Mitä on talouslaatu?

puupää

Mitä siis on parketin talouslaatu? Kuulostaa halvalta ratkaisulta ja hintalappujen perusteella myös on sitä. Mitä eroja laadussa on "normaaliin" verrattuna? Onko lakkaus mahdollisesti ohuempi tai onko kyseessä jollakin tavalla viallinen erä?

13

9988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkosta

      paremmalla nimellä ja 10 % alella normaaliin verattuna.

      • paremminkin kolmosta

        "Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.

        http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/

        Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.


      • Siinä tapauksessa
        paremminkin kolmosta kirjoitti:

        "Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.

        http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/

        Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.

        Talouslaatu on sekundaa, eli siinä on oikeasti jotain vikaa. Epäonnistunut lakkaus, virheitä puutavarassa, tms.


    • ns talouslaatu

      oli "ei niin tasalaatuista". Eli värivaihteluita vähän enemmän, ponteissa vajausta yms. 30m2 erästä talouslaatua 2 lautaa oli huonoja eli ainakin sillä kertaa kannatti ottaa. Kuulemma rivitalojen yms rakennuttajat yleensä käyttää kohteissa talouslaatua (vaikka talo sitten myydäänkin priimana:D). Hintaeroa ei tosin ollut kuin n. 5€/m2.

    • talouslaatu

      tarkoittaa sitä, että on värivaihtelua, lakkausvirheitä, klommoja lakkauksen alla, pontit vajaita, lautojen päät epätasaisia jne. Paikallinen rautakauppa myi mulle edullisesti (-30%) kertomatta, että kauppakohde oli talouslaatua. 80% laudoista oli käyttökelvottomia. Palautin satsin ja sain priimaa samaan hintaan.

    • Jöölis

      Ostin talouslaatua Alavieskan säästöliekki nimiseltä firmalta huutokauppa.komin kautta 189metristä 80m pystyi täysin käyttään,40m jatkopaloina ja loput täyttä paskaa muovipaketissa...varokaa ko myyjää...ei ota vastuuta tuotteestaan..asia menossa tutkintaan

      • Huijattuko

        Sama firma. Ostin 40neliötä sisustuspaneelia. 38 oli sekundaa. Välttäisin tuota firmaa.


    • NickNailer

      Se on näin:
      nakki, talousnakki,
      kyljys, talouskyljys

      mies, talousmies

      Siinä se, talous tarkoittaa huonoa

      • metusa

        Ja varikset ovat talousteeriä.


    • Kantarellen

      Eli II laatuista sanottiin Puutoimessa. Ja jos haluut ykköstä niin maksaa paljon enemmän.

    • metsätalousinsinööri-

      Näin on mutta jotain paneelia voi saada paljon halvemmalla vaikka jättää vialliset ja polttaa ne saunan kiukaassa. Esim. saunassa voi 'talouspaneelia' hyvin käyttää näkymättömiin jäävissä paikoissa.

    • Anonyymi

      Huusin 36 neliötä tuolta hevosmieheltä, tarkoituksena tehdä 18 neliön saunan panelionti kattoon.En saanut tehtyä ja kauhian suurien neuvottelujen jälkeen malerilta jonka tavaraa, myönnettiin että on heidän hukka tavaraa jota kuulema tulee paljon.Ihmettelin vaan ja vaadin selitystä miksi yleensä noin suuri yritys edes pakaa vielä nuo sekundansa ja antaa vielä tuollaiselle hevosmiehelle myyntiin.Hevosmies veikko sanoi että laita lauteiden alle.Luulisi että on jonkunlaista arvostusta omaa yritystään kohtaan, kun tuosta ei tule kuin paha mieli muille ja veikolle rahaa tilille.Ei sitten suostu itse millään myöntämään virhettään.EN SUOSITTELE.

    • Anonyymi

      No... kait te jo ostaissanne ymmärrätte, että eihän se priimaa olekkaan, vaan ns. kakkoslaatua, jotenka paketista voi löytyä myös virheellistä tavaraa !

      Turhaan te myyjää syytätte, kun olette ostamassa talouslaatua, niin sitä myös saatte !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      59
      4664
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      159
      4245
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3872
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3835
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3658
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3488
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2440
    Aihe