Kuinka vanhana voi tulla äidiksi?

lisbet

Kuinka vanha nainen voi vielä tulla äidiksi? Mitä riskejä raskauteen liittyy? Olen 43v. Entä äitiyteen? Kertokaas kokemuksianne?

7

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selvä homma

      Eikös se niin ole, että kunnes kuukautiset loppuu..?? Riskejähän alkaa olla jo kolmenkymmenenkin ikävuoden jälkeen (seuranta tarkempaa), mm.vammaisuus.

      • Epäselvä homma

        Ei ole, olet valitettavasti ihan väärässä luulossa. Kuukautisethan loppuu usein vasta 50 vuoden jälkeen, mutta ei juuri kukaan saa lasta enää 50-vuotiaana. Toki luonnon ihmeitä on, mutta ei niitä kannata omalle kohdalle odottaa.


    • NeitivainNuori.

      Raskaaksi tulo mahdollisuus pienenee vanhempana,
      mutta mahdollistahan se on niin kauan että vaihdevuodet alkaa.

      Raskauteen sinun iässäsi riskejä on vähän enemmän
      kuin tavallisesti, mutta useimmiten ne seulotaan
      ja tutkimukset pitkälti pystyvät määrittämään riskit
      ja muut, ei niitä kannata etukäteen miettiä jos lapsen tahtoo.

      Äitiys on yksilöllistä,
      joku hoitaa vauvansa rutiinilla,
      joku toinen omistaa elämänsä,
      joku taas kumpaakin :)

      Riskejä äitiydessä on koko äitiys itse.
      Äidinrakkaus on suurinta, mutta myös
      kivuliainta rakkautta mitä nainen koskaan voi kokea mielestäni.

      Kyllä sinä pärjäät usko pois,
      jos vain halu ja tahto riittää :)

    • katjuli

      luin juuri seiskasta naisesta joka oli tullut äidiksi luovutetun munasolun avulla 62 vuotiaana. Isä oli 60 vuotta. Eli niinpä se raskaaksi tuleminen onnistuu vielä hedelmällisen iän ohitettuakin...

    • hpn2

      Eipä osaa sanoa mitään.no koulukamua kiusattiin kun hänen äiti ns.vanha kun hänet sai 41v.nykypäivänä eri asia.voit rsuhassa tehdä vielä lapsia.et ole vanha.tsemppiä.

    • Riskit pienenee

      Ei kait siinä mitään riskejä ole. Kokonaisvaltaisesti ja lapsen kannalta ajateltuna riskit pienenee vain.

      Nykyajan ihmisistä ei voi sanoa onki ne 25 vai 45v. Pukeutuminen vapaampaa.

    • Vielä hetki aikaa

      Voit yrittää vielä omaa lasta, mutta mahdollisuudet ovat melko pienet. Myös riski esimerkiksi Downin syndroomaan on huomattavasti korkeampi kuin nuoremmilla. Taas luovutetulla munasolulla on hyvät mahdollisuudet, mutta Suomessa hoidon aloitusikäraja on 43 vuotta, joten sinulla on jo kiire. Ulkomailla voit yrittää joissain maissa vielä muutaman vuoden ajan. Joissain maissa ei ole ikärajaa ollenkaan, mutta en kuitenkaan suosittele odottamaan enää yhtään. Toimi heti tai unohda koko juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      199
      13360
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      161
      6345
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      89
      4662
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4141
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe