Mitä siis on parketin talouslaatu? Kuulostaa halvalta ratkaisulta ja hintalappujen perusteella myös on sitä. Mitä eroja laadussa on "normaaliin" verrattuna? Onko lakkaus mahdollisesti ohuempi tai onko kyseessä jollakin tavalla viallinen erä?
Mitä on talouslaatu?
13
10017
Vastaukset
- kakkosta
paremmalla nimellä ja 10 % alella normaaliin verattuna.
- paremminkin kolmosta
"Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.
http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/
Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'. - Siinä tapauksessa
paremminkin kolmosta kirjoitti:
"Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.
http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/
Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.Talouslaatu on sekundaa, eli siinä on oikeasti jotain vikaa. Epäonnistunut lakkaus, virheitä puutavarassa, tms.
- ns talouslaatu
oli "ei niin tasalaatuista". Eli värivaihteluita vähän enemmän, ponteissa vajausta yms. 30m2 erästä talouslaatua 2 lautaa oli huonoja eli ainakin sillä kertaa kannatti ottaa. Kuulemma rivitalojen yms rakennuttajat yleensä käyttää kohteissa talouslaatua (vaikka talo sitten myydäänkin priimana:D). Hintaeroa ei tosin ollut kuin n. 5€/m2.
- talouslaatu
tarkoittaa sitä, että on värivaihtelua, lakkausvirheitä, klommoja lakkauksen alla, pontit vajaita, lautojen päät epätasaisia jne. Paikallinen rautakauppa myi mulle edullisesti (-30%) kertomatta, että kauppakohde oli talouslaatua. 80% laudoista oli käyttökelvottomia. Palautin satsin ja sain priimaa samaan hintaan.
- Jöölis
Ostin talouslaatua Alavieskan säästöliekki nimiseltä firmalta huutokauppa.komin kautta 189metristä 80m pystyi täysin käyttään,40m jatkopaloina ja loput täyttä paskaa muovipaketissa...varokaa ko myyjää...ei ota vastuuta tuotteestaan..asia menossa tutkintaan
- Huijattuko
Sama firma. Ostin 40neliötä sisustuspaneelia. 38 oli sekundaa. Välttäisin tuota firmaa.
- NickNailer
Se on näin:
nakki, talousnakki,
kyljys, talouskyljys
mies, talousmies
Siinä se, talous tarkoittaa huonoa- metusa
Ja varikset ovat talousteeriä.
- Kantarellen
Eli II laatuista sanottiin Puutoimessa. Ja jos haluut ykköstä niin maksaa paljon enemmän.
- metsätalousinsinööri-
Näin on mutta jotain paneelia voi saada paljon halvemmalla vaikka jättää vialliset ja polttaa ne saunan kiukaassa. Esim. saunassa voi 'talouspaneelia' hyvin käyttää näkymättömiin jäävissä paikoissa.
- Anonyymi
Huusin 36 neliötä tuolta hevosmieheltä, tarkoituksena tehdä 18 neliön saunan panelionti kattoon.En saanut tehtyä ja kauhian suurien neuvottelujen jälkeen malerilta jonka tavaraa, myönnettiin että on heidän hukka tavaraa jota kuulema tulee paljon.Ihmettelin vaan ja vaadin selitystä miksi yleensä noin suuri yritys edes pakaa vielä nuo sekundansa ja antaa vielä tuollaiselle hevosmiehelle myyntiin.Hevosmies veikko sanoi että laita lauteiden alle.Luulisi että on jonkunlaista arvostusta omaa yritystään kohtaan, kun tuosta ei tule kuin paha mieli muille ja veikolle rahaa tilille.Ei sitten suostu itse millään myöntämään virhettään.EN SUOSITTELE.
- Anonyymi
No... kait te jo ostaissanne ymmärrätte, että eihän se priimaa olekkaan, vaan ns. kakkoslaatua, jotenka paketista voi löytyä myös virheellistä tavaraa !
Turhaan te myyjää syytätte, kun olette ostamassa talouslaatua, niin sitä myös saatte !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439688Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.704953"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594317Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372836Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1342666Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1762479Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait251854- 201627
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361540Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72980