Osaako joku kertoa mistä johtuu 1,5kk vauvan runsas pulauttelu? Vauva saa tuttelia ja osin rintamaitoa, pulauttelee kumpaakin. Nyt kun pulauttelu on lisääntynyt myös itkuisuus on lisääntynyt. Mikä tähän vaivaan auttaisi?
pulauttelu
mami
5805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän poika pulautteli kans kovasti tuossa iässä ja neuvolassa sanoivat että ns. vatsanportti on löysä tuon ikäisellä ja pulauttelu helpottaa kun aletaan antaa kiinteitä...
Se voi olla oire myös allergiasta, silloin yleensä myös kakan väri on vihree, on ihottumaa jne. Seuraile tilannetta ja ota yhteyttä lääkärille jos tilanne sitä vaatii.
Allergioitahan voi sitten testailla verikokeilla.
lapsella aloitettiin jo kolmen kuukauden iässä prepulsid-lääkitys samaan vaivaan,ensin tehtiin ruokatorven ph-mittaus ja selvisi että takaisinvirtausta on runsaasti.Nyt 1-vuotiaana lääkitys lopetettu kun vaiva mennyt ohi.
Meidänkin poika on oulautellut runsaasti. Kiinteätkin on aloitettu, mutta pulauttelee edelleen, tosin nyt kyllä jo paljon vähemmän mitä aiemmin.
Neuvolassa eivät ole huolissaan, kun paino on kuitenkin noussut koko ajan hyvin
Meillä myös pulauteltiin runsaasti tuonne 7 kuiseksi.
Neuvolassa sanottiin, että johtuu mahaportin löysyydestä, päästää makoilevan vauvan vattasta helposti takaisinvirtausta. Ei kuitenkaan oltu huolissaan, kun kerran kasvoi ja kehittyi normaalisti.
Pulauttelu loppui kuin seinään kun neiti oppi itse nousemaan ylös.
Jos kasvaa ja kehittyy, niin runsaskin pulauttelu on tavallista.
Meillä tosin pulauteltiin heti eikä vasta 1,5 kuisesta. Jos pulauttelu on uusi juttu niin kannattaa mainita se neuvolassa.
Allergian olisi luullut aiheuttavan pulauttelua jo aikaisemmin, mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Koita vaikka vaihtaa korvikemerkkiä, auttoi siskontytön pulautteluun.
Meidän poika pulautteli pienenä kanssa runsaasti. Sai korviketta pullosta. Tutteli ei meidän pojalle sopinut. Semperin Baby Semp oli ainut joka hieman paremin pysyi sisällä. Neuvolassa ei kuitenkaan oltu huolissaan kun paino nousi tasaisesti. Pulauttelu loppui kun ruvettiin antamaan kiinteitä ruokia neljän kuukauden iässä.
Kuulin myös että joku oli saanut apua pulautteluun siitä kun oli vaihtanut tuttipullon pyöreäpäisen tutin sellaiseen pullotuttiin jonka pääosa on littanan mallinen.