Kaupungin vuokra-asunnon vaihtaminen

Olen asunut tammikuusta yksiössä,joka on vuokrattu helsingin kaupungilta.Olisin muuttamassa poikaystäväni kanssa yhteen,mutta kaupungilta sanotaan,etten voi vaihtaa asuntoani isompaan ennen kuin olen asunut siinä vuoden..Poikaystävälläni ei siis ole asuntoa ja tarvitsisimme asunnon marraskuussa.Onko muilla kokemuksia asunnon vaihtamisesta,oletteko joutuneet odottamaan sen vuoden vai pitäisikö vain mennä käymään asuntoasiaintoimistolla ja vuodattaa pari kyyneltä?
4339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

asuisitte yhdessä siinä yksiössä, kunnes määräaika päättyy? On yksiöön ennenkin kaksi mahtunut, varsinkin jos tietää tilanteen väliaikaiseksi.

Äänestä

Jos ei poikaystävälläsi ole asuntoa, niin lehtiroskiksestako hänet tapasit?
Kaikilla on asunto paitsi Spurgut.
Ei ymmärrä

Äänestä
  • No roskisten liepeillä tietenkin, kun hän sattuu asumaan siellä K-kaupan roskiksessa josta minäkin ruokani dyykkailen.
    En kyllä yhtään tykkää siitä ajatuksesta että roskiksessa asuvilla ei ole ihmisoikeuksia, onhan heilläkin tunteet !
    Sitä paitsi kaupungilla on velvollisuus asuttaa kodittomat joten oikeastaan en ole yhtään huolissani vaan tiedän että meille oikein tyrkytetään asuntoja. Ja saamme valita parhaan. Lisäksi saadaan Lexus ja Audi sekä suojatyöpaikka kaupunginhallituksessa. Ja mustalaisia kavereiksi.

    Äänestä

Tämä ei nyt liity aiheeseen mitenkään, mutta kun kerran asut kaupungin vuokra-asunnossa, voisitko kertoa paljonko sulla oli vuokravakuus, vai onko noissa Helsingin kaupungin vuokra-asunnoissa semmosia edes? Kun äsken tuli soitto sieltä ja tarjottiin kämppää, en tajunnut takuuvuokrasta kysyä, ja kun yritin soittaa takaisin, ei sieltä enää vastattu (Puhelinpalvelun ajat klo 9-11, pyh).
Kiitos:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tasmis kirjoitti:

Olen asunut tammikuusta yksiössä,joka on vuokrattu helsingin kaupungilta.Olisin muuttamassa poikaystäväni kanssa yhteen,mutta kaupungilta sanotaan,etten voi vaihtaa asuntoani isompaan ennen kuin olen asunut siinä vuoden..Poikaystävälläni ei siis ole asuntoa ja tarvitsisimme asunnon marraskuussa.Onko muilla kokemuksia asunnon vaihtamisesta,oletteko joutuneet odottamaan sen vuoden vai pitäisikö vain mennä käymään asuntoasiaintoimistolla ja vuodattaa pari kyyneltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu