Mitä on talouslaatu?

puupää

Mitä siis on parketin talouslaatu? Kuulostaa halvalta ratkaisulta ja hintalappujen perusteella myös on sitä. Mitä eroja laadussa on "normaaliin" verrattuna? Onko lakkaus mahdollisesti ohuempi tai onko kyseessä jollakin tavalla viallinen erä?

13

10277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkosta

      paremmalla nimellä ja 10 % alella normaaliin verattuna.

      • paremminkin kolmosta

        "Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.

        http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/

        Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.


      • Siinä tapauksessa
        paremminkin kolmosta kirjoitti:

        "Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.

        http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/

        Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.

        Talouslaatu on sekundaa, eli siinä on oikeasti jotain vikaa. Epäonnistunut lakkaus, virheitä puutavarassa, tms.


    • ns talouslaatu

      oli "ei niin tasalaatuista". Eli värivaihteluita vähän enemmän, ponteissa vajausta yms. 30m2 erästä talouslaatua 2 lautaa oli huonoja eli ainakin sillä kertaa kannatti ottaa. Kuulemma rivitalojen yms rakennuttajat yleensä käyttää kohteissa talouslaatua (vaikka talo sitten myydäänkin priimana:D). Hintaeroa ei tosin ollut kuin n. 5€/m2.

    • talouslaatu

      tarkoittaa sitä, että on värivaihtelua, lakkausvirheitä, klommoja lakkauksen alla, pontit vajaita, lautojen päät epätasaisia jne. Paikallinen rautakauppa myi mulle edullisesti (-30%) kertomatta, että kauppakohde oli talouslaatua. 80% laudoista oli käyttökelvottomia. Palautin satsin ja sain priimaa samaan hintaan.

    • Jöölis

      Ostin talouslaatua Alavieskan säästöliekki nimiseltä firmalta huutokauppa.komin kautta 189metristä 80m pystyi täysin käyttään,40m jatkopaloina ja loput täyttä paskaa muovipaketissa...varokaa ko myyjää...ei ota vastuuta tuotteestaan..asia menossa tutkintaan

      • Huijattuko

        Sama firma. Ostin 40neliötä sisustuspaneelia. 38 oli sekundaa. Välttäisin tuota firmaa.


    • NickNailer

      Se on näin:
      nakki, talousnakki,
      kyljys, talouskyljys

      mies, talousmies

      Siinä se, talous tarkoittaa huonoa

      • metusa

        Ja varikset ovat talousteeriä.


    • Kantarellen

      Eli II laatuista sanottiin Puutoimessa. Ja jos haluut ykköstä niin maksaa paljon enemmän.

    • metsätalousinsinööri-

      Näin on mutta jotain paneelia voi saada paljon halvemmalla vaikka jättää vialliset ja polttaa ne saunan kiukaassa. Esim. saunassa voi 'talouspaneelia' hyvin käyttää näkymättömiin jäävissä paikoissa.

    • Anonyymi

      Huusin 36 neliötä tuolta hevosmieheltä, tarkoituksena tehdä 18 neliön saunan panelionti kattoon.En saanut tehtyä ja kauhian suurien neuvottelujen jälkeen malerilta jonka tavaraa, myönnettiin että on heidän hukka tavaraa jota kuulema tulee paljon.Ihmettelin vaan ja vaadin selitystä miksi yleensä noin suuri yritys edes pakaa vielä nuo sekundansa ja antaa vielä tuollaiselle hevosmiehelle myyntiin.Hevosmies veikko sanoi että laita lauteiden alle.Luulisi että on jonkunlaista arvostusta omaa yritystään kohtaan, kun tuosta ei tule kuin paha mieli muille ja veikolle rahaa tilille.Ei sitten suostu itse millään myöntämään virhettään.EN SUOSITTELE.

    • Anonyymi

      No... kait te jo ostaissanne ymmärrätte, että eihän se priimaa olekkaan, vaan ns. kakkoslaatua, jotenka paketista voi löytyä myös virheellistä tavaraa !

      Turhaan te myyjää syytätte, kun olette ostamassa talouslaatua, niin sitä myös saatte !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1359
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      199
      1309
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1179
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      913
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe