Onko mahdollista saada poliisilta paperi josta ilmenee minuun kohdistuvat/kohdistuneet syytokset.Asia on nain etta eras perhe keksii syytoksia koko ajan ja karajilla ollaan jatkuvasti eika loppua nay.Yhteiskunta maksaa viulut jatkuvasti ja osaa ei syyttaja edes pista eteen pain.Mita olisi minun tehtava etta tama loppuis?
suomi Mies
syytetty
1174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sinulla on oikeus saada kaikista rikosjutuistasi ilmainen pöytäkirja edellyttäen, että olet jutussa joko asianomistaja tai rikoksesta epäilty. Jos joku juttu on vielä kesken tutkinnan, poliisi päättää tällaisen pöytäkirjan antamisesta tutkintavaiheessa. Niistä jutuista, johon on jo tehty poliisin tai syyttäjän päätös tai jos jutusta on lähtenyt haasteet oikeudenkäyntiä varten, näistä jutuistasi saat ilmaisen pöytäkirjan.
Jos et tarvitse koko pöytäkirjaa, tilaa poliisilta vain rikosilmoitusjäljennökset. Erillisen listan laatiminen tuottaa poliisille vaikeuksia.
Paikallinen poliisi tietää teidän väleistänne parhaiten. Heiltä kannattaa kysyä neuvoa.