eli nyt tarvitaan suuntaa antava silti realistinen matka budjetti 2 aikuiselle, yhdelle 2v lapselle.
2 viikkoa thaimaan phuketissa tarkoitus olla, ei ihmeempiä retkiä ole tiedossa.
jonkin verran ostoksia, ei teetettäviä vaatteita tms. tavallisia vaatteita kojuista ym.
phuketin eläintarhassa ainakin käydään ja lähimaastot, lepoa vaan. hotellissa aamupala, kaikki muu itse ostettava.
minä en juo (olen raskaana) ja mies muutaman ottaa päivässä.
KYSYMYS KUULUUKIN: paljonko tarvitaan rahaa mukaan 2 viikoksi?
onko 800e liian iso/pieni???
2 viikkoa thaimaan phuketissa tarkoitus olla, ei ihmeempiä retkiä ole tiedossa.
jonkin verran ostoksia, ei teetettäviä vaatteita tms. tavallisia vaatteita kojuista ym.
phuketin eläintarhassa ainakin käydään ja lähimaastot, lepoa vaan. hotellissa aamupala, kaikki muu itse ostettava.
minä en juo (olen raskaana) ja mies muutaman ottaa päivässä.
KYSYMYS KUULUUKIN: paljonko tarvitaan rahaa mukaan 2 viikoksi?
onko 800e liian iso/pieni???
Vastaukset 34
Vanhimmat
ehkä n.1500e on joku lähtökohta jos lomalle on menossa?itselläni menee n.800e yksin parissa viikossa toki pinemmälläkin budjetilla voi pärjätä,mutta kun kauas menee pitää huomioida liukumat.
itselläni tuosta 800e jäisikin vielä jotain. aamiainen hotellilla ilmainen. (en ole käynyt phuketissa)joten arviot ehkä ylä kanttiin. kaksi ruokaa per päivä ravintoloissa ei katu keittiöissä(niissä halvempaa) a 400b. (katukeittiön keitto ja vesi 20b) taksimaksut 200b per päivä.rantatuolivuokra kahdelta 50b päivä simpukat ja rantajuomat 400 per päivä sisään pääsyt 1000b päivä.olut tai megonk kola baareissa 50-100b paukku/pullo. lopputulos on SIIS huomattavasti yläkanttiin. huomaa sis.pääsyt ja ruoka. lapsi tulee helposti mukaan tähän laskuun käytin kertoimena 46 joka voi vähän heilua(ei paljo)summa oli siis euroissa,668e 15 päivälle.eikä yhtä paljon joka päivä mene että kivasti voit ostella vaik tuliaisia. hyvää lomaa
eli 1000e riittää AIVAN varmasti matkalle, saadaan ostettua tuliaisia jne.
kiitos paljon :)
eihän sitä suomessakaan menisi rahaa jos hakisi pelastusarmeijalta safkat ja lasolia joisi.johon sun mekongis on verrattavissa..ja ne katukeittiöt voit työntää sun... jos et halua lomaasi viettää sairaalassa ,syö kunnon paikoissa ,ei maksa kun 2-5e annos..
n.150e päivä rupee olee realistinen summa
mitäs se äitskän pikku nenäkaivuri siellä murisee. sulta menee rahaa just niin paljon kun äiti sitä antaa. kulinaari kokemushan tuokin on, että syö joka päivä thaimaalaisessa mac donaltsissa. toiset vain haluavat maistaa noin kaukana jotain muutakin kuin niitä ihania ranskalaisia perunoita. eikä sun tarvi juoda megoo, siinähän oli vain hintatietoo. ja mun puolestani voit täällä suomessa hakea sen keittos pelastusarmeijalta. erikoinen vertaus. enkä ihmettele päivä pudjettisi kokoakaan. se kusetettavuus aste nousee ulkonäön perusteella.etkä voi kovin järkevältä kyllä näyttääkkään.
Jos ette sen kummemmin aio reissata kuin lähitienoolla, oman matkaamisen kokemuksella voisin arvioida että on ihan riittävä. Tosin itsellä ei ole lasta (mutta tuskin lapsi sen kummemmin lisäkustannuksia tuo), enkä tiedä kuinka paljon ottavat sisäänpääsymaksuista esim. tuolla eläintarhassa... Mutta koska teillä on jo aamupalatkin maksettu, niin ette te siellä pulaan joudu 800 erkillä.
Ja jos on Visa tai Master Card, niin varuuks mukaan niin ei ainakaan tarvi jännätä.
ajattelin hakea visan ennen matkaa niin voi sillä maksaa jos ihan hätä tulee.. mitä epäilen :)
Mun mielestä visa on tosi kätevä matkalla, ei tarvitse vaihdella rahoja, useimmissa paikoissa voi visalla maksaa. Rahaa voi nostaa tarpeen mukaan:
Vaihda jo Suomessa pikku matkakassa, niin ei tarvi heti lentokentällä lähteä lasten kanssa jonottelemaan rahanvaihtopisteisiin. Voitte katsella kaikessa rauhassa ympärillenne kun muut touhottavat. Vaihda niin paljon (n. 1000-2000B) , että pärjäätte reilusti ensimmäiseen aamuun, eli sen verran kun juomiin ja sen sellaiseen menee. Vähemmän stressiä alussa!
ehdottomasti, varmaan vähän enemmänkin.. :)
Kyllä, 800 euroa on liian vähän. Laita 1600 niin sillä selviää ilman jatkuvaa itkemistä, ettei mammalla ole varaa ostaa lapselleen jäätelöä. Lapset ovat mukavia, mutta rasittavia lentokoneessa kun ei ole käytöstapoja opetettu ja sääntöjä, että tervetuloa ihmismäiseen käytökseen vaan sinunkin kullanmuruillesi.
Ei lapsia pitkille hermoja rassaaville lennoille ellei ole työmatkan takia pakko. Tein tämän koneessa tiettäväksi eläimen omistajille, mutta eipä vaan tuntunut menevän perille. Syy on siis kasvatajissa viime kädessä, ei niinkään lapsessa. Rajat kun laitta niin lapsi mukautuu niihin, se on aikuisen tehtävä laittaa rajat lapselleen.
kyllä meidän kullanmuru osaa käyttäytyä jos vaan tahtoo ja jaksaa.
sinunlaisten valittajien takia jopa lento voi mennä per.seelleen.
annetaan kaikkien kukkien kukkia, jopa lomamatkalla. kiitos :)
Kellähän tässä on käytöstavat hukassa!!! Hää ihmettelen...
Ei ainakaan kysyjällä ja hän on vastannut asiallisesti saamiinsa palautteisiin.
Toivottavasti en kohtaa sinunlaisiasi lomallani Thaimaassa minullakin on lapsia peräti kaksi mukana ja pieniä ja nyt jo niillä paremmat käytöstavat kuin sinulla Arvokas M.
virallinen kurssi 1000e =noin 48000 bath mutta mää vaihdoin siellä pimeällä kujalla 1000e =70000bath
mä en pimeille kujille lähde, ihan rahanvaihto pisteeseen menen tai nostan visalla automaatista rahaa ;)
isi joka kirjoittaa
miksi isiksi luulet, kai äitikin saa kirjoittaa "rumasti" tyhjänpäiväisille vastaajille ;)
ei aikoinaan käyttänyt moista kieltä edes tyhjänpäiväisissä asioissa. Kuvottavaa.
Asiat voi sanoa sivistyneestikin.
Luin tämän ketjun vastaukset läpi ja totesin, että haarukka oli n. 800-1500 bathia/hlö. Kerroit vähän itsestäsi. Ensinnäkin Thaimaa on todella halpa maa ja elämiseen, eli ruokaan kuluu rahaa todella vähän. 10 eurolla varmasti teidän perhe syö hyvin ja halvemmallakin. Minä matkustan mieheni kanssa, ja teetämme paljon vaatteita Thaimaassa. Räätälin laskumme on ollut luokkaa 200-300 euroa/hlö. Olen varannut yleensä rahaa mukaan 1.500 euroa(per henki) ja todennut, että eahaa on jäljellä paluumatkalla vielä n. 500-600 euroa. Mutta rahankäyttö ja kulutus on täysin henkilökohtaista. On aika vaikea arvioida kenenkään kulutusta, koska me ihmiset käytämme rahamme ihan eri asioihin. Uskoisin kuitenkin, että tuo 800€/hlö riittää varsinkin, kun alkoholiin ei kulu rahaa. Jos teillä on visa, on se hyvä varakortti, jos rahat loppuu.
tarkoitin kokomatkaa varten kaikilta että menisi tuo 800e. en siis yhdeltä aikuiselta :/
kannattaa varata 100€ päivä. ei rupea harmittamaan jos haluaa vaikka vuokrata vesijetin tai lähteä kalastus tai sukellus reissuille! voihan sieltä loput tuoda takaisin!
No huh huh...... Laskepa mitä tuo tekee 3-henkiseltä perheeltä kahdessa viikossa! Ei kuule lapsiperheillä ole välttämättä tommosia summia pistää palamaan!
Meillä meni mieheni kanssa kolmen viikon matkalla yhteensä 800e, mutta kiersimme ympäri maata ja saaria, joten matkakuluista tuli se suurin summa. Jos oltais oltu vain yhdessä/muutamassa paikassa ja pelkästään mantereella, oltais säästytty yli puolet halvemmalla. Tuossa 800eurossa on myös ruoka- ja majoituskulut.
Joten nimim. "äiti ja lapsi", olkaa huoleti, kyllä teidän matkakassa riittää. Thaimaassa on helppo elää oman budjetin mukaan. Kyllähän sitä rahaa saa menemään kun pistää menemään! Mutta teille toivotan oikein antoisaa ja mukavaa matkaa! :)
...pahoittelen, nimimerkkisihän on "lapsi ja perhe".....
Blondi täällä kirjoittelee vielä ihan aamu-unisena.... ;)
ps. ja kun palaatte matkaltanne, niin olisi mukava kuulla kuinka teidän reissu meni!
kiitos asiallisesta viestistä.
uskoisin siis että 1000e maksimissaan riittää, loputhan saa kotosuomeen takaisin ;)
ja eiköhän matkasta tule ihana :)
Jos otat hätävaraksi Visa tai MasterCardin mukaan matkalle ja joudut sitä käyttämään, kannattaa nostaa automaatista kerralla isompi summa rahaa, sillä nostaminen maksaa lähes 3€ per nostokerta.... itselläni nostokertoja kertyi loman aikana 18 .... joten tuli rahannostolle turhaa hintaa.
Kahdelta aikuiselta Krabilla 2:ssa viikossa meni yhteensä n. 1400€. Pari retkeä tehtiin, vuokrattiin pikkubussi ja opas koko päiväksi kahden muun pariskunnan kanssa sekä kokopäiväksi pitkähäntävene saarille. Ostoksia ei tehty älyttömästi eikä myöskään bailattu. Kerran päivässä syötiin ravintoloissa ja juotiin muutama olut/viiniä, muutaman kerran drinksut baarissa.
Joulukuussa lähdemme koko perhe Phuketiin, lapset 12 ja 13 vuotiaita. Rahaa varaamme mukaan yhteensä n. 3000€.
helpoin tapa on,että kerrot ton 800. 47 ja jaat 15 saat 2500b ehkä vähän yli. toi raha aamulla mukaan ja sit sen mukaan mennäänjoka päivä. se ei ees mene jää seuraavalle päivälle ns. hyviä
oli varattuna 100 e/pvä.
sillä ostettiin jalkahoitoa, hierontaa, syötiin parhaimmissa ravintoloissa hyvät illalliset.
ostettiin tuliaisia (ei olla krääsänkeräilijöitä), käytiin retkillä.
siis kaksi aikuista.
tosin ei ostettu tyttöjä sen enempää kuin poikiakaan eikä ryypätty.
olen sitä mieltä, että budjettisi riittää, mutta retkirahaa varaisin lisää jos kaksi viikkoa olette niin varmaan pelkkä löhöily kyllästyttää.
tuon ikäisen lapsen eläminen siellä tuskin maksaa paljon mitään.
lomalla, herää nyt jo,kyllä se 100euroa rittää,
jos kuivin suin on ,mutta jos meinaa tissutella niin 50 kymppii/päivä lisää heti matkakassaan.
juomat maksaa saman verran kun ruokakin..
1 juoma = 1 ruoka..
Kaksi reissua tehty Phuketiin,kaksi teini-ikäistä tyttöä ja vanhemmat.Kahdessa viikossa kului n.2000,ei säästetty missään,syötiin kalliimmissakin ravintoloissa,otettiin drinkkejä,tytöt shoppaili työkseen,käytiin eläntarha,Bondin saari,Phuket Town,norsusafari,taksilla ajeltiin ympäriinsä harva se päivä.Rannalla joka päivä neljälle paikat ja ruoat,juomat.Eli VARMASTI pärjäätte tonnilla hyvin!Antoisaa matkaa ja se tuskin jää teidän viimeiseksi!
5000 euroa ja 4 viikko 2aik, 2 lasta,kylläkin hotellit sisältyy tohon myös.ei oltu pakettimatkoilla..
Kylläpä ihmisillä on varaa (ja halua) tuhlata! Vietin talvella 11 päivää Thaimaassa, joista kolme Bangkokissa ja 7 Cha-amissa, mukana mies ja kolme shoppailuikäistä lasta. Meidän perhe kulutti noin 1200 euroa, miohin sisältyi myös ostokset - kuudet kengät ja yhdet paikalliseen hintatasoon nähden arvokkaat buutsit, merkkivaatteita Bangkokista (mm. jakkupuku) ja kolmisenkymmentä laadukkaaksi osoittautunutta t-paitaa ja muuta kesävaatetta sekä thai-silkkituotteita ja huiveja. Useamman ruokalajin (thai- ja pihviruokaa) illallinen juomineen (lapsille limsat ja aikuisille pari olutta per pää) maksoi aina alle 20 euroa. Päivällä söimme kevyemmin, mutta lapset kittasivat jäätelöä ja limsaa, silti 50 euroa päivässä riitti koko porukalle hyvin. Retket ovat kalliita, joten niihin pitää varata 100-300 euroa. Vararahastoon toinen samanmoinen ja lisäksi Visa-kortti, niin pärjäätte viikon tonnilla. En ymmärrä, mihin Thaimaassa saa parissa viikossa kulumaan kolme tonnia (jos ei ryyppää ja vietä huonoa elämää)! Taksilla kulkeminenkin on halpaa.
Usko minua, olen matkustellut perheen kanssa kohta kymmenen vuotta eri puolilla maailmaa. Välimerellä ja Kanarian saarilla rahaa palaa toiseen malliin kuin Aasian rantalomakohteissa tai vaikkapa Brasiliassa.
elikkä kun 1000e varaamme matkamme niin selviämme hyvin matkasta,saamme syödä. mies juoda muutaman ja oleskella vaan. viettää siis pientenlasten perheen lomaa ;)
kiitos kaikille vastanneilletosi paljon. ja antoisaa matkaa kaikille menijöille.
Olemme käyneet 3 kertaa perheen kanssa Phuketissa ja lähdössä jälleen Helmikuussa. En kyllä uskoe että pärjäätte tonnilla. Näissä turistipaikoissa hinnat ovat korkeammat kun muualla Thaimaassa ja kyllä meillä ainakin meni jo illalliseen joka ilta sellainen 40-50 Eur (siis 2 aik ja 8 vuotias. Jos söisi yksinkertaissa thaimaalaisissa muovituoli baareissa pärjäisi varmaan 10 eurolla mutta meitä ei se ole oikein houkutellut. On nämä hygienia asiat aina kuitenkin lapsen kanssa etusijalla. Retket ovat mukavia mutta itseasiassa aika kalliita. Helposti menee 100 e jos perhe lähtee päiväretkelle. Eikä ostoksetkaan mielestäni nyt mitään niin halpoja ole. Riippuu tietysti mitä ostaa. T-paitoja ja muuta roinaa saa tietysti halvalla mutta kuka niitä sitten oikeasti kotona käytää ?? jos menee esim. Phuket Festival ostoskeskukseen ostoksille hinnat ovat jo ihan muuta mutta niin on tavarakin.
Kävimme muuten viimme matkalla tuolla Phuket Zoossa enkä missään tapauksessa suosittele sitä. Aivan kauhea paikka. Ränsistynyt ja likainen. Järkyttävää eläinrääkkäystä. Sisäänpääsy muuten 10 eur aikuinen.
Meillä on aina mennyt ainakin 2 tuhatta eikä kyllä olla kauheasti törsätty.