Pierre Loti

akkaihminen

En ole vuosiin käynyt kyseisessä paikassa/kahvilassa. Mikä mahtaa olla tilanne, onko toiminnassa ja kuinka sinne nykyisin helpoiten pääsee? Hyvät neuvot olis nyt tarpeen:)

5

598

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeynep1

      sama taalla.
      kavin viimeksi vuonna 2000 tai jotain.
      silloin mentiin autolla eyupiin ja kaveltiin sielta.
      maisemat kahvilasta on kylla tosi natit, tosin eyup taynna saudituristeja ja koraanikraasakauppoja.

      • akkaihminen

        olisin mielelläni kuullut, että sinne pääsee ratikalla ihan ovelle:)


      • Keväällä käynyt
        akkaihminen kirjoitti:

        olisin mielelläni kuullut, että sinne pääsee ratikalla ihan ovelle:)

        Pierre Lotin kahvilaan pääsee kätevästi köysiradan avulla. Eli jos jaksat laiturilta kävellä kadun toiselle puolelle, pääset näköalavaunulla ylös asti. Jonot olivat keväällä pitkät kahteen vaunuun, mutta jonottaminen kannatti. Eikä ollut kallista.

        Ylhäällä kahvilassa tarjoilu oli ysatävällistä ja huomaavaista, palvelukokemus oli yksi parhaista Istanbulissa.


      • akkaihminen
        Keväällä käynyt kirjoitti:

        Pierre Lotin kahvilaan pääsee kätevästi köysiradan avulla. Eli jos jaksat laiturilta kävellä kadun toiselle puolelle, pääset näköalavaunulla ylös asti. Jonot olivat keväällä pitkät kahteen vaunuun, mutta jonottaminen kannatti. Eikä ollut kallista.

        Ylhäällä kahvilassa tarjoilu oli ysatävällistä ja huomaavaista, palvelukokemus oli yksi parhaista Istanbulissa.

        Kiitoksia kovasti! Olipa hyviä uutisia. Kyllä minä varmaan vielä sen tien jaksan ylittää, mutta se rinne ois ehkä liikaa.


    • LKB

      Pääsee helposti!

      Bussilla toki helposti mutta mukavammin kultaisen sarven reittilautoilla:

      Galatan sillan kupeesta, aivan egyptiläisen basaarin edestä kultaisen sarven puolelta siltaa lähtee reittilauttoja / vesibusseja aina Eyupiin saakka. Laiturilta sitten vain teleferikillä ( hiihtohissi/kabiini) matka jatkuu aina kukkulan huipulle hautausmaan ylitse. Taxinkin voi toki ottaa, jos teleferik ei ole toiminnassa - tai vaikka kävellä hautausmaan läpi.... Vinkki: Pierre Lotin kahvilan yhteydessä on hauska matkamuistopuoti, paljon grafiikkaa ja vanhan ajan postikortteja!

      Kannattaa käydä samalla joko miniaturkissa ja/tai Rahmi M. Kocin museossa - kultaisen sarven vastarannalla. (jos olet onnekas, Rahmi M Koc museo tekee vanhalla paatilla kultaisen sarven risteilyjä - tilaa tosin vain 12 hengelle)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2142
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      696
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      643
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      65
      509
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      492
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      490
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      458
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      457
    Aihe