Älkää ny herranjestas paljastako että taloja voi tehdä myös alle 800e/hm2. Minultahan menee leipä!! Tässä yksi laskukaava, uskokoon ken tahtoo. Näillä palstoilla kun usko tuntuu tekevän autuaaksi...
Rakennan omalla toiminimellä puutaloja ns. pitkästä tavarasta. Vuokratonteille, peruspohjalla ja perusvarustuksella.
Rakennuskustannukset jakautuu niin että materiaalit on n.500-600e/hm2, ulkopuolinen työ (LVIS tarvikkeet ja työt)n.200-250e/hm2.
Näin syntyy kaikki nykyvaatimukset täyttävä talo, ala 120hm2 autokatos talon kylkeen kiinni. Jälleenmyyntihinta asettuu 1700-1900e/hm2.joten 120 hm2
x 1800e=216000e.Eikä kukaan kysele tamppaustelineitä tai perennapenkkejä.
Summien erotuksesta syntyy rakentajalle eli minulle palkka, eli kun taloon kuluu n. 8kk työt,niin loppuvuosi on lomaa. Siitä summasta tietysti vähennetään ed. mainitut rakentamiskulut,b markkinointikulut,alv:t, verot, kiinteätkulut (mm. uusi pakettiauto joka toinen vuosi:-)ym. Palkkaa jää kaikkien kulujen jälkeen 50-60ke/vuosi miinus omat verot(siis palkat palkkiot. Ei hassumpaa, mitenkään erityisen pitkällä päivällä(8-10h/vrk).
Tuntipalkan voi jokainen laskea haluamallaan tavalla.Itse asetan tavoitteeksi 40e/h. Mutta eihän se ole mikään summa tunnilta esim. atk nörtille. (Varsinkin jos pääsee kiinni optioihin tai muuhun itsestään riippumattomaan ansioon:-) Tuo hinta kun sisältää yrittäjän riskin.(Suomeksi; jos menee homma perseelleen niin palkka voi olla vaikka 3e/h)
Eli jokaisen kannattaa keskittyä siihen mitä osaa. Tekisin mielelläni helppoja nappipaitahommia mutta kun ei koulupohja riitä. Täytyy siis jatkaa näin vielä muutama vuosi. Kun saan oman osoitteen myyntiin ja myydyksi niin on taas välivuoden paikka! Ja mitä silloin..? No jos vaikka jotain nikkaroisi ajankuluksi.:-)
Neliöhintoihin tuijottajille tiedoksi että yksityinen rakentaja tietty maksaa luonnollisesti alv:n materiaaleista ja ulkopuolisesta työstä. joten laskelmat kannattaa hieman soveltaa
Hyvää kesää kaikille hartiapankkilaisille ja muille laskutaitoisille!
T:Lomalainen
Rakennan omalla toiminimellä puutaloja ns. pitkästä tavarasta. Vuokratonteille, peruspohjalla ja perusvarustuksella.
Rakennuskustannukset jakautuu niin että materiaalit on n.500-600e/hm2, ulkopuolinen työ (LVIS tarvikkeet ja työt)n.200-250e/hm2.
Näin syntyy kaikki nykyvaatimukset täyttävä talo, ala 120hm2 autokatos talon kylkeen kiinni. Jälleenmyyntihinta asettuu 1700-1900e/hm2.joten 120 hm2
x 1800e=216000e.Eikä kukaan kysele tamppaustelineitä tai perennapenkkejä.
Summien erotuksesta syntyy rakentajalle eli minulle palkka, eli kun taloon kuluu n. 8kk työt,niin loppuvuosi on lomaa. Siitä summasta tietysti vähennetään ed. mainitut rakentamiskulut,b markkinointikulut,alv:t, verot, kiinteätkulut (mm. uusi pakettiauto joka toinen vuosi:-)ym. Palkkaa jää kaikkien kulujen jälkeen 50-60ke/vuosi miinus omat verot(siis palkat palkkiot. Ei hassumpaa, mitenkään erityisen pitkällä päivällä(8-10h/vrk).
Tuntipalkan voi jokainen laskea haluamallaan tavalla.Itse asetan tavoitteeksi 40e/h. Mutta eihän se ole mikään summa tunnilta esim. atk nörtille. (Varsinkin jos pääsee kiinni optioihin tai muuhun itsestään riippumattomaan ansioon:-) Tuo hinta kun sisältää yrittäjän riskin.(Suomeksi; jos menee homma perseelleen niin palkka voi olla vaikka 3e/h)
Eli jokaisen kannattaa keskittyä siihen mitä osaa. Tekisin mielelläni helppoja nappipaitahommia mutta kun ei koulupohja riitä. Täytyy siis jatkaa näin vielä muutama vuosi. Kun saan oman osoitteen myyntiin ja myydyksi niin on taas välivuoden paikka! Ja mitä silloin..? No jos vaikka jotain nikkaroisi ajankuluksi.:-)
Neliöhintoihin tuijottajille tiedoksi että yksityinen rakentaja tietty maksaa luonnollisesti alv:n materiaaleista ja ulkopuolisesta työstä. joten laskelmat kannattaa hieman soveltaa
Hyvää kesää kaikille hartiapankkilaisille ja muille laskutaitoisille!
T:Lomalainen
Vastaukset 6
Vanhimmat
eli järjenkäyttö on sittenkin sallittua, nostan sinulle hattua.
Kyllä, kyllä. Juttu ihan mielenkiintoinen. Mutta nyt iski ns. hyökypaska, jolloin on syytä sulkea kone, kipaista veskiin ja laskea housut. Ja istahtaa.
Tiedetään että voi gryndata halvalla, jonkun vuoden. Loppuaika meneekin sitten sotkuja selvitellessä, ja uutta nimeä sisään ajaettaessa. Eikä tuo enää toimi että koitat halpataloja kaupata hirveisiin hintoihin, ihmiset ovat alkaneet vaatia vähän vastinetta rahoilleen. Osa jopa ymmärtää, ja osaa ilmaista mitä vaativat.
kuinka paljon saat lisä alennuksia yksityisiin ok-rakentajiin verrattuna rakennus tarvikkeista,oletko keskittänyt hankinnat yhteen rauta kauppaan.kerro esimerkkinä esim 50*150 runko tavaran maksamasi hinta ja vaikka parocin villan neliö hinta.kiinnostaa tietää hinta ero ammattilaisen ja kerta rakentajan maksamista hinnoista.
Olen keskittynyt yhteen asiaan, siis yhteen rautakauppaan, ja hankinnat pyrin tekemään aina käteisellä ja ehdottomasti etumaksupainotteisena. Saan normaalirakentajaan verrattuna aika epänormaalin suuria alennusprosentteja lähtien aina sieltä kahdesta prosentista ylöspäin, aina viiteen prossaan asti. Käyttämäni rautakauppa on ainoa, joka kykenee antamaan täyden viiden prosentin alennuksen sen jälkeen, kun on ensin ostanut kymmenen tuotetta täyteen hintaan. Ainoa vähäinen rajoitus on se, ettei alennetun tuotteen lähtöhinta ylitä viittä euroa. Kysymäsi puutavara irtoaa minulle todella edukkaasti; 27 euroa juoksumetri kakkosluokan tavarana ja villapaalit vielä keposampaan hintaan; pyöreät yheksänsataa euroo kilo. Repikääs siitä, köyhät!
Edelleen jatkan että ei tuohon hintaan tarvi paskaa tehdä. Oma tuntimäärä taloa kohti on 1500-1800h, joten ei se ihan itsestään synny. Lisäksi tietysti muut. Hyvät rakennustavat mielestäni unohtuu työmailla, joissa urakoitsijaketju on pitkä. Mutta jos vastaan lähes kaikesta itse niin, ei paljon selittelyt auta.
Hankinnat tietysti samasta paikasta, jossa naama tunnetaan. Joskus olen tarjouksen pyytänyt toisestakin paikasta, jos on tuntunut hinta kovalta, mutta ei ole verkoston voittanutta.
Huomatkaa nyt hyvät ihmiset että urakoimani talot eivät ole arkkitehdin suunnittelemia uniikkilasiseinäpulpettihärveleitä. Nurkkia 6-12, lappeita yleensä 4, yhteen tasoon,ristirungolla jne.
Yksittäisten tarvikeiden hintoja en ole koskaan kilpailuttanut. Pelkästään tarvikepaketit, kuten perustustarvikkeet kaikki kerralla tontille. Jos lähtee villapaalia tinkailemaan rautakaupoista niin tulee siinä paalille hintaa, jos laskee että sen ajan on pois työmaalta. saati sitten kuskailla niitä peräkärryllä edestakaisin. Varmasti kertarakentaja saa jonkin tuotteen edullisemmin kuin urakoitsija. Mutta mielestäni todellinen säästö tuleekin menekkilaskelmissa, ja siinä ei auta kuin kokemus. Ja kun samaa toistaa useampaan kertaan niin tulee rutiinia. Niinkuin tietysti kaikessa tekemisessä. Eihän rakentaminen ole kuin raketamista, ei mitään salatiedettä vaikka tuntuu että sellaistakin joka tuutista tuputetaan.
T:Ex-lomalainen