Käsissäni on pieni vati. Pohjassa lukee: II:a 72 ja R kuvio on upotettu jo polttovaiheessa (liekö termi oikea). Löysin vanhoista tavaroista. Löydänkö täältä ketään joka osaisi kertoa mitä nuo merkinnät ovat? Eikös arabian astioissa lue arabia jne.
VANHA VATI TALTEEN(KO)
Nimetön
4610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noin vähillä tiedoilla menee kyllä arvailun puolelle. Kaunokirjoitus-R voi olla Rörstrandin tehtaan merkki, II:a tarkoittaa sekunda-laatua.
..mutta kirjain R massassa tarkoittaa fajanssia. II-merkki todella tarkoittaa sekundaa, "II-laatua". Kaikkea Arabiaa ei ole merkitty tehtaanmerkillä, varsinkaan kakkoslaatua. Kyseessä on erittäin todennäköisesti Arabian vati ja tuo numero voisi olla mallinumero.
Kiitos vastauksesta. Mitäköhän minä tuolle vadille sitten teen. Olen ihan varma että niitä joku keräilee, joten laittaisin mielelläni eteenpäin. Kirppareilla en jouda käymään kuitenkaan koskaan, joten vaihtaisiin tarvittavaan määrään euroja mielummin. Osaatko sinä kertoa mitä noista pitää pyytää? Kiitos etukäteen.
Riippuu koristelusta. Jos sitä ei ole lainkaan tai on vain jokin viiva kiertämässä reunaa, niin 10€ voi olla liian paljon pyydetty. Haluttuja sarjoja ovat esim. Fasaani, Kesäkukka ja Pekka(jossa tosin on vain sininen reunaviiva, mutta itse reuna on muotoiltu "piparimaisesti". Ja nyt puhutaan siis täysin ehjästä esineestä, jos se on rikki jollain tavalla, niin eipä sillä ole oikeastaan muuta kuin mahdollinen käyttöarvo.