Moi!
Tarkoitus olisi saada huoneilma puhtaamaksi, kaiken maailman pölyistä.
Meillä 4 kk vanha talo ja rakennus pölyä leijailee ilmassa, vaikka kuinka imuroidaan ja pyyhitään.
Vinkkejä siihen mikä olisi paras keino?
Elixair ??
O3systems ??
Muita??
Meillä kyllä on koneellinen ilmanvaihto
Huoneilman puhdistus
11
3300
Vastaukset
- Raikku
Ennen kuin alatte tekemään investointeja, niin kannattaa selvittää mistä se pöly oikein tulee. Kyllä pölyn pitää kadota kunno siivouksessa, jossa pyyhitään kostealla kaikki (!) pinnat.
Puuttuvatko esim. listat? Tuleeko pölyy ulkoa kengissä? Onko ilmanvaihtokanavisto sisältä pölyinen?
Torjukaa se pöly lähteessä, eikä vasta sisäilmassa.
Ja koneellinen ilmanvaihto suodattaa ilman muutenkin.- Jaakko
Kiitos vastauksetta.
Lista ja ovet on käyty läpi.
ilmanvaihto putket olivat rak ajan kiinni.
Ainoa mitä ei olla putsattu vedellä kunnolla on Katto ja Seinät. Ja tuo on vaikea muutenkin toteuttaa.
Muita ehdotuksia. - Raksa
Jaakko kirjoitti:
Kiitos vastauksetta.
Lista ja ovet on käyty läpi.
ilmanvaihto putket olivat rak ajan kiinni.
Ainoa mitä ei olla putsattu vedellä kunnolla on Katto ja Seinät. Ja tuo on vaikea muutenkin toteuttaa.
Muita ehdotuksia.Pölyääkö mahdollisesti betonilattia? Onko tehty mitään pölynsidontaa betonille? Siinä ainakin yksi syy mistä pölyä voi tulla. Betonihan kuivuu noin 200 vuotta ja kuivuessaan luovuttaa pölyä.
Pieni pöly pääsee kaikenmaailman raoista huoneilmaan. Eli myöhäistä sinne pintamateriiaalin alle on mitää dispersiota laittaa, mutta syy voi olla juurikin tämä. - Jaakko
Raksa kirjoitti:
Pölyääkö mahdollisesti betonilattia? Onko tehty mitään pölynsidontaa betonille? Siinä ainakin yksi syy mistä pölyä voi tulla. Betonihan kuivuu noin 200 vuotta ja kuivuessaan luovuttaa pölyä.
Pieni pöly pääsee kaikenmaailman raoista huoneilmaan. Eli myöhäistä sinne pintamateriiaalin alle on mitää dispersiota laittaa, mutta syy voi olla juurikin tämä.Mutta tuntuu oudolta.
Nyt kun saisi vastauksia, että mikä laite olisi paras tähän tarkoitukseen.
Jaakko - Raikku
Jaakko kirjoitti:
Kiitos vastauksetta.
Lista ja ovet on käyty läpi.
ilmanvaihto putket olivat rak ajan kiinni.
Ainoa mitä ei olla putsattu vedellä kunnolla on Katto ja Seinät. Ja tuo on vaikea muutenkin toteuttaa.
Muita ehdotuksia.Onpa vaikea tapaus. En osaa valitettavasti neuvoa laitteessa.
Kattojen ja seinien pyyhkiminen onnistuu kyllä "ammattilaiselta". Meillä oli OK-talossa entisen asukkaan jäljiltä aivan (tähän kirosana) karmea tupakansavun haju talossa. Emäntä, jolla on siivousfirma, osasi pyyhkiä ja pestä kaikki sisäkatot ja muutkin pinnat ilman suuria ongelmia. Tuli muuten mustaa vettä! Ja samoin hän sai ilon siivota koko talon, kun rälläkällä laajensin takan luukun aukkoa, ja suojamuovissa oli rako. Ette usko kunka paljon sain kehuja...
Toivottavasti löydätte ongelman. Olivatko ne ilmastointi putket muuten VARMSTI puhtaat kun ne asennettiin? Siis puhtaat, ei tulpatut...
Niin, oletteko muuten tasapainottaneet ilmanvaihdon? Jos ette, niin jos teillä on liikaa alipainetta, niin sehän voisi imeä pölyä jostain sopivasta raosta. Mutta muista, että jonkinlainen alipaine pitää olla joka tapauksessa! - Jaakko
Raikku kirjoitti:
Onpa vaikea tapaus. En osaa valitettavasti neuvoa laitteessa.
Kattojen ja seinien pyyhkiminen onnistuu kyllä "ammattilaiselta". Meillä oli OK-talossa entisen asukkaan jäljiltä aivan (tähän kirosana) karmea tupakansavun haju talossa. Emäntä, jolla on siivousfirma, osasi pyyhkiä ja pestä kaikki sisäkatot ja muutkin pinnat ilman suuria ongelmia. Tuli muuten mustaa vettä! Ja samoin hän sai ilon siivota koko talon, kun rälläkällä laajensin takan luukun aukkoa, ja suojamuovissa oli rako. Ette usko kunka paljon sain kehuja...
Toivottavasti löydätte ongelman. Olivatko ne ilmastointi putket muuten VARMSTI puhtaat kun ne asennettiin? Siis puhtaat, ei tulpatut...
Niin, oletteko muuten tasapainottaneet ilmanvaihdon? Jos ette, niin jos teillä on liikaa alipainetta, niin sehän voisi imeä pölyä jostain sopivasta raosta. Mutta muista, että jonkinlainen alipaine pitää olla joka tapauksessa!Kiitti kivasta vastauksesta.
Putket olivat kaiketi puhtaat....
Eniten epäilen tuota liian isoa alipainetta, joka nyt saa vaan tuon pölyn liikkeelle.
Mitä nyt olen kysellyt, niin monella uuden talon asukkaalla on samoja kokemuksia. Valkoista pölyä listoilla noin 1 - 2 ekaa vuotta.
Minä kun vaan ehkä satun reakoimaan.
Pitää odottaa jos jollain on kokemuksia laiteista.
T:Jaakko
- päälle
ja mahdollisesti ulkoseinienkin yläreunaan on laitettu likaista villaa niin se pölisee aikansa. Jos kojerasiat on asennettu niin, että höyrynsulkua ei ole teipattu kunnolla, niin voi pölistä aikansa.
Pölyn kannattaa antaa laskeutua ja pyyhkiä sitten pinnat kostealla puhtaaksi. - vaihtoehto
Puhaltelet kaikki katot, seinät, raot kompuralla puhtaaksi. Samalla pidät kaikki ikkunat auki. Kun saat homman päätökseen tunnin kuluttua niin talossa ei ole enää pölyä.
Itse tein juuri noin kun tuntui että aina sitä pölyä jostain tuli. Sitten kun tämä on tehty niin ostat elixair:n SÄHKÖSUODATTIMELLA varustetun ilman puhdistajan, jonka suodattimen voi pestä.
Sinuna olisin kuitenkin mieluummin hankkinut IV-koneeseen sähkösuodattimen. Vähentää siivoustarpeen ihan minimiin. Turha sitä paskaa on sisäilmasta suodattaa, kun sen vo itehdä jo ennen kuin ilma puhalletaan sisään.
Sähkösuodatin IV-koneessa pitäisi määrätä pakolliseksi - jo senkin takia että se säästää hintansa mutamassa vuodessa, kun ei tarvitse ostaa kalliita EU7 tason suodattimia. Nekin toki toimivat hyvin, mutta kalliina niitä ei raaski porukka vaihtaa ja sitten kärsitään sisäilmaongelmista kun talo alipaineistuu liikaa.
Sähkösuodattimen saa lisättyä kaikkiin järjestelmiin jälkeenpäin. Jos ei merkkikohtaisena niin sitten kanavaan laitettavana yleismallina.
Jusa- höpsis
Tiedätkös mistä se suurin pölymäärä tulee?
No tietysti asukkaiden ihosta ja vaatteista.
Meillä on LTOssa EU5 suodattimet ja sen jälkeen tuloilmassa vielä EU7 omassa laatikossaan. Joka kerta kun vaihdan EU5 suodattimet (3kk välein), on poistopuolen suodatin paljon paljon likaisempi kuin tulopuolen suodatin.
EU 7 suodattaa kaiken näkyvän pölyn ja paljon pienemmätkin partikkelit, silti pölyä vaan kertyy joka paikkaan ja eniten juuri makuuhuoneeseen. - Raikku
Aivan oikein, mutta...
Olen käynyt saman ajatusketjun läpi itse, ja olin tekniikan miehenä aivan vakuuttunut, että sähkösuodatin olisi juuri se, mitä tarvitsen.
Mutta.
Tällä palstalla aikaisemmin käydyn keskustelun ja erään ilmanvaihtolaitteiden valmistajan vastauksen perusteella olen päättänyt toistaiseksi pysyä paperisuodattimissa. Sähkösuodattimet tuottavat todistettavasti otsonia ohivirtaavaan ilmaan, ja se ei ole ollenkaan terveellistä hengitysilmassa. Ei nyt suuria määriä tule suodattimesta, mutta selvästi ilman laatuun vaikuttavia ja mitattavia. Käsittääkseni vaikuttaa jo ilman laatuluokitukseenkin.
Tässä oli aika vahvoja kannanottoja. En ole LVI-alan kauppias, enkä edes alan ammattilainen missään mudossa, joten en suostu vastuuseen mahdollisista väärintulkinnoistani. Ihan vaan selvyyden vuoksi :-)
- Liisa1971
Meillä auttoi tuo FreshMountaisin laite sisäilman laatuun https://www.freshmountains.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama325165Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä664158Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve783706Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732738Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1582564Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta612404Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?282265Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl792209- 1381735
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko401568