LEPAKOITA VÄLIKATOSSA

maalle muuttanut

Hei!
Olemme muuttaneet ihanaan vanhaan hirsitaloon,mutta aina iltaisin lepakot pitävät ääntä yläkerran katossa. Niiden täytyy olla siis välikatossa. Tiedän,että ne ovat rauhoitetuja,mutta ongelma on siinä,että mistä tiedän,että ne ovat siirtyneet elokuussa muualle talvehtimaan? Voisimme tilkitä kaikki mahdolliset kolot niiden poissaollessa! Tiedänkö siitä jos ei konsertti enään alakaan hämärän aikoihin?

3

2889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannert

      Paikalliselta ympäristökeskukselta kannattaa kysyä asiasta. Heiltä saa ns. Virallisen mielipiteen. Jos haluaa varmuutta, että nahkasiivet talvehtivat muualla, kannattaa väsätä lepakonpönttöjä. Paikan pitää olla sellainen, että se pysyy lämpimänä talvellakin. Samoin kannattaa varmistaa, että lähellä on aukeaa maastoa. Lepakot kun eivät juurikaan välitä pöpeliköstä.

    • ei_luteita!

      Sinuna hankkiutuisin välikaton asukeista pikaisesti eroon! Lepakot kantavat mukanaan muun muassa lutikoita, jotka voivat siirtyä lepakoista sisätiloihin ja olla varsinainen riesa! Siis varmistakaa että sisäkattonne on lepakko vapaa ja pitäkää se sellaisena, vältytte harmilta!

      • Do cats eat bats?

        Mitenkäs muuten saa lepakot pois kellotornista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe