Siemens kuivausrumpu temppuilee

Siemens siwatherm 7400 ilmoittaa puhdista nukkasihti
noin 10 min välein,nukkasihti ja ilmanjäähdytin on puhdistettu.Olisikohan lämpötila-anturi rikki ja kuinkakohan vaikea se olisi itse vaihtaa?
22825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on ollut samassa koneessa samanlainen vika. Silloin huomasin että olin pessyt ilmajäähdyttimen aina huolella vain pitkittäissuunnassa eli siinä suunnassa missä on isommat aukot. Poikittaissuunnassa olevat paljon pienemmät aukot olivat aivan tukossa. Kun sain ne pestyä suihkuttamalla auki niin laite pelasi taas paremmin. Puhdistelin samalla ilman kierto reittiä muutenkin kun sinne oli kertynyt vaatenukkaa, mutta luulisin että juuri tuo ilmajäähdytin oli ratkaiseva. Laite oli ollut silloin käytössä viitisen vuotta. Käyttö ollut kohtuullisen reipasta (5 henkinen perhe, 3 alle 8 vuotiasta).

Joskus olen myös puhdistanut etikalla kosteusanturin, mutta se tuskin vaikuttaa tähän ongelmaan.

Äänestä

Hei,kuivausrumpu lakkasi toimimasta(ei käynnisty),10 v vanha,löytyykö mistään käyttöohjetta,josta selviää onko koneella bvikakoodisysteemiä yms.olisiko lämpörele hajonnut.SIEMENS SIVUILTA EI LÖYTYNYT TÄLLE OHJETTA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peukalo keskellä :-) kirjoitti:

Siemens siwatherm 7400 ilmoittaa puhdista nukkasihti
noin 10 min välein,nukkasihti ja ilmanjäähdytin on puhdistettu.Olisikohan lämpötila-anturi rikki ja kuinkakohan vaikea se olisi itse vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu