voittoa tuottamaton järjestö

Rahuri

Hei.Ymmärrän käsitteen voittoatuottamaton, mutta mitä se käytännössä merkitsee?

Saahan yhdistys tehdä tilikaudellaan kuitenkin voittoa, jos se on lahjoitettavaa rahaa? Entäpä ne varat, jotka ovat käytettävissä hallinnon hoitamiseen?

Eikai ole mikään pakko pyrkiä nolla tulokseen, jos rahat käytetään ennemmin tai myöhemmin joko lahjoituksiin tai hallinnon pyörittämiseen?

Miten muuten hyväntekeväisyysjärjestön verotus?

Siinäpä kysymyksiä kerrakseen. Kiitokset vastanneille jo etukäteen!

1

925

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtiömies

      Elikkäs budjetti suunnitellaan yleensä menevän tasan. Tilikauden tulos voi toki olla myös ylijäämäinen, ja yhdistys voi nämä varat käyttää toimintaansa seuraavalla tilikaudella. Voittoa tavoittelevat yritykset jakavat ylijäämän omistajilleen. Yhdistys investoi kaiken.

      Sillä, mistä varat ovat tulleet ei ole merkitystä, paitsi ehkä lahjoituksen antajalle. Ylijäämää voi pienentää tekemällä tilinpäätökseen varauksia. Rahaa kannattaa toki suunnitella käytettäväksi mahdollisimman paljon. Hyvään tarkoitukseenhan ne hyväntekeväisyysjärjestössä menevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe