Ilman kaasoa

mihin kimppu?

Minulla ei ole tulevissa häissäni kaasoa eikä tulevalla puolisollani bestmania. Päätimme näin kun on pienet häät ja kirkossakin vieraita vain vajaa 20 hlöä.

Elikkäs, kun isäni saattaa minut puoleen väliin ja sulhanen on vastassa, niin mihin laitan hääkimppuni? Kuka sen ottaa kun ei ole kaasoa? Voiko sen kanssa mennä alttarille asti, ja laittaa siellä johonkin, vai mihin sen pusken? :) Annanko äidilleni sen penkkiin ennen kuin menemme alttarille vai annanko sen isälle jo siinä vaiheessa kun hän minut sinne puoleen väliin käytävää saattaa.. Ihmeellisiä asioita sitä ihminen miettiikin, mutta kun se niin vaivaa mieltä.

Kiitos asiallisista vastauksista! :)

7

1209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyppysissäsi

      Pidä kädessäsi koko ajan. Jos et nyt vallan mitään jättipuskaa ole suunnitellut, niin kyllä sitä sen verran kannattelee yhdellä kädellä, että voi toisella ottaa vastaan / pujottaa sulholle sormuksen. Harjoittele vaikka sopivan kokoisella saunavihdalla!

    • Luulisin

      Muistaisin joskus jostain lukeneeni, että jos ei ole kaasoa, niin alttarilla (siellä aitauksen sisäpuolella?) voi olla joku pöytä tai mikälie taso, jolle kimpun voi laskea vihkimisen ajaksi. En kyllä ole ihan varma.

    • asti..

      Kimpun kanssa mennään joka tapauksessa alttarille asti, vaikka kaaso olisikin.
      Pyydä suntiolta, että järjestää sinne jonkin paikan, mihin voit kimppusi laskea; ehkä vaasin tyhjänä odottamaan tms? Soita hänelle ja sovi asiasta!
      Toinen vaihtoehto on, että sovit jonkun etupenkin istujan kanssa, että tulee kimpun sinulta hakemaan ja tuo sen sitten takaisin. Olen nähnyt häitä, joissa kaaso ja bestaman eivät seiso alttarilla toimituksen aikana, vaikka ovatkin paikalla, vaan istuvat penkeissä hekin. Näin se silloinkin toimii!

    • PUSKAmorsian

      Minä annoin kukkani isille :) Ei tarvinnut asetella alttarille sitä sitten, minun onnellani se olisi löytynyt papin jalkain juuresta :D Että isille voit sen kimpun antaa... On se vähän hassuakin jos kimppu pötköttää alttarilla.......

      • riittää

        Soita suntiolle, se on enneki ratkonu tällasia ongelmia, omassa kirkossaan!
        Koristeluasioissa yms sun tarttee muitenkin kääntyä hänen puoleensa.


    • Rouva06

      Mä pidin kimppua koko vihkimisen ajan kädessä ja ei tuottanut ongelmia.

      • alkup.kirj.

        Tulipas sitten mieleen, että onhan niitä sellaisia kimppuja jotka tulee ranteeseen, ranneke tyyppinen siis. Ei oteta pois lainkaan.

        Kimpun kanssa on aika vaikeaa (luulisin) laittaa sulhaselle sormusta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      213
      4060
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe