Pierre Loti

akkaihminen

En ole vuosiin käynyt kyseisessä paikassa/kahvilassa. Mikä mahtaa olla tilanne, onko toiminnassa ja kuinka sinne nykyisin helpoiten pääsee? Hyvät neuvot olis nyt tarpeen:)

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeynep1

      sama taalla.
      kavin viimeksi vuonna 2000 tai jotain.
      silloin mentiin autolla eyupiin ja kaveltiin sielta.
      maisemat kahvilasta on kylla tosi natit, tosin eyup taynna saudituristeja ja koraanikraasakauppoja.

      • akkaihminen

        olisin mielelläni kuullut, että sinne pääsee ratikalla ihan ovelle:)


      • Keväällä käynyt
        akkaihminen kirjoitti:

        olisin mielelläni kuullut, että sinne pääsee ratikalla ihan ovelle:)

        Pierre Lotin kahvilaan pääsee kätevästi köysiradan avulla. Eli jos jaksat laiturilta kävellä kadun toiselle puolelle, pääset näköalavaunulla ylös asti. Jonot olivat keväällä pitkät kahteen vaunuun, mutta jonottaminen kannatti. Eikä ollut kallista.

        Ylhäällä kahvilassa tarjoilu oli ysatävällistä ja huomaavaista, palvelukokemus oli yksi parhaista Istanbulissa.


      • akkaihminen
        Keväällä käynyt kirjoitti:

        Pierre Lotin kahvilaan pääsee kätevästi köysiradan avulla. Eli jos jaksat laiturilta kävellä kadun toiselle puolelle, pääset näköalavaunulla ylös asti. Jonot olivat keväällä pitkät kahteen vaunuun, mutta jonottaminen kannatti. Eikä ollut kallista.

        Ylhäällä kahvilassa tarjoilu oli ysatävällistä ja huomaavaista, palvelukokemus oli yksi parhaista Istanbulissa.

        Kiitoksia kovasti! Olipa hyviä uutisia. Kyllä minä varmaan vielä sen tien jaksan ylittää, mutta se rinne ois ehkä liikaa.


    • LKB

      Pääsee helposti!

      Bussilla toki helposti mutta mukavammin kultaisen sarven reittilautoilla:

      Galatan sillan kupeesta, aivan egyptiläisen basaarin edestä kultaisen sarven puolelta siltaa lähtee reittilauttoja / vesibusseja aina Eyupiin saakka. Laiturilta sitten vain teleferikillä ( hiihtohissi/kabiini) matka jatkuu aina kukkulan huipulle hautausmaan ylitse. Taxinkin voi toki ottaa, jos teleferik ei ole toiminnassa - tai vaikka kävellä hautausmaan läpi.... Vinkki: Pierre Lotin kahvilan yhteydessä on hauska matkamuistopuoti, paljon grafiikkaa ja vanhan ajan postikortteja!

      Kannattaa käydä samalla joko miniaturkissa ja/tai Rahmi M. Kocin museossa - kultaisen sarven vastarannalla. (jos olet onnekas, Rahmi M Koc museo tekee vanhalla paatilla kultaisen sarven risteilyjä - tilaa tosin vain 12 hengelle)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1729
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      86
      1029
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe