Otin käyttöön Ubuntu 6.06 Dapperin. Päivitin järjestelmän automaattisella päivittäjällä ja asensin pari ohjelmaa (RSS readerin ja gtkpodin iPodia varten). Kun sammutin ja avasin Ubuntun, niin käynnistys jää kesken. Ei löytänyt jotain IP6v -satsia. Tämän jälkeen buutatessa "Loading hardware drivers" epäonnistuu. Kaikki skulasi ennen päivitystä ja buuttausta. Olisiko jollain neuvoja, ottaisin kiitollisesti vastaan?
Jos sillä on merkitystä, ajan Ubuntua virtuaaliympäristössä Parallelsilla Mac OS X:ssä.
ubuntu ei käynnisty päivitysten jälkeen
5
490
Vastaukset
- ihmisä tapaat
"Jos sillä on merkitystä, ajan Ubuntua virtuaaliympäristössä Parallelsilla Mac OS X:ssä."
Nojoo-o. lataa uudestaan se tai käytä jotain muuta jakelua. (miksi???)- joonahe
Kiitos vaan, todella paljon auttaa... Tiedän ettei Parallelsissa ole vikaa, tuhansilla hyybeneillä toimii kyseinen distro oikein nätisti. Kysyin nyt Ubuntusta, mikä auttaa tuohon tilanteeseen. Monta buuttausta skulasi oikein hyvin. Kyseinen virtualisointi skulaa ihan kuin perus-Pentium XP:llä, 98:lla, Red Hatilla jne. Vain Ubuntu tuolla kyseisellä jakelulla meni neljännellä buutilla jumiin.
- fct
Jos et ole aivan nyypiö Linuxin kanssa niin voit käynnistää vehkeen suoraan shelliin passittamalla boot loaderista kernelille init=/bin/sh ja yrittää selvitellä ongelmaasi shellin kautta.
- Anonyymi
Loistava avaus, huomaa välittömästi avaajan paneutuneen asiaansa huolella, ja osaa esittää sanottavansa mielenkiintoisesti ja asiantuntevasti.
- Anonyymi
Just joo, voe voe meijjän trollia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061