7kk:n päikkärit

Kuinka monet päikkärit muut 7kk:n ikäiset vaavelit nukkuu? Täällä melkein vaaditaan ne kolmet vaikka kahdilla olen yrittänyt selvitä sillä muuten meillä herätään kello 5.00 kukkumaan kun päivällä nukutaan niin paljon. Pystyykö vauvaa helposti totuttamaan harvempiin päikkäreihin että yöuni pitenisi vai annako pojan nukkua päivällä enemmän ja yöllä vähemmän?
5523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Me herätään kans viiden maissa ja päikkäreitä poika nukkuu kolmet, jos auto kyytejä ei lasketa mukaan jolloin hän simahtaa joka kerta.
Taitaa tuo touhuaminen viedä niin paljon energiaa että vähemmällä ei selviä, muuttuu vain kiukkuiseksi jos ei välillä laiteta levolle.

Äänestä

meilä poika nukkuu joskus kahdet ja joskus kolmet päikkärit. herää siinä 7-8 aikaan ja on pari tuntía valveillä ja nukkuu pari tuntia. toiset ottaa päivällä tai iltapäivällä. tänään ei oo nukkunut kuin kaksi kertaa ja nyt pientä kitinää pitää koko ajan, mutta ei näytä väsyneeltä.. laittaa yö unille 21- 23, joskus saattaa mennä 24 asti..

Äänestä

Meillä poika nukkuu yöllä 22-08 ja päivällä kolmet päikkärit. Tosin on keskonen, että varmaan sillä nukkumisella "kirii muita kiinni".

Äänestä
  • Meillä tyttö 8kk nukkuu edelleen yleensä 2-3 unet. Yöllä 20-07

    Äänestä

nukutaan niin hyvin, että unelmoin moisesta. Meillä nukkuu max 1/2 - 2 tuntia päikkäreitä, herää pienimpäänkin risahdukseen vaikka ei ole opetettu siihen. Jos 10 minuuttia ehtii nukkua, ei nuku enää. Yöt nukkuu kyllä, 7-9 asti aamulla, mutta nukkuun saa toisinaa vasta 23:30 ja jos aikasemmin menee, nousee 22 jälkeen leikkiin 2 asti yöllä. Hetkeäkää ei viihdy yksin ja vaatii actionia koko ajan, niin äitiparka helisemässä, kun raskii kyllä huutaa, jos ei mene asiat mieliksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tellu80 kirjoitti:

Kuinka monet päikkärit muut 7kk:n ikäiset vaavelit nukkuu? Täällä melkein vaaditaan ne kolmet vaikka kahdilla olen yrittänyt selvitä sillä muuten meillä herätään kello 5.00 kukkumaan kun päivällä nukutaan niin paljon. Pystyykö vauvaa helposti totuttamaan harvempiin päikkäreihin että yöuni pitenisi vai annako pojan nukkua päivällä enemmän ja yöllä vähemmän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu