Vauvanruokaa Prahasta

Joo o

Sitä vaan, että ollaan lähdössä elokuun puolessa välissä Prahaan & Wieniin ja mukaan lähtee siinä vaiheessa n. 8 kk pikku-ukko. Tietystihän sielläkin on saman ikäluokan edustajia ja heille marketin hyllyssä omat purkkipöperönsä, mutta minkähänlainen mahtaa olla (esim. NestleBona) tarjonta?

Eli kysymys kuuluukin niin, että kannattaako kantaa sinne matkalaukullinen vauvanruokaa vai uskaltaako luottaa paikalliseen tarjontaan? Onko kellään kokemuksia aiheesta?

6

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uula

      että tällaisia kysymyksiä vielä esitetään. Oisko aika avata silmät tai jotain muuta. Voi voi, kun ollaan oikein suomalaisia.

      • Joo o

        Kiitos vastauksestasi. Siitä en tosin hyötynyt hevon peetä, mutta sainpa ainakin mielesi hyväksi. Kuten kysymyksessäni totesin, TIESIN että myös Prahassa vauvanruokaa on, mutta kysyin lähinnä ihmisten kokemuksia asiasta. Ja sain todella arvokkaita tietoja ja vinkkejä (apteekki!!). Tätä asiaa en saanut sinulta tietoon, koska et todennäköisesti ole koskaan ulkomaanmatkoillasi kyennyt ajattelemaan noin monimutkaisia asioita. Sinulle on todennäköisesti riittänyt oman mahasi ja pääsi täyttäminen, joka kyllä onnistuu melkein jokaisessa maailman kolkassa, mutta on hieman eri asia alkaa täyttämään 8 kk:n ikäisen ihmisen mahaa, joka ei ole tottunut vielä ihan kaikkeen. Seuraavan kerran kun joku kysyy neuvoja ja vinkkejä liittyen asioihin johon et osaa tai et halua ylimielisyydeltäsi vastata, niin voitko olla sitten vastaamatta yhtään mitään. Nöyrin kiitos siitä sinulle, jos siihen pystyt!

        Suuri kiitos myös jäljenpänä vastanneille henkilöille, joiden vastauksista oli todella hyötyä!


    • ja parempaa kuin suomessa

      ******

    • Tsekkimatkat

      Vauvanruokaa todellakin löytyy hyvin. Apteekeista löytyy yleensä hyvä (ja terveellinenkin) valikoima erilaisia. Hinnoiltaan ovat suunnilleen samoissa hinnoissa kuin Suomessa, jopa kalliimpia. Useissa perussoseissa on vähemmän lisäaineita kuin suomalaisissa vastaavissa.

      • onko tietoa?

        Ihmettelin sitä kun kävin Prahassa joku aika sitten


      • qwerty1
        onko tietoa? kirjoitti:

        Ihmettelin sitä kun kävin Prahassa joku aika sitten

        Apteekit ovat maailmalla hieman toisenlaisia kuin Suomessa, sillä ne myyvät monenlaista muutakin tavaraa. Ne ovat Prahassakin itseasiassa aika monipuolisia terveyskauppoja. Tietty ne samat vauvanpöperöt, joita Suomessa saa, voit ostaa tavallisesta marketistakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8656
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7907
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5488
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5139
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4949
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3467
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3174
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3076
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3069
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2680
    Aihe