännössä?
Sijaislapselle oma huone? Tietyn kokoinen?
---
Kysymys: "Pitääkö sijaisvanhemmaksi ryhtyvällä olla iso asunto?"
Vastaus: "Normaalikokoinen perheasunto on myös sijaisperheelle riittävä.
Lapsille on luonnollisesti pystyttävä takaamaan omaa tilaa
mm. läksyjen tekoon ja tarvittaessa yksinoloonkin."
Lähde: http://www.sijaisvanhemmaksi.fi/kysyttya/kysyttya.html
Sijaislapselle oma huone? Tietyn kokoinen?
---
Kysymys: "Pitääkö sijaisvanhemmaksi ryhtyvällä olla iso asunto?"
Vastaus: "Normaalikokoinen perheasunto on myös sijaisperheelle riittävä.
Lapsille on luonnollisesti pystyttävä takaamaan omaa tilaa
mm. läksyjen tekoon ja tarvittaessa yksinoloonkin."
Lähde: http://www.sijaisvanhemmaksi.fi/kysyttya/kysyttya.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lapselle ei tarvitse olla omaa huonetta, mutta häntä ei myöskään asuteta "vierashuoneeseen" ja olohuoneen nurkkaan.
Ihan niinkuin tavallisessakin perheessä jokainen lapsi tarvitsee tilan leikeilleen ja oman nukkumapaikan. Taaperoikäisen lapsen voi sijoittaa samaan makuuhuoneeseen sijaisvanhempien kanssa. Leikki- ja kouluikäiset tarvitsevat oman huoneen, tosin samassa huoneessa voi olla useampikin lapsi/nuori.
Meillä on ollut mahdollisuus tarjota kaikille kolmelle sijaislapsellemme omat huoneet yhteisten tilojen lisäksi.
Huoneiden koot 9-12 m2.
Meillä vanhemmilla on myös omat tilat.
Asumme omakotityyppisessä asunnossa, jossa on tilaa päälle 170 m2 ja hyvät piha-alueet, jossa tilaa oleskella, pelata ja leikkiä.
Kummamamman perhe asuu ainakin tuntemiani sijaisperheitä huomattavasti väljemmin, enkä ikinä ole kuullut, että sijoittan vaatimuksiin tuollaiset neliömäärät kuuluisivat. Varmasti tällaistakin ylellisyyttä sossussa arvostetaan, mutta kyllä muut asiat tärkeämpiä ovat.
Ymmärtääkseni kysyjä pohti, mitä normaalikokoinen perheasunto tarkoittaa. Vastausta voi mielestäni miettiä esim. asumistukeen hyväksytyistä neliöistä / per asukas. Nehän on normitettu nimenomaan niin, että ahtautta ei suosita sen paremmin kuin yli keskiverron menevää asumisväljyyttäkään.
Aivan kuten joku jo vastasikin, voitte aivan rauhassa suhtautua asiaan samoin kuin biolasten kanssa: alle parivuotias usein nukkuu vanhempien makuuhuoneessa ja iän, sukupuolen ja keskinäisten kemioiden mukaanhan nämä huonejaot isommilla menevät.
Kyllä EU-normien mukaisesti perheasunto tarkoittaa sitä, että huoneita on samanverran kuin asukkaita, eikä keittiötä lasketa huoneeksi. Suomessa tästä on perinteisesti joustettu siten, että keittiökin on laskettu huoneeksi, joten kolmilapsiselle perheelle katsotaan normaalikokoiseksi asunnoksi 4h k, jolloin käytännössä kaksi lasta asuu yhteisessä huoneessa, elleivät vanhemmat siirry nukkumaan olohuoneeseen, mikä käytäntö oli esim. serkkuni kotona lasten tultua murrosikään.
Meillä on viimeiset kahdeksan vuotta kaksi nuorinta asunut samassa huoneessa, tällä hetkellä ainoastaan nuorin on alle kouluikäinen. Kahden lapsen yhteinen huone on 28 neliötä ja korkea, joten tilaa kyllä on yhteisessäkin huoneessa.
Viikon kuluttua muutamme ja sitten on taas kaikilla lapsilla omat huoneet - meillä nuorimman sijoittajakaupunki edellyttää viimeistään murrosikäiselle omaa huonetta, muut sijoittajakunnat eivät ole asiasta esittäneet mitään vaatimuksia.
Me olemme lapsiperheenä aina asuneet tilavissa vanhoissa taloissa ja suurten pihojen ympäröiminä maaseudulla, eikä varmasti pääkaupunkiseudulla voida edellyttää sijaisperheellä olevan sen suurempia tiloja kuin mitä samankokoisilla perheillä niillä seuduilla yleensä on.
Eli jos tarjoamme kodin vauvalle, täytyykö asunnon olla kaksiota isompi? Kuitenkin vauva nukkuisi samassa huoneessa kanssamme..