Onko facelift P12 merkittävästi parempi ajaa kuin alkuperäinen? -03 ihan hyvä muuten ajaa, mutta sivutuulet heittelee kuin luoja kerjäläistä ja urat heiluttelee rattia liikaa (17" Dunflopit). Täytyy vaihtaa merkkiä jos ei parempi.
Facelift parempi?
Dunflop
91774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kun vain muistaa heti vaihtaa alle kunnolliset renkaat.
Omat 17" renkaasi eivät taida ajonautinnon suhteen olla niitä parhaimpia renkaita Primeraan.
-05 mallin alustaan oli tehty jotain muutoksia ja kyllä se oli parempi ajettava. Itse olin sen verran kyllästynyt -03 uraherkkyyteen, että vaihdoin koko auton... Dunlopeilla vetely oli ihan toivotonta.
Kiitos tiedoista. Nyt on alla 2.0 Tekna ja voin vakuuttaa (kolme vuotta alkuperäisellä P12:sta 1.8 Teknalla ajaneena), että ero on suurinpiirtein sama kuin jos olisi vaihtanut Ladan Mersuun. Nyt on auto erittäin hyvä ajaa, todella hiljainen, joka suhteessa monta pykälää parempi auto. Luokkansa ehdotonta huippua.
Harmi etteivät tehneet mitään ulkonäköuudistuksia -05, auto kun on käytännössä ihan eri auto. Kaikki kohdat jotka parannusta kaipasivat on korjattu.
Oikeassa on HonestJohn :
Instead of messing with the styling Nissan has looked at the details. And just about every part of the Primera that could have been improved has been.
http://www.honestjohn.co.uk/road_tests/index.htm?id=139
sivutuulet pahemmin heitelleet vaikka tuossa lomalla pitkät siivut tuli ajeltua ja juuri 03 sportdecillä. Oikeastaan päinvastoin. Ratissa oli niin vähän hommia että melkein kyllästyi ja taukojakaan ei tarvinnut paljoa pitää. Ja ajettiin kuitenkin välillä armottomassa myrskytuulessa. Positiivinen . Pienissä nopeuksissa dunlopit kyllä vetelee urissa sitä ei käy kiistäminen..no ensi kesänä vaihtuvat.
On kuitenkin kyseenalaista verrata tuliterää autoa esim 50000 ajettuun. Tottakai se on iskareita ja muita osia myöten jämäkämpi muutenkin.
Pieniä muutoksia ajogeometriaan on tehty, mutta kokonaisuutena ottaen edeltävä p12 on laadukkaampi kokonaisuus. Uudessa faceliftissä on esiintynyt edellistä enemmän vikoja ja häiriöitä. Nissan on saanut paljon palautetta ensiasennusrenkaiden huonosta laadusta (runko ryhditön, tästä johtuu vetely) mutta ei kustannussyistä halua tehdä muutoksia tähän. Tämä kuvaa yhtiön halutonta asennetta laadunparantamiseen.
Uudessa Facelift mallissa on huomattavan paljon vähemmän vikoja. Kohennusta kaivanneet asiat on korjattu. Ne renkaat saisivat kyllä toden totta vaihta muuhun...
Ajogeometrian muutokset eivät ole pieniä, vaan joka ikinen kohta on muutettu.
P12 kun tuotiin markkinoille, niin sillä ei ilmeisesti kukaan ollut ajanut maantiellä metriäkään...niin huono se on maantiellä. Olisi pitänyt olla alusta lähtien yhtä hyvä kuin nyt.
Hohhoijaa..
Eiköhän tämä kerro automallista paljon, että "kaikki on laitettu uusiksi" alustassa ja vähän muuallakin. Huonosta kun ei saa hyvää vaikka sitä yrittääkin parannella - alkuperäinen konsepti oli fiasko ja nyt sitä yritetään kepulikonstein peitellä. Parempi olisi ollut vetää koko malli markkinoilta ja korvata se jollakin Japanin mallilla, esim. Bluebirdillä. Joka sanoo tätä "uutta mallia" hyväksi ajaa, laadukkaaksi tai sisätiloiltaan miellyttäväksi ei ole kyllä uutta autoa ajanut sitten 80-luvun puolivälin. P12 malli on huono, epäonnistunut malli, joten odotellaan ihan rauhassa P13(??)mallia johon on "ihan kaikki laitettu uusiksi". Toki tätäkin epäilen, koska Nissanissa valitettavasti näkyy sekä muotoilussa että laaduttomuudessa Rellun kädenjälki. Tänne euroopan markkinoille pukkaavat moista saastaa, Japanissa sentään tehdään vielä ihan kelpo malleja ja myös amerikoissa (Infinity) laatu on jotain aivan muuta. Nissanin kannattaisi ottaa esimerkkiä nousevasta Korean mahdista KIA:sta joka on ottanut tekniseksi esikuvakseen Toyotan. Kun tämä rajapyykki joskus henkisesti saavutetaan voidaan ajatella saavutettavan myös ns. premium-autojen laadukkuus ja loisto. Mutta tähän tuntuu olevan valitettavan pitkä matka..
Turhaa urputusta.. Nissanin laatu ei erityisemmin eroa Tojosta. Primeralla ei ole ensimmäistäkään takaisinkutsua kun taas Avensiksella useita. Lisäksi viittauksesi sisätiloihin on outo, nimittäin visiakin on ihan siedettävä verrattuna kilpailijoihin ja parempitasoisen sisustan saa Acentana tai Tekna varustuksen mukana. Tuntuu siltä että Jyräys vertaa Visiaa kilpailijoiden paremmin varusteltuihin ja huomattavasti kalliimmin varustettuihin autoihin. Onko nyt niin että 1.6 Visia pitäisi lyödä laudalta 2.0 Comfortline Passat tai 1.8 Trend X Mondeo?
Ajoin juuri kaikki kilpailijat Avensis 1.6 (surkea ohjaus, nitinää) Madza 6 helvetillinen ajomelu, surkea varustus, Mondeo, lisävarustehinnasto, takuu.
Mondeo oli parempi ajettava, muissa ei ollut mitään merkittävää eroa ja Primera meneekin jämäkämmin kuin Ave tai 6.
"Primeralla ei ole ensimmäistäkään takaisinkutsua kun taas Avensiksella useita.."
Näinhän sitä pitääkin toimia. Jos Nissan olisi toiminut vastuullisesti se olisi kutsunut kaikki myydyt autot takaisin ainakin 1) renkaiden vaihtoon 2) monitoimiratin ongelmien korjaukseen ... ja mitä niitä tyyppivikoja nyt olikaan.
Tuossa autojen vertaamisessa olet oikeassa, ei ole reilua verrata Primua suoraan jonkinverran kalliimpiin autoihin, mutta todettakoon että tässä hintaluokassa saa nimenomaan laadukkaan, toimivan ja miellyttävän ajoneuvon, mutta tällöin joutuu tinkimään auton koosta. Olen P12:n kokeneena kuitenkin sitä mieltä, että sijoitan saman summan mieluummin laadukkaaseen tuotteeseen kuin sellaiseen, jota pitää kokoajan korjata tai harmitella. Eli hinta/laatusuhde mielestäni mättää P12 mallissa, ei hinta/tilasuhde joka on hyvä, jollei jopa erinomainen. Mutta nämä ovat kaksi täysin eri asiaa.