sukulainen varastaa kotoa

cvzvzxcvzcvz

Tilanne on tämä. Sukulainen tulee käymään kotitalossa ja "näpistää/varastaa" tavaroita ja esineitä. Katoamiset huomataan vierailun jälkeen. Eikö kyseessä olekin rikos?? Kai tästä voi tehdä rikosilmoituksen siinä kuin muistakin näpistyksistä. Esineet jotka ovat kadonneet ovat olleet yleensä joitain vanhoja koriste-esineitä tai antiikkitavaraa. Ne on vain kylmästi otettu ilman lupaa mitään kysymättä.

5

1042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niku

      voi tehdä. Kyse on todennäköisesti varkaudesta. Se on eri asia riittääkö näytöksi asianomistajan kertomus jos ja kun epäilty kiistää.

    • oirehtii

      juuri noin. Huonomuistinen ihminen ei löydä tavaroitaan ja väittää, että joku on ne varastanut. Usein hänellä on siihen ehdokaskin: kodinhoitaja, naapuri, lapsi.

      No jos nyt olet varma, ettei kyse ole dementiasta vaan oikeasti sukulaisesi on tavarat vienyt, niin mahdollisesti kyseessä on rikos. Mikä rikos, riippuu tilanteesta.

      Kirjoitat "Sukulainen tulee käymään kotitalossa". Onko kyseessä perikunnan / kuolinpesän omistama talo, jossa tämä sukulainen on osakas? Jos on, hän on näiden tavaroiden yksi omistaja, mikä mutkistaa asiaa. Koska kukaan ei kuitenkaan voi jakaa pesää omin päin, kyseessä saattaa olla kavallus.

      Jos kyseessä on muuten vain sukulainen, jolla ei ole omistussuhdetta taloon ja sen tavaroihin, kyseessä on ilman muuta varkaus. Porttikielto tyypille ja rikosilmoitus poliisille.

    • Anonyymi

      miehen serkku ilmoitti tulevansa auttamaan kun jäin leskeksi. Hän olikin ovela .Vaihtoi mieheni painepesurin omaan risaansa .Ompelukone vaihtui , tilalle yritti tyrkyttää jotain aivan risaa konetta . Kun hän teki muuttoa otti sohvankin ei suostunut toimittamaan perille uuteen kotiin, vaikka mukamas tuli auttamaan .Erilaista risaa työkonetta vaihtui mieheni laadukkaisiin työkaluihin. kaikenlaista tavaraa lähti lapioista lähtien .Vaihtoi työkaluja risoja mieheni työkalupakkiin ja rosvosi ehjät uudehkot työkalut .Tyhjensi autoni ja vei sieltä vararenkaan .nosturin ja kaikenlaista tavaraa; Varoituskolmio on hänen aurauspelissä
      ,näköjään asentanut sen sinne ,jonka anasti autostani. Otti .metsätyövälineitä .Alussa ihmettelin ,kun kaikki pahvilaatikot oli purettu ja heitelty miesvainaan paperit ja kirjat lattialle .Niitä ei voitu pelastaa oli tallottu, ne piti viedä poltettavaksi .Hautaruukutkin kelpasi heille, ne jotka oli tarkoitus viedä omien sukulaisten haudoille .Talo kuului leskelle. ,Minulle jäi traumat mieheni serkkua kohtaan. Kukaan ei voi päätellä ,ovat niin lupsakkaita päälle päin mutta piru siellä on .Ovat myös koston haluisia .Sureva leski on vähän on täysin avuton ,kun kysymyksessä on iso maatöitä tehnyt mies.

      • Anonyymi

        Ehkä paras ratkaisu on esittää serkulle lasku ja kertoa, että ellei maksa, niin lähdetään käräjille.
        Sukulaisten väliset käräjöinnit ovat ulkopuolisille kuitenkin niitä maukkainpia seurattavia. Käräjät kun ovat julkisia kaikille.


    • Anonyymi

      Kun huomaa että on pitkäkyntinen,laita heti toppi kyläilylle.Tämä henkilö ei tule anteeksi pyytämään.Luulisi itselläänkin olevan paha mieli ,samoin kuin uhrillakin .Tsemppiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      321
      7012
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4198
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3145
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2917
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1761
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1732
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1550
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1538
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1428
    Aihe