Pelin nimi on heikoin lenkki

http://www.helsinki.fi/atk/unix/iskut/kalvo1.html

Näin ollen siis linux on heikoin lenkki.
Vaihtakaa jo windowsiin turvallisuutenne vuoksi.
14707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Päivittämätön Windows ilmeisesti on mielestäsi paljonkin turvallisempi kuin päivittämätön Linux?
Eiköhän tuossakin painoteta että vika on ylläpitäjässä eikä käyttöjärjestelmässä.

Ihan näin pääsääntöisesti järjensuoksuasi sivusta seuranneena suosittelisin sinulle pikaista hakeutumista ammattiauttajan pakeille.

Äänestä
  • Heh, toi oli hyvä:) ja muuten ihan tottakin kaikenlisäks. :D

    Äänestä

Mitenkäs Pentin mielestä tuo Windows vaikuttaa turvallisuuteen?

Äänestä

...vähitellen kiskoisit pääsi pois sieltä intestinum rectumistasi niin tajuaisit, että vanhentuneet softat ovat aina tietoturvariski käyttiksestä riippumatta.
Jos ko. koneet olisivat varustettuja sen ajan Winkun vastaavilla softilla, olisi tilanne vielä pahempi.
Ei ole käyttiksen vika, että ylläpito ei vaivaudu hoitamaan hommiaan.

Äänestä

...tuo tietolähteesi on melkein viisi vuotta vanha kalvo, helvettiäkö tuollainen netissä enää pyörii.

Äänestä

Tuonkin jutun vuodelta 1998 oli jippiin palstalle laittanut,pentti nelonen tosin taisi olla anonyyminä siellä.Alkaa pentillä päätä puristamaan kun tarvitsee jo yrittää historiasta hakea tukea omille alyttömille väitteillensä.

Äänestä
  • muttei ainakaan järki Penan päätä purista:D

    Äänestä

"Ruisantero, siinä on reikä"

sopisi nyt hyvin.

Linux, siinä on reikiä

Yli vuosi sitten löydetty aukko on yhä korjaamatta!

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=18257&tyyppi=1


Ja lisää löytyy
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=18726&tyyppi=1

CERT-tietoturvajärjestö antoi lokakuuhun mennessä 29 haavoittuvuusvaroitusta, joista vain seitsemän koski Microsoftin tuotteita. Sen sijaan Linuxiin ja muihin vapaan lähdekoodin ohjelmiin liitettiin samana aikana 16 varoitusta erilaisista turva-aukoista.


Linux on tietoturvan rikkomista.... linuxissa tulee spywarea ja reikiä vaikka muille jakaa.
Kuka muka haluaa käyttää reikäistä käyttistä? Ihan oman yksityisyytenne takia käyttäisitte edes windowsia.

Äänestä
  • vedä tosiaankin se pää sieltä perseestä jo ulos.
    Reikiä olet täynnä itse, kupolissas on reikä ja aivojen kohdalla valtava aukko:D

    Luuletko sä tosiaan et joku Windows olis turvallisempi kuin Linux? Hah, salli mun nauraa:D
    Ei tosiaan. Linuxissa jos joskus jotain onkin niin ne korjataan hyvin äkkiä, toisin kuin sun palvomas m$ tekee.

    Kylläpä näät kovasti vaivaa että mustaat Linuxia..mutta..sähän ootkin provoilija.

    Sitäpaits ootko ottanu huomioon että sä sekoitat kaupallisen Unixin ja Linuxin keskenään. Linux ei ole varsinainen Unix vaan unixin kaltainen. Ootko koskaan kuullu "Linux is not Unix"?

    Sit niihin reikiin, sä et siis pahvi vieläkään ota onkees että siinä on laskettu kaikki OpenSource ohjelmat mukaan, Linux on vaan yks niistä eli ne kaikki ei tosiaan liity Linuxiin. Ja OpenSource ohjelmia on sentään aika liuta, yritäs joskus laskee kuinka paljon.

    Äänestä

  • ei jaksais taas, mutta...

    >> Linux, siinä on reikiä
    Yli vuosi sitten löydetty aukko on yhä korjaamatta!
    http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=18257&tyyppi=1 > Ja lisää löytyy
    http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=18726&tyyppi=1

    CERT-tietoturvajärjestö antoi lokakuuhun mennessä 29 haavoittuvuusvaroitusta, joista vain seitsemän koski Microsoftin tuotteita. Sen sijaan Linuxiin ja muihin vapaan lähdekoodin ohjelmiin liitettiin samana aikana 16 varoitusta erilaisista turva-aukoista.

    Äänestä

ADSL - modeemini perässä on 486/66MHz/16M, siinä kaksi verkkokorttia ja korppuasema, ei kiintolevyä. Kone buuttaa levykkeeltä, jossa on CoyoteLinux, joka ajaa itsensä koneen muistiin. CoyoteLinux antaa kullekin kotiverkon koneelle IPn DHCPllä ja jakaa Nettiä eli NATtaa eli muuttaa kotiverkon 192.168.*.* -IPt maailmalle mentäessä. Haluaisin nähdä kaverin, joka murtautuu koneeseen: ei kiintolevyä, ohjelma pyörii vain koneen muistissa ja naureskellen pistin vielä korpun kirjoitussuojauksen päälle.

Hiljainen poika, ei tuuletinta, vain pelkkä siili :) Naurattaa lukea jonkun ZoneAlarmin ongelmista, kun tällaisen reitittimen hinta on 0 mk. Ja ns. reikiähän koneessa saa olla vaikka yhtä paljon kuin Wintosassa :)

Juttua muista viidestä 486 riittäisi vaikka kuinka pitkälle, mutta olkoon: asiantuntemattomat luulevat Netistä lukemalla tietävänsä jotain, mutta totuus on jotain muuta ...


Ben

Äänestä

....keskustelun uudelleen avatuksi koska aihe Pidginongelman vuoksi kuuma!

Äänestä
  • >...Pidginongelman vuoksi...

    Nyt alkaa vahvsti tuntua siltä että sinä olet se heikoin lenkki. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

http://www.helsinki.fi/atk/unix/iskut/kalvo1.html

Näin ollen siis linux on heikoin lenkki.
Vaihtakaa jo windowsiin turvallisuutenne vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu