Mikä pöytä IKEAN Gilbert tuoleihin, tai ruokailuryhmä massiivista pähkinää??

DirkDi

Meillä on keittiössä valkoista, alumiinia pari harmaata sävyä sekä tummanruskea lattia. Nyt olisi hakusessa ruokapöytä sekä tuolit.

Vaihtoehto 1. Ollaan vähän ihastuttu IKEAn Gilbert tuoliin (http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=15&langId=-13&catalogId=10103&partNumber=02104&chosenPartNumber=00059439), mutta emme ole löytäneet tuolille sopivaa pöytää. Ehdotuksia otetaan mielellään vastaan. Pöytä saisi olla neljälle tuolille tarkoitettu sekä n. 140cm pitkä.

Vaihtoehto 2. Toinen vaihtoehto on lattian sävyyn sopiva ruokapöytä tuolit, eli pöytä massiivista pähkinää sekä pöytään että keittiön väreihin sopivat tuolit. Mistä semmoinen löytäisi?

Olimme ajatelleet pitäytyä maksimissaan n. 800-900 euron budjetissa.

Olisimme kiitollisia ehdotuksista.

4

3828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julia

      Meillä on keittiössä kiiltävät valkoiset kaapinovet, harmaa kivitaso sekä rosteriset kodinkoneet. Harkitsin myös pitkään noita Ikean Gilbert tuoleja ja niiden kanssa Gideå-ruokapöytää. Päädyimme kuitenkin loppujen lopuksi hankkimaan kunnollisen umpitammisen ruokapöydän tuoleineen paristakin syystä. Ensinnäkin valkoinen ruokapöytä ja tuolit olisi saattanut olla aika aneemisen näköinen yhdistelmä, nyt tammiryhmä antaa hyvää kontrastia muuten valkoisille/harmaille pinnoille. Toinen syy oli pöydän/tuolien kestävyys. Gilbert-tuolit, samoin kuin harkitsemamme pöytä on melko kevyt ja "heppoinen".

      Veikkaisin, että hankkimallamme ruokapöydällä on vähintään 10 vuotta enemmän käyttöikää kuin noilla valkoisilla kevyemmillä tuoleilla ja pöydällä.

      Koska meillä on muutenkin tammea esimerkiksi parketti, niin valintamme oli luonnollisesti tammi. Tammiryhmän hinta oli about 1200€, mutta eiköhän noita edullisemminkin saa. Aito pähkinäpuinen maksanee reilusti enemmän, mutta yritä löytää petsattuna oikean sävyinen reilu, kunnollinen ruokapöytä ja ryhmä. Nyt vaan alennusmyynteihin metsästämään!

    • Gilbert

      Mekin ajattelimme hankkia Gilbert-tuolit ruokailuhuoneeseen, mutta tulimme toisiin ajatuksiin kun ostimme ensin yhden kokeilukappaleen. Nämä tuolit nimittäin (niinkuin varmaan kaikki samantyyliset) naarmuuntuvat melko helposti, mikä ei meillä olisi kovinkaan käytännöllistä piénten lasten kanssa. Päädyimme hankkimaan pähkinäisen (viilutetun) ruokapöydän ja vaalealla vesipestävällä kankaalla verhoillut tuolit. Pöytä oli 400e ja tuolit 100e kappale. En tosin suosittele pähkinän väristä pöytää teille, jos teillä on pähkinäinen lattia, mutta miten olisi valkoinen pöytä tai sitten koivuinen, joka sopii pähkinään loistavasti? Koivu vaikuttaa olevan muutenkin taas nousussa.

    • on tyylikäs

      http://www.avotakka.fi/kauniit_kodit/article131244-1.html

      ks. linkki ja sivun alalaidasta ruokailuhuoneen kuva, jossa wengen värinen masiivinen puupöytä on yhdistetty valkoisiin vastaaviin tuoleihin. jos ei ole varaa wenge-pöytään, kannattaa ostaa silti joku samantyylinen tummaa puuta oleva pöytä.

      itse olen hankkimassa juuri kuvan tyylistä kokonaisuutta. ajattelin ensin myös valkoista pöytää, mutta tumma puu saa valkoiset tuolit näyttämään tyylikkäämmiltä.

    • gaimelef

      Tsekkaa Sotkan viimeisimmistä kuvastoista. - Oli esille kauniin ruskea massiivipuinen pähkinänvärinen ruokapöytä ja tuolit (6kpl). - Muodosta jokainen voi olla montaa mieltä, mutta ihan OK ja hinta edullinen.

      Toinen vaihtoehto on että käykää Juvi Pruductionilla (www.juvi.fi). He tekevät massiivipuusta (tervaleppää) tuoli ja pöytiä. Heillä valikoima on suurempi ja värin saa sävytettyä mielensä mukaan. Heidän internet-sivunsa eivät pidä koko valikoimaa näkyvissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      213
      2772
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1936
    3. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      441
      1611
    4. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      153
      1513
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      366
      1432
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1298
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1286
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1236
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      62
      1103
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      958
    Aihe