http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/07/457541
Tukiaistilallisilla iskee paniikki kun aiotaan tukimäärät julkistaa. Jo olisi aika lopettaa yhden ammattiryhmän suosiminen. Jos eivät omillaan pärjää niin menkööt muihin töihin.
Tukiaistilallisilla iskee paniikki kun aiotaan tukimäärät julkistaa. Jo olisi aika lopettaa yhden ammattiryhmän suosiminen. Jos eivät omillaan pärjää niin menkööt muihin töihin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"jyväjemmauksella" ihmisten rikastuvan, niin mikäpä estää kokeilemasta. Osta tila ja ala viljellä, niin ei tarvi täällä rutista.
Siitä vaan ja voithan jättää ne tuet anomatta, jos kuvittelet niitten kanssa liikaa rahaa saavasi.
En kuvittele vaan tiedän.
tiedän minäkin ja "hiukka" on päinvastaista tieto täälläpäin.
Mulla perustuu omakohtaiseen kokemukseen, entäs sulla?
Sama täällä. Puolison kotitilan ja heidän taloudellisen tilanteensa perusteella on ollut helppo tehdä päätelmiä. Ja ovatpa he avoimesti asioista kertoneetkin. Omassa suvussakin näitä ökytilallisia löytyy ihan riittämiin.
Mikä paniikki tuosta nyt pitäisi iskeä..outoa?
kysyä MTK:lta. Ensin siellä ollaan julkistamista vastaan, sitten myönteisiä ja pian taas vastaan. Miksi niitä lukuja ei voisi julkaista? Kummallista salailua. Mikähän lienee motiivina? Kentän paine kenties?
ko mie ny oon ison määrän jyväsii jemmaillu pitkistä ja poikkesta tuon rapapelthon ja ny sie nostelet tuollasta kauhia äläkkätä.mie oon ne kuule iha ite siämenist idättännä ja peltosenki kiäntännä nurinpäite vai sen takkii et ne jyväset sinne oon saanna.älä sie ala ryttyilemähä sellasest oikiast tyäst,jost et mittä tiiä.se on kuule hiki ku siinä o kovetuksel ja kaik muuki paitti persuus,joka se taas on sul isol koetuksel siin kaikkia vahties ja inistes
Työmiehet, kyntäjät ja kaikki,
työkansan joukko nälkäinen.
Maa meidän on ja olla täytyy,
vaan ei laiskain lurjusten.
Nälkä meill' on aina vieraanamme
vaan kuin korpit haaskoiltaan
me kerran kaikki karkoitamme,
niin päivä pääsee paistamaan
Pientilallisia Suomessa kumminkin eniten ja he eivät tuilla rikastu. Tuo sopii vielä tämän päivän pienviljelijään. Ökytiloja ei kaikilla ole eikä tule. Tuntipalkan omasta työstään jos laskee, ei yksikään kaupungissa asuva duunari hommaa tekisi.
Maanviljelystä kun luulet tietäväsi...
Paljonko viljelijällä täytyy olla peltoa viljeltävänä elättääkseen itsensä ja perheensä? Yksinkertaisesti, tukien kanssa, montako hehtaaria täytyy olla viljeltävänä, ettei tarvitse muita töitä tehdä elantonsa eteen?
Kysymyksen pitäisi olla hyvin yksinkertainen asioista jotain tietävälle!
Ja samalla kerrot varmasti, mikä viljeltävä on "hinnoiteltu" väärin, jolloin ainakin vielä tänä vuonna ko. viljeltävästä on saanut "liikaa" tukia, tiedät toki senkin! Hmmm, vai tiedätkö?
Voin antaa kyllä vihjeitä, jos et tiedä!
tukimäärät joskus tulevat julkisiksi. Jos tulevat.
Jokainen, joka maanviljelyksestä tietää, olisi osannut vastata kysymyksiini, sinä et! Mitä se kertoo sinusta?
Ei minun tarvitse tukien määrien julkaisemista odottaa, jotta osaan kysymyksiin vastata!
Jokainen maanviljelijä kun olisi osannut vastata ja jokainen joka on maanviljelijöitten kanssa tekemisissä!
Osta muutama hehtaari peltoa ja elätä perheesi! (Montako hehtaaria siihen tarvittiinkaan?) Tule sitten muutaman vuoden päästä takaisin kertomaan kantasi, joka taitaa silloin olla jotain tähän suuntaan "maanviljelyllä ei elätä perhettään..."
Ja kuitenkin tutkimusten mukaan suurin osa suomalaisista syö mielummin suomalaista lihaa, suomalaista leipää, suomalaista kananmunaa, suomalaista...
Mielummin tukea maanviljelyyn, kuin kokonaan ulkomaalaista ruokaa.
Ja ei tukien lakkautus koske vain jyväjemmareita. Monet muut työpaikat katoaa maatalouden myötä. Esimerkkejä mm. junaliikenne ja muu rahtiliikenne vähenee. K-rauta/maatalous liikkeet. Maaseudun kaupat. Kaupungin viratsoista menee työpaikkoja jne..