GERUBEISTA

Nimetön......

Joskus piänenä näin Gerubin sängyn viäressä. Se leijui ilmassa muistaakseni paikallaan ja lohdutti jotain. Taisin olla silloin sairaana tai pelkäsin jotain, en tarkalleen nyt muista, mutta sellainen niinkun pieni lapsi, jolla oli siivet.

5

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cyberanimal

      eli tarkoitat varmaan cupidoja tai lapsienkeleitä, sillä kerubeilla on ihmisen muoto, mutta kullakin on neljät kasvot, ja kullakin neljä siipeä... Niiden kasvot ovat kuin ihmisen kasvot, mutta oikealla puolella on leijonan kasvot ja vasemmalla härän ja vielä niillä on kotkan kasvot... Kullakin olennolla on kaksi siipeä ylhäällä levällään, niin että ne koskettivat toistensa siipiä, ja kahdella muulla siivellä ne peittävät vartalonsa. Kerubi on Raamatussa ennen kaikkea pyhien paikkojen vartija ja Jumalan ilmestymisen ja läsnäolon vertauskuva.

      Sitten taas noihin lapsienkeleihin, äitinikin kertoi joskus nähneensä niitä meidän kotona leikkimässä. En tiedä mitä ne ovat, mutta uskoisin että hyvää tuovia olentoja kuitenkin.

      • Nimetön,,,,,.

        se sitten oli. Joskus jossakin dokumentissa taidettiin väittää lapsen näköisiä enkeleitä kerubeiksi, mutta saatan muistaa väärin, no kuitenkin se oli sellainen pieni lapsen näköinen enkeli, se jonka näin.


    • Merkawa

      Kerubit eivät ole pikkulapsia. Kerubit ovat peljättäviä, mahtavia enkelinkaltaisia olentoja, jotka eivät jätä palveluspaikkaansa Jumalan luona. He eivät ole lohduttajia:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kerubi

    • Liiton arkki

      Kerubien nykyhahmo luotu parisataa vuotta sitten ja sitä ennen niiden kuvaukset eivät vastanneet mitenkään pienen lapsen hahmoa millä vain pari siipiä. Oli myös kuusisiipisiä enkeleitä jotka tunnettiin paremmin serafeina. Vain nämä serafit suoraa kuulivat Jumalan sanan ja välittivät sen eteenpäin. Arkkienkelit olivat kolmantena enkelten hierarkiassa ja rivienkelit neljäntenä.

    • Pulsar

      Juu,mieli luo kaikkea kivaa,varokaa mitä opittekin,sillä kaikella on vaikutuksensa.
      *Vaikka olisin Enkelin kaltainen,mutta ei minussa 'rakkautta'olisi,niin olisin vain kuin kilisevä kulkunen,tyhjä vaskikello,mitä se hyödyttäisi 'Kuolematonta'itseäni.*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe