Jumalauta tyypit keskustelee täällä moottoripyörillä temppuiluista ja vaikka mistä! Koittakaa ihmeessä kasvaa miehiksi ja menkää vaikka risusavottaan jospa siellä turha uho katoais. Mulla oli jo viivkytluvulla pyörä ja silloin niilä ajoi tosi miehet toppatakki päällä ja pipo päässä. Se oli moottoripyöräilyä se.. Kaikkia helvetin bombersia ja vaikka mitä.. Helvetti!
On siinä mukamas kovia jätkiä..
OPEL
8980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kato peiliin, kuka siellä uhoo?
just tollasia juttuja tulee jauhaan noi vanhat juopot aina jossain meikäläisiä nähessään. Ootteko huomannu, että niillä on aina ollu se pyörä muka 50-luvulla ja sitte ne yrittää könytä sun pyörän päälle ja haluu kokeilla miltä siinä satulassa tuntuu istua ja haluisivat räplätä kahvoja ym. Jos tollasen kääkän päästäs siihen satulalle, nii pyörälleen vois sanoo bai-bai ja soittaa samal ambulanssin ja noutamaan kaatuneen pyörän alle jäänyttä juoppoa...
äjällä polkupyörä.
Tai, jos oli motukka niin joku paha Jawa.
Ja mopopipo villakankainen...
Tahtoo vaan niin helposti tulla sanomista jos ilman pottaa ajelee - onhan se kyllä hienoa...
Ja Goreesti toppatakki päällä ne monet nykyäänkin näyttää ajelevan...
Oon muuten samaa mieltä tuon opelin kanssa. Sekin saatanan törppö joka kyseli takapyörän ilmaan saamisesta, jumalauta jätkät, moottoripyöräily on ihan muuta kun joutavanpäistä temppuilua.
Moottoripyöräily on todellakin mennyt viime vuosina tuohon leikkimiseen. Tuntuu, että nykypäivänä yhä harvempi arvostaa sitä, mitä moottoripyöräily on parhaimmillaan.
Mielestäni ei pidä yleistää bompers-käyttäytymistä koskemaan kaikkia mp-pyöräilijöitä. Valtaosa motoristeista ajaa aivan asiallisesti.
Myönnän että hyvällä matkapyörällä ajaessani käytän karvan verran suurempaa nopeutta kuin liikennevirta keskimäärin. Tähän on mielestäni syynsä:
- Tunnen oloni turvattomaksi jos auto on takanani. Jos provosoin että ajatukseni tulisi selväksi. Siellähän ajetaan puolinukuksissa CD levyjä etsiskellen heikoilla jarruilla varustetulla painavalla ja kömpelöllä ajoneuvolla. Moottoripyöräilijälle perässäajo edustaa giljotiinia!
- Tietysti ajotapani lisää ohitustarvetta, mutta ohittaminen moottoripyörällä ei ole autolla ohittamiseen verrattuna mikään ongelma.
En kaahaile liikenteessä, toisinsanoen nopeuteni on vain hieman yli merkin lukeman. Sateella tai muuten hankalissa ajokeleissä ajan hitaasti.
...vaan paukuttaa suutaan.
Mutta on se ajaminen kivaa, on se temppuilu kivaa....kaikki prätkän kanssa on kivaa, yleisöllä tai ilman :)