Mietin että kuinka paljon kannattaa uskoa siihen mitä alkoholisti sanoo?
Voiko puheisiin lainkaan luottaa? Muissakaan asioissa, jotka koskevat muita asioita kuin omaa juomista. Esim. toisen alkoholistin juomista?
Jos tiedustelen toiselta alkoholistilta kuinka paljon hänen puolisonsa joka on myös alkoholisti juo, niin voinko luottaa siihen mitä hän sanoo, tai onko se edes suuntaa antava tieto vai onko kaikki vain yhtä suurta valhetta, juomisen jatkumisen suojelua???
voiko alkoholistin sanaan
6
799
Vastaukset
on kuin variksen vala. Lainaan omaa kirjoitustani tältä palstalta 27.6.:
"Alkoholistin elämä pyörii alkoholin ympärillä; tämä pitää pitää mielessä kun yrittää ymmärtää häntä.
---
Alkoholistin elämä on todellista vain juovuksissa. Jokin syy pakottaa hänet aikanaan irtautumaan tästä todellisuudesta, mutta hän alkaa välittömästi pedata uutta paluuta ihanuuteensa.
---
Käsitteet "rakkaus", "kiintymys" tai "velvollisuus" ovat kovin heikkoja hänen harhaisessa mielessään.
---
Alkoholi on saatanallinen isäntä, se orjuuttaa käyttäjänsä täydelleen. Kun tarkkailet häntä hänen selvinä kausinaan, ajattele aina:"Miten tämä tai tuo käyttäytyminen tai teko liittyy viinaan?" Jokainen niistä nimittäin liittyy. Minä tiedän, itsestäni.
Kirjallisuutta:
AA:n Iso Kirja
Raimo O. Kojo: Eroon viinasta"- täytyy..
olla juomatta että voi luottaa?
täytyy.. kirjoitti:
olla juomatta että voi luottaa?
että alkoholinhimo ja kaikkinainen riippuvuus alkoholista on häipynyt. Ulkopuolisen, läheisenkin, on kuitenkin erittäin vaikea tietää onko näin todella tapahtunut.
- EI..
EI ja EI.
- calmato
Juova alkoholisti valehtelee kaikessa omaan juomiseensa liittyvässä, tarpeen mukaan. Jossain toisessa asiassa hän saattaa olla rehellinen, mutta silloin asia ei saa kertakaikkiaan millään tavalla liittyä hänen tärkeimpään asiaansa, eli alkoholiin.
...mihin muuten tarvitset tietoa siitä, miten paljon jonkun alkoholistin puoliso juo tai miten paljon hän itse juo? Nämä asiat valehdellaan lääkärillekin, aina.
Alkoholistien on syytä antaa rauhassa jatkaa juomistaan niin kauan kuin maistuu. He tekevät sen joka tapauksessa, joten käytä aikasi ja voimavarasi johonkin hyödylliseen ja itsellesi hauskempaan asiaan.- Miss-XXXL
sattuu olemaan minun äitini
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018844- 695805
- 245377
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni415271Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv385114Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h835020- 624533
- 434207
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on543515- 493185