edessä on siis kissan hankinta,mutta onko hukkaostos jos ostan uppinaisen kissan hiekkalaatikon,siis sellaisen muovisen kopin.
Edellinen kissa kun tahtoi levitellä hiekat lattioille, ja aattelin että olis siistimpi vaihtoehto.Maksaa n. kolmekymppiä mutta epäilyttää osaako kissa sinne mennä kun sieltä ei näe ympäristöä? Onko kellään kokemuksia?
kissan umpinainen hiekkalaatikko
8
876
Vastaukset
- #Jessica#
Voitko kuvailla millainen on umpinainen vessalaatikko? Tarkoitatko katollista jossa on kulkuaukko?
- Kisu.
Meillä oli sama ongelma, kun kissa levitteli hiekat kylppärin lattialle. Sitten hommattiin tämä laatikkomalli missä on suodattimet ja kulkuovi, niin loppui tuo hiekan huiskiminen kokonaan. Hajutkaan eivät enää leviä huoneistoon kuten ennen. Kun on tuo pieni automatto laatikon edessä niin jää siihen ne muutamat murenat mitkä tassuissa kulkeutuu.
Oveen piti muutama päivä totutella ennen kun kissa oppi sen edellään auki työntämään. Laitoin aluksi kissan laatikkoon ja annoin sitten tulla pois omia aikojaan, niin siitä se tutuksi tuli. - Liinu
Meillä on käytössä tuollainen "umpinainen" laatikko, siis sellainen missä on katto. Kulkuovikin on, mutta ajattelimme aluksi että kissa saa käyttää laatikkoa ilman ovea, kun oli niin pieni kisuli, että epäilimme saako ovea auki... No, nyttemmin tietty kissa on kasvanut mutta ovea emme ole silti laittaneet. Hiekat pysyy hyvin sisällä laatikossa ilman oveakin, ja kulkuaukon eteen olemme laittaneet pikkuisen pyyhkeen hiekkojen tassuissa kulkeutumista estämään. Suosittelen!
- teippipala
Eli jos kissaa haluaa alun totuttelussa auttaa, niin teippaa luukun auki pariksi päiväksi. Sillä tavalla tottuu käymään laatikossa, eikä heiluriluukusta ole haittaa.
- Jenxi
kissat ovat jo aika päivää sitten tottuneet ja ihastuneet katolliseen hiekkalaatikkoon siinä määrin, että jos katon ottaa pois, sinne ei voi enää mennä :D
Joillekin kissoille nuo katolliset lootat ei kuitenkaan sovi, mutta useimmille kyllä :) Jos kissa tykkää kovin korkeassa ryhdissä istua paskalla niin silloin voi tulla ongelmia mikäli katto on kovin matala. Meillä on 10-vuotias leikattu pyhä birma poika ja sillä oli tapana pissata reunan yli suoraan seinään, jolloin vessan seinä alkoi haiskahtaa parissa päivässä todella pahalle. Ostimme sitten katollisen hiekkalaatikon ja pisut alkoivat pysyvä hiekkalaatikkossa. Kissa tuntuu myös juuri pitävän katoksen antamasta suojasta, sillä silloin se saa tehdä tarpeensa kaikessa rauhassa ilman ihmisten katselua. Katollinen pitää hajut sisällään paremmin kuin katoton laatikko. Seinien ansiosta se myös pitää ylilentävän hiekankin laatikossa.
Mielestäni se olisi siis parempi ostos kuin avoimen hiekkalaatikon hankkiminen.- msda
kyllä mun kisu ainakin oppi sinne menemään ainut vaan että ovea en ole ikään saanut siihen laitettua kun kisu sitä pelkäsi ja sitten pelkäsi vielä enemmän kun tassu jäi oven väliin..muuten toimii kyllä..
- Kissanomistaja
Minun kissallani on sellainen koppi. Se toimii kyllä hajun eristäjänä. Kyllä kissa oppii sinne, kunhan paikkana on rauhallinen paikka. Mulla oli ennen omaa kissaa hoitokissa jolla oli semmonen avojuttu ja hui mikä lemu joskus sieltä pölähti.
Olen itse laittanut kopin aukon eteen maton (liukumaton) eli jos kissa vahingossa hiekkaa viskoo niin hiekat on helppo imurilla poistaa tai kääri matto ja kopista roskikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704878Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.103320Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j172545Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561633- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441316- 931249
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.217995Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.68942IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51855