kertokaapa te joilla kokemusta on, miten tämän kalkin kanssa pitäisi toimia. Oma koirani kasvaa kilon viikossa ja on nyt 4,5 kk vanha sekä painaa 15 kiloa. Koira saa kotiruokaa sekä nappuloita nyt 3 kertaa päivässä. Olen antanut mittalusikallisen kalkki-fosforivalmistetta.
Urpo on monirotuinen ja siinä on labradoria,collieta sekä ainakin pystykorvaa suvussa.
Toiset ovat mieltä että ei haittaa antaapa miten paljon vaan ja toiset taas ovat mieltä että sillä saa pahoja aikaan liikaa annettuna.
Urpo on monirotuinen ja siinä on labradoria,collieta sekä ainakin pystykorvaa suvussa.
Toiset ovat mieltä että ei haittaa antaapa miten paljon vaan ja toiset taas ovat mieltä että sillä saa pahoja aikaan liikaa annettuna.
Vastaukset 6
Vanhimmat
.......
on ns. pilattu lisä kalkilla. Jos koirasi olisi pelkästään kotiruoalla, mutta kun sinulla on siinä ruokinnassa jo mukana nappulat.
Itse annan ainoastaan kantavalle nartulle 6 kantoviikosta lähtien vajaan veitsenkärjellisen kalkkia, jos tulossa monta pentua.
Kuinka suuri osa koiran päivittäisestä ruoasta on kotiruokaa? Ja mitä antamasi kotiruoka sisältää?
Nappulassa on kalkki/fosfori tasapainotettu vastaamaan päivittäistä tarvetta, jos korvaat osan nappulasta kotiruoalla, syntyy vaje.
Kasvavilla pennuilla on oltava tarkkoina. Aikuisen koiran elimistö pystyy säännöstelemään kalkin imeytymistä mutta pennun ei.
Ehdottaisin lisäämään ruokaan raakoja kananmunia muutaman viikossa, kuoret murskattuina. Sekä antamaan sellaisia luita jotka koira voi syödä kokonaan esim. rustoluita tai broilerin siipiä.
Kermaviilistä koira saa imeytettyä kalkkia jonkin verran, piimästä taas ei ole kalkin tapeeseen mitään hyötyä.
Jos annat koirallesi sellaista kuivamuonaa ohjeenmukaan,joka on tarkoitettu koirasi ikäiselle ja kokoiselle koiralle, niin et tarvi lisäkalkkia antaa. Kannattaisi ruokkia pääasiallisesti tuollaisella valmisruualla ainakin tuonne vuoteen asti, ja antaa kotiruokaa sitte lisänä jos tuntuu että on tarvis..
taidan tämän perusteella lopettaa lisäkalkin annon.
Koirasi taitaa kasvaa aika suureksi ja kasvaa hurjaa vauhtia joten kalkin ym. tarve on myös suuri joten laske kotiruoan osuus ja laske sen mukaan kalkin tarve. Jos kotiruoan osuus on puolet niin kalkkia puolet päiväannoksesta. Liika kalkki on pahasta ehdottomasti.