Eli millon pupuilette, kun olette tikuttanet oviksen? Onko oikea ajankohta samana iltana, vai vasta seuraavana? Ihmettelen vain, koska muistaakseni inseminaatiossa pitää mennä toimenpiteeseen SINÄ aamuna kun tikuttaa oviksen, kun taas testeissä lukee, että paras ajankohta olisi 24-48tuntia plussauksesta.
Vastaukset 18
- asioista oikeilla nimillä
mutta mitä talkoittaa pupuileminen? Vai onko te joku aikuitten juttu, kun en ole kotkaan kuullut?
- yhdyntää
eli tuossahan nuo lyhyesti ja ytimekkäästi ;)
- ittellet
ja annetaan tuo puhevikasi anteeksi, mutta olisitko tyytyväinen jos kysymys olisi muotoiltu näin: "milloin harrastatte yhdyntää, kun olette tikuttaneet ovulaation?"
.....kaikenlaisia pilkunviilaajia tähänkin maailmaan mahtuu.....Ja kyllä, se on joku aikuisten juttu. - Aikuinen nainen
ittellet kirjoitti:
ja annetaan tuo puhevikasi anteeksi, mutta olisitko tyytyväinen jos kysymys olisi muotoiltu näin: "milloin harrastatte yhdyntää, kun olette tikuttaneet ovulaation?"
.....kaikenlaisia pilkunviilaajia tähänkin maailmaan mahtuu.....Ja kyllä, se on joku aikuisten juttu.Minunkin mielestäni kummallista sanankäyttöä. Pupuilette??!! Huh. Enpä ole tuollaistaakan lapsellisuutta ennen aikuisen suusta kuullut..
Rakastelette, olette yhdynnässä, harrastatte seksiä.. tässä ihan suomalaisia normaaleja sanontoja naimisesta. - muita palstoja
Aikuinen nainen kirjoitti:
Minunkin mielestäni kummallista sanankäyttöä. Pupuilette??!! Huh. Enpä ole tuollaistaakan lapsellisuutta ennen aikuisen suusta kuullut..
Rakastelette, olette yhdynnässä, harrastatte seksiä.. tässä ihan suomalaisia normaaleja sanontoja naimisesta.kyllä tuo pupuilu on ihan yleinen nimitys seksille/yhdynnälle, yhtälailla kun on "jumppa" "treeni" ym., mitä tälläkin palstalla käytetään. Pupuilua käytetään varsin monella vauvakuumepalstalla joten on turha puuttua sananvalintaan.
Itse kysymykseen, niin minun mielestä paras ajankohta seksille on juuri tuo seuraava päivä kun on saanut ovulaatiotestissä positiivisen. Näin siksi, koska ovulaatiotestit näyttävät positiivista jo ennen kun ovulaatio tapahtuu. Toisaalta, siittiöt elävät muutaman päivän, joten ei siitä ainakaan haittaa ole, jos samanakin päivänä peuhaa. - nimenomaan
muita palstoja kirjoitti:
kyllä tuo pupuilu on ihan yleinen nimitys seksille/yhdynnälle, yhtälailla kun on "jumppa" "treeni" ym., mitä tälläkin palstalla käytetään. Pupuilua käytetään varsin monella vauvakuumepalstalla joten on turha puuttua sananvalintaan.
Itse kysymykseen, niin minun mielestä paras ajankohta seksille on juuri tuo seuraava päivä kun on saanut ovulaatiotestissä positiivisen. Näin siksi, koska ovulaatiotestit näyttävät positiivista jo ennen kun ovulaatio tapahtuu. Toisaalta, siittiöt elävät muutaman päivän, joten ei siitä ainakaan haittaa ole, jos samanakin päivänä peuhaa.vauvakuumepalstalla käytetään tällaisia ilmaisuja. Muualla en ole moiseen sanaan törmännyt. Ei kai lapset tätä palstaa lue vai tekeekö vauvakuume naisista jotenkin kummallisia kun pitää puhua kuin pienelle lapselle.
'
Tätä palstaa kun lukee, niin "oviksen tikutuksen" jälkeen todella seksiä harrastetaan kanimaiseen tahtiin, sekö sitä pupuilua sitten onkin?
No, tästähän tulee tietty sanomista, mutta itsänikin tuo pupuilu aina hymyilyttää. Eikö aikuiset voi keskustella ihan kuin aikuiselle keskustellaan. - sivusta seuraaja
Aikuinen nainen kirjoitti:
Minunkin mielestäni kummallista sanankäyttöä. Pupuilette??!! Huh. Enpä ole tuollaistaakan lapsellisuutta ennen aikuisen suusta kuullut..
Rakastelette, olette yhdynnässä, harrastatte seksiä.. tässä ihan suomalaisia normaaleja sanontoja naimisesta.kaikenlaisia pilkunviilajia..
miten voit arvostella jonkin lapselliseksi pelkkien sanojen takia? pinnalliseksi voisi sinua kutsua.
kylläpä sitä ollaan niin aikuisia,nosti ihan savun päästä kun tuota luki.
- alk.p
oho, enpä ois uskonu, että joku saa harmaita hiuksia yhdestä sanasta =( Harmi, ja minä kun luulin, että sananvalinta on varsin yleinen...ainakin näillä palstoilla. Eipä ole muualla tullut tämmöstä vastaanottoa, joten parempi lienee pysytellä muualla kun asiallista vastausta ei täältä saa. Kaikkea hyvää teille.
- noista ihmeen
pilkun NUSSIOISTA! Jokainen kai saa kutsua seksiä millä tavalla haluaa, mitä väliä? Joillakin vaan on pipo liian kireellä, minkäs teet =)
Mä ainakin JÖRNIN mun hellun kanssa, välillä SEKSTAILLAAN ja sitten taas RAKASTELLAAN,ei väliä sanalla, yhtä ja samaa hommaahan se on, sama miksi sitä kutsuu...
Jatkahan vaan kirjottelua tänne, useimmiten täällä kuitenkin saa ihan fiksuja vastauksia ja kovin hyödyllisiäkin! =)
- ..............................
Hei.
Tikutan tässä lähipäivinä vasta ekaa kertaa, mutta aion/aiomme pupuilla (sekstailla, rakastella miten ikinä kukin sen ilmaiseekaan)etenkin sinä päivänä, kun ovisviiva on tullut näkyviin ja parina päivänä sen jälkeen, mutta varmaan jo sitä ennenkin...ompahan paremmat mahdollisuudet tärpätä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - ... ja pilkku jälleen syyni...
Heippa alkuperäinen kirjoittaja ja muut!
Joo, todella, pilkkua viilataan. Ite taas oon ihmetellyt tota "seksin harrastamista". Onko se mulle joku harrastus vai? Kyllä lapsentekopuuhat saa pehmittää pään, miehilläkin! Pupuillaan vaan rohkeasti, "harrastakoon" vakavikot seksiä vakavissaan! :-)- kakaruus
Mitäs pikkupupuja täällä oikein liikkuu? Kannattaisko vähän kasvaa ennen kun alkaa hankkia lapsia- odottaa ainakin että pääsee siitä pupuvaiheesta yli..
- ihan suoraansanottuna
kakaruus kirjoitti:
Mitäs pikkupupuja täällä oikein liikkuu? Kannattaisko vähän kasvaa ennen kun alkaa hankkia lapsia- odottaa ainakin että pääsee siitä pupuvaiheesta yli..
PORUKKA tahalleen VITTUILEE... ovat niin katkeria ihmisiä.. Menee kai oma elämä ihan perseelleen...
- Lydia
kakaruus kirjoitti:
Mitäs pikkupupuja täällä oikein liikkuu? Kannattaisko vähän kasvaa ennen kun alkaa hankkia lapsia- odottaa ainakin että pääsee siitä pupuvaiheesta yli..
Ihan samaa ajattelin. Tuo on ehkä lapsellisinta mitä olen aikuisten palstoilta lukenut:) Joku on joskus sellaisen hihkaissut ja nyt nuoriso käyttää sanaa ihan käsitteenä ikään kuin se olisi uusi suomen kielen sanonta. Heh.
Juu, jotta hyvästi vaan. Tää mamma jättää tämän palstan.. - sivusta seuraaja
Lydia kirjoitti:
Ihan samaa ajattelin. Tuo on ehkä lapsellisinta mitä olen aikuisten palstoilta lukenut:) Joku on joskus sellaisen hihkaissut ja nyt nuoriso käyttää sanaa ihan käsitteenä ikään kuin se olisi uusi suomen kielen sanonta. Heh.
Juu, jotta hyvästi vaan. Tää mamma jättää tämän palstan..katkeralta akalta tuo kuulostaa.
onko sillä nyt helvetinkään väliä millä nimellä sitä kusutaan??
ja tuskin siä nyt nuoriso alkaa käyttämään, ja jos alkaa, niin mitä väliä? ainahan tässä maassa kaikki yhdistetään nuorisoon,kuinkas muutenkaan..
- Anonyymi00016
Tekisi kyllä kovasti mieli pupuilla ihanan naisen kanssa se on niin nasta pimu ja hemaisevan seksikäs pörröpää jenna❤️
- Anonyymi00017
Pupuilu on niin ihanaa silloin kun sitä oikeasti haluaa tehdä
- Anonyymi00018
Ja kauniin naisen kanssa tekisi lapsia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212014- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412