Ilman kaasoa

mihin kimppu?

Minulla ei ole tulevissa häissäni kaasoa eikä tulevalla puolisollani bestmania. Päätimme näin kun on pienet häät ja kirkossakin vieraita vain vajaa 20 hlöä.

Elikkäs, kun isäni saattaa minut puoleen väliin ja sulhanen on vastassa, niin mihin laitan hääkimppuni? Kuka sen ottaa kun ei ole kaasoa? Voiko sen kanssa mennä alttarille asti, ja laittaa siellä johonkin, vai mihin sen pusken? :) Annanko äidilleni sen penkkiin ennen kuin menemme alttarille vai annanko sen isälle jo siinä vaiheessa kun hän minut sinne puoleen väliin käytävää saattaa.. Ihmeellisiä asioita sitä ihminen miettiikin, mutta kun se niin vaivaa mieltä.

Kiitos asiallisista vastauksista! :)

7

1372

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyppysissäsi

      Pidä kädessäsi koko ajan. Jos et nyt vallan mitään jättipuskaa ole suunnitellut, niin kyllä sitä sen verran kannattelee yhdellä kädellä, että voi toisella ottaa vastaan / pujottaa sulholle sormuksen. Harjoittele vaikka sopivan kokoisella saunavihdalla!

    • Luulisin

      Muistaisin joskus jostain lukeneeni, että jos ei ole kaasoa, niin alttarilla (siellä aitauksen sisäpuolella?) voi olla joku pöytä tai mikälie taso, jolle kimpun voi laskea vihkimisen ajaksi. En kyllä ole ihan varma.

    • asti..

      Kimpun kanssa mennään joka tapauksessa alttarille asti, vaikka kaaso olisikin.
      Pyydä suntiolta, että järjestää sinne jonkin paikan, mihin voit kimppusi laskea; ehkä vaasin tyhjänä odottamaan tms? Soita hänelle ja sovi asiasta!
      Toinen vaihtoehto on, että sovit jonkun etupenkin istujan kanssa, että tulee kimpun sinulta hakemaan ja tuo sen sitten takaisin. Olen nähnyt häitä, joissa kaaso ja bestaman eivät seiso alttarilla toimituksen aikana, vaikka ovatkin paikalla, vaan istuvat penkeissä hekin. Näin se silloinkin toimii!

    • PUSKAmorsian

      Minä annoin kukkani isille :) Ei tarvinnut asetella alttarille sitä sitten, minun onnellani se olisi löytynyt papin jalkain juuresta :D Että isille voit sen kimpun antaa... On se vähän hassuakin jos kimppu pötköttää alttarilla.......

      • riittää

        Soita suntiolle, se on enneki ratkonu tällasia ongelmia, omassa kirkossaan!
        Koristeluasioissa yms sun tarttee muitenkin kääntyä hänen puoleensa.


    • Rouva06

      Mä pidin kimppua koko vihkimisen ajan kädessä ja ei tuottanut ongelmia.

      • alkup.kirj.

        Tulipas sitten mieleen, että onhan niitä sellaisia kimppuja jotka tulee ranteeseen, ranneke tyyppinen siis. Ei oteta pois lainkaan.

        Kimpun kanssa on aika vaikeaa (luulisin) laittaa sulhaselle sormusta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2115
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      1239
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1181
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      786
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      716
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      695
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      219
      655
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      52
      500
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe