media-assistentin koulutus

humpuukia

meidän entiseltä vuosikurssilta kaikki työttöminä tai uuteen ammattiin opiskelemassa nyt koska media-alan töitä ei ole, ja edelliseltä vuosikurssilta yksi ainoa alan työpaikassa...siis ei kannata...tosin jos olet superlahjakas ja haluat perustaa oman firman ja tehdä ensimmäiset kymmenen vuotta töitä tappiolla ennenkuin saa sen verran houkuteltua maksukykyisiä asiakkaita, että alkaa vähän kannattamaan..niin sitten voi yrittää..kyllähän sen jo terve järkikin sanoo ettei media-assareille töitä ole, mutta se järki puhui vaan liian myöhään meikällekin..tosin nyt opiskelen toista alaa ja tul. näkymät hyvät

9

1860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2. media-asssari

      Aivan samaa mieltä olen. Ei minkäänlaisia mahkuja työllistyä ja kauheaa kusetusta koko koulutus. Ja jos onnistut saamaan töitä, niin palkka on max 10e/h joten eipä kannata.

      • voi vidde

        oon itte ollu koordinoimAssa tota s-tanAN paskaa..
        ihan turhaa touhua........


      • palkka työstä

        Paljonkohan sitä palkkaa pitäisi vasta valmistuneelle maksaa, että se riittäisi? Aika vaikea kysymys.
        Työhän opitaan vasta työpaikalla. Koulunsa käynyt tietää vasta mistä on kyse. Toiaaalta ennenkuin ehtii hakemusta laittaa niin firma jo lomauttaa tai vähentää entisiäkin työntekjöitä.

        Suomessa ainakaan johtajille ei riitä, että tienaisi vaikka miljoonan.


    • ---------

      Näin on. Itselläni ei ollut aikomustakaan työllistyä media-alalta, mutta menin opiskelemaan, koska halusin miettiä vielä pari vuotta lukion jälkeen, että mitä oikeasti haluaisin tehdä. En usko, että mikään koulutus on ikinä turhaa, siitä voi saada kaikkea muita hyviä eväitä elämään, vaikka ei ihan työtä saisikaan. Opiskeluhan tällä alalla on ihan mukavaa. Nyt kuitenkin huolettaa työharjoittelupaikan saanti... lieneekö helppoa päästä edes palkattomaksi harjoittelijaksi minnekään?

      • ihme kiukuttelua

        että media-assarit taistelee töistä graafikoiden kanssa. Ei oo vaikee arvata ketkä saa ne paikat. Graafikko kun pystyy hyvinkin toimimaan freelancerina. Itse opiskelen vasta graafikoksi ja teen jatkuvasti oman alan hommia.
        Tääl aina vaan maristaan media-alan hommista. Pitäisi mielestäni ensin ottaa selvää ja sitten hakeutua koulutukseenjosta pääsee töihin.


      • Nekku11
        ihme kiukuttelua kirjoitti:

        että media-assarit taistelee töistä graafikoiden kanssa. Ei oo vaikee arvata ketkä saa ne paikat. Graafikko kun pystyy hyvinkin toimimaan freelancerina. Itse opiskelen vasta graafikoksi ja teen jatkuvasti oman alan hommia.
        Tääl aina vaan maristaan media-alan hommista. Pitäisi mielestäni ensin ottaa selvää ja sitten hakeutua koulutukseenjosta pääsee töihin.

        Media-assistentin tutkinto tuskin tuo työpaikkaa sinällään, mutta siitä on muun osaamisen ja koulutuksen kanssa hyötyä kyllä. Omasta kokemukesta voin sanoa, että nuo atk-ja viestintätaidot ovat painaneet edukseni paljon, kun olen töitä hakenut. Media-assarin koulutus on ainoa, mitä mulla viestintäalalta on. Olen kuitenkin työkokemuksen ja toisen koulutuksen kautta päässyt tekemään paljon tiedottajan duuniin rinnastettavia hommia.


      • trolliko?

        Saakohan sitä opintotukea, vaikka on korkeakoulujen tukikuut käyttänyt?


      • .........
        trolliko? kirjoitti:

        Saakohan sitä opintotukea, vaikka on korkeakoulujen tukikuut käyttänyt?

        Ammattikoulussa oleminen ei vaikuta korkeakoulujen tukikuukausiin, jos sitä meinasit.


    • Media-assistentin, audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto on nykyään kolmivuotinen. Se ei ole siksi, jotta jokaiselta alalta suoritettu ammatillinen tutkinto oikeuttaisi hakemaan jatko-opiskelemaan mihin tahansa korkeakouluun? Vaan siksi, jotta jokainen toisen asteen tutkinnon suorittanut olisi varmasti täysi-ikäinen ja valmis kortistoon. Eikä jäisi vanhempiensa helmoihin haikailemaan tulevaisuutta. Vaan siksi, jotta nostaisi tukiaisiaan ja joisi. Joisi itsensä hengiltä.

      Audiovisuaalisen viestinnän tutkinto on parempi kuin muut tutkinnot, siksi jotta tästä nuoresta tulisi analyyttisempi meihin kohdistetun viestinnän (lue propaganda) tulkitsija. Kaiken aikaa
      M-E-D-I-O-I-S-S-A
      meille kerrotaan kuinka talous tulisi joillain tavalla paremmaksi ja tulevaisuus muuttuisi joillain tavoilla paremmaksi. Se ei aina kaikilta osin voi olla näin. On sotia, tulvia ja terroria. Muista ottaa lääkkeet. Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinnon suorittanut nuori ymmärtää tämän ja yrittääkin siksi sumentaa tajuntaansa paremmin kuin muut ikätoverinsa, jotka huhkivat tehtaissa ja palvelualalla. Yms. kaljakuppiloissa.

      Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinnon suorittanut henkilö on parempi henkilö kuin muut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe