Mitä siis on parketin talouslaatu? Kuulostaa halvalta ratkaisulta ja hintalappujen perusteella myös on sitä. Mitä eroja laadussa on "normaaliin" verrattuna? Onko lakkaus mahdollisesti ohuempi tai onko kyseessä jollakin tavalla viallinen erä?
Mitä on talouslaatu?
13
10232
Vastaukset
- kakkosta
paremmalla nimellä ja 10 % alella normaaliin verattuna.
- paremminkin kolmosta
"Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.
http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/
Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'. - Siinä tapauksessa
paremminkin kolmosta kirjoitti:
"Talouslaatu" ei ole mikään virallinen nimitys jos on kyse puutavarasta. Laatuluokat ovat A1, A2, A3, A4, B, C ja D.
http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10750/
Jos on kyse lattialaudoista tai paneeleista, niin luultavasti oksaisuus on ainoa 'virhe'.Talouslaatu on sekundaa, eli siinä on oikeasti jotain vikaa. Epäonnistunut lakkaus, virheitä puutavarassa, tms.
- ns talouslaatu
oli "ei niin tasalaatuista". Eli värivaihteluita vähän enemmän, ponteissa vajausta yms. 30m2 erästä talouslaatua 2 lautaa oli huonoja eli ainakin sillä kertaa kannatti ottaa. Kuulemma rivitalojen yms rakennuttajat yleensä käyttää kohteissa talouslaatua (vaikka talo sitten myydäänkin priimana:D). Hintaeroa ei tosin ollut kuin n. 5€/m2.
- talouslaatu
tarkoittaa sitä, että on värivaihtelua, lakkausvirheitä, klommoja lakkauksen alla, pontit vajaita, lautojen päät epätasaisia jne. Paikallinen rautakauppa myi mulle edullisesti (-30%) kertomatta, että kauppakohde oli talouslaatua. 80% laudoista oli käyttökelvottomia. Palautin satsin ja sain priimaa samaan hintaan.
- Jöölis
Ostin talouslaatua Alavieskan säästöliekki nimiseltä firmalta huutokauppa.komin kautta 189metristä 80m pystyi täysin käyttään,40m jatkopaloina ja loput täyttä paskaa muovipaketissa...varokaa ko myyjää...ei ota vastuuta tuotteestaan..asia menossa tutkintaan
- Huijattuko
Sama firma. Ostin 40neliötä sisustuspaneelia. 38 oli sekundaa. Välttäisin tuota firmaa.
- NickNailer
Se on näin:
nakki, talousnakki,
kyljys, talouskyljys
mies, talousmies
Siinä se, talous tarkoittaa huonoa- metusa
Ja varikset ovat talousteeriä.
- Kantarellen
Eli II laatuista sanottiin Puutoimessa. Ja jos haluut ykköstä niin maksaa paljon enemmän.
- metsätalousinsinööri-
Näin on mutta jotain paneelia voi saada paljon halvemmalla vaikka jättää vialliset ja polttaa ne saunan kiukaassa. Esim. saunassa voi 'talouspaneelia' hyvin käyttää näkymättömiin jäävissä paikoissa.
- Anonyymi
Huusin 36 neliötä tuolta hevosmieheltä, tarkoituksena tehdä 18 neliön saunan panelionti kattoon.En saanut tehtyä ja kauhian suurien neuvottelujen jälkeen malerilta jonka tavaraa, myönnettiin että on heidän hukka tavaraa jota kuulema tulee paljon.Ihmettelin vaan ja vaadin selitystä miksi yleensä noin suuri yritys edes pakaa vielä nuo sekundansa ja antaa vielä tuollaiselle hevosmiehelle myyntiin.Hevosmies veikko sanoi että laita lauteiden alle.Luulisi että on jonkunlaista arvostusta omaa yritystään kohtaan, kun tuosta ei tule kuin paha mieli muille ja veikolle rahaa tilille.Ei sitten suostu itse millään myöntämään virhettään.EN SUOSITTELE.
- Anonyymi
No... kait te jo ostaissanne ymmärrätte, että eihän se priimaa olekkaan, vaan ns. kakkoslaatua, jotenka paketista voi löytyä myös virheellistä tavaraa !
Turhaan te myyjää syytätte, kun olette ostamassa talouslaatua, niin sitä myös saatte !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833143SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1382758Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652683Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy61993Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.941620Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341356Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä971299Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1071109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001058Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861034