GERUBEISTA

Nimetön......

Joskus piänenä näin Gerubin sängyn viäressä. Se leijui ilmassa muistaakseni paikallaan ja lohdutti jotain. Taisin olla silloin sairaana tai pelkäsin jotain, en tarkalleen nyt muista, mutta sellainen niinkun pieni lapsi, jolla oli siivet.

5

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cyberanimal

      eli tarkoitat varmaan cupidoja tai lapsienkeleitä, sillä kerubeilla on ihmisen muoto, mutta kullakin on neljät kasvot, ja kullakin neljä siipeä... Niiden kasvot ovat kuin ihmisen kasvot, mutta oikealla puolella on leijonan kasvot ja vasemmalla härän ja vielä niillä on kotkan kasvot... Kullakin olennolla on kaksi siipeä ylhäällä levällään, niin että ne koskettivat toistensa siipiä, ja kahdella muulla siivellä ne peittävät vartalonsa. Kerubi on Raamatussa ennen kaikkea pyhien paikkojen vartija ja Jumalan ilmestymisen ja läsnäolon vertauskuva.

      Sitten taas noihin lapsienkeleihin, äitinikin kertoi joskus nähneensä niitä meidän kotona leikkimässä. En tiedä mitä ne ovat, mutta uskoisin että hyvää tuovia olentoja kuitenkin.

      • Nimetön,,,,,.

        se sitten oli. Joskus jossakin dokumentissa taidettiin väittää lapsen näköisiä enkeleitä kerubeiksi, mutta saatan muistaa väärin, no kuitenkin se oli sellainen pieni lapsen näköinen enkeli, se jonka näin.


    • Merkawa

      Kerubit eivät ole pikkulapsia. Kerubit ovat peljättäviä, mahtavia enkelinkaltaisia olentoja, jotka eivät jätä palveluspaikkaansa Jumalan luona. He eivät ole lohduttajia:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kerubi

    • Liiton arkki

      Kerubien nykyhahmo luotu parisataa vuotta sitten ja sitä ennen niiden kuvaukset eivät vastanneet mitenkään pienen lapsen hahmoa millä vain pari siipiä. Oli myös kuusisiipisiä enkeleitä jotka tunnettiin paremmin serafeina. Vain nämä serafit suoraa kuulivat Jumalan sanan ja välittivät sen eteenpäin. Arkkienkelit olivat kolmantena enkelten hierarkiassa ja rivienkelit neljäntenä.

    • Pulsar

      Juu,mieli luo kaikkea kivaa,varokaa mitä opittekin,sillä kaikella on vaikutuksensa.
      *Vaikka olisin Enkelin kaltainen,mutta ei minussa 'rakkautta'olisi,niin olisin vain kuin kilisevä kulkunen,tyhjä vaskikello,mitä se hyödyttäisi 'Kuolematonta'itseäni.*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe